Handbaliștii de la CS Minaur Baia Mare / Foto: csminaur.ro

CS Minaur Baia Mare s-a calificat în semifinalele EHF European Cup. CSA Steaua a cedat în fața lui Valur Reykjavik

30.03.2024, 22:26
  • Baraj SuperLigă: Botoșani - Mioveni, vineri, 20:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 22:00, DGS 1

CS Minaur Baia Mare s-a calificat în semifinalele competiţiei masculine de handbal EHF European Cup, deşi a fost învinsă de echipa austriacă Bregenz Handball cu scorul de 30-28 (18-16), în deplasare, în manşa secundă a sferturilor de finală.

Vicecampioana României câştigase în tur cu scorul de 37-31.

CS Minaur Baia Mare - Valur Reykjavik în semifinalele EHF European Cup

Minaur a început destul de bine meciul din Austria şi a condus în câteva rânduri la două goluri (2-0, 4-2, 5-3, 7-5), dar gazdele au reuşit să echilibreze disputa, iar la pauză aveau un avans de două goluri, 18-16.

În repriza secundă, Bregenz şi-a consolidat avansul de pe tabelă, iar la un moment dat chiar a ajuns să conducă la şase goluri, 30-24 (57), după patru goluri consecutive. Minaur a găsit resurse să revină în ultimele minute și a punctat de patru ori, suficient pentru a-şi asigura calificarea, notează Agerpres.

Stevan Vujovic a marcat 7 goluri pentru băimăreni, Tudor Botea 5, Milan Kotrc şi Anderson Da Silva Mollino, câte 4, Gabriel Cumpănici 3, Robert Nagy 2, Artem Kozakevici 2, Tomas Cip 1. Portarul Anton Terehov a încheiat cu 11 intervenţii (28,21%), iar Barna Buzogany a avut 2 (50%).

Pentru gazde au înscris Markus Mahr 8 goluri, Luca Munzinger 7, Tobias Wagner 6, Sebastian Burger 5, Robin Kritzinger 3, Matic Kotar 1. Portarul Jan Kroiss a apărat 9 aruncări (31,03%).

În semifinale, Minaur o va înfrunta pe Valur Reykjavik (Islanda), care a trecut în ”dublă manșă” de CSA Steaua București.

CSA Steaua a ratat calificarea în semifinalele EHF European Cup

CSA Steaua Bucureşti a ratat calificarea în semifinalele competiţiei masculine de handbal EHF European Cup, după ce a fost învinsă de Valur Reykjavik, cu scorul de 36-30 (21-12), în Islanda, în manşa secundă a sferturilor de finală.

Valur câştigase şi la Chiajna, în urmă cu o săptămână, cu scorul de 36-35.

Doar primele 5-6 minute au fost echilibrate în meciul de la Reykjavik, după care gazdele au preluat controlul şi aveau la pauză un avans de nouă goluri, 21-12.

Ecartul maxim a fost de zece goluri, 32-22 (min. 49), însă Steaua a redus diferenţa pe final, când soarta calificării era deja decisă, notează Agerpres.

Pentru Steaua au marcat Gabriel Sebastian Burlacu 6 goluri, Nemanja Grbovic 5, Ciprian Şandru 4, Alexandru Mihai Tărîţă 4, Seyed Alireza Mousavi Ghalehmirz 3, Ovidiu Irimia 2, Valentin Ghionea 2, Savo Mester 1, Claudiu Alexandru Mazilescu 1, Krsto Milosevic 1. Ionuţ Iancu a apărat 5 aruncări (18,52%), iar Alexandru Mihai Paşca a parat 3 (21,43%).

Golurile gazdelor au înscrise de Alexander Pettersson 9, Magnus Oli Magnusson 6, Robert Hostert 4, Andri Finnsson 4, Benedikt Gunnar Oskarsson 4, Bjoergvin Pall Gustavsson (portar) 2, Ulfar Pall Monsi Thordarsson 2, Vignir Stefansson 2, Tjorvi Tyr Gislason 1, Isak Gustafsson 1, Allan Nordberg 1. Bjoergvin Pall Gustavsson a încheiat cu 19 intervenţii (42,22%).

Meciul a fost arbitrat de portughezii Ruben Maia şi Andre Nunes, iar delegat EHF a fost feroezul Kristian Johansen.

Etichete: semifinale , csa steaua bucuresti , ehf european cup , cs minaur baia mare

Avertisment după ce o dansatoare a murit sufocată în timp ce avea relații intime cu iubitul ei

Un medic legist a emis un avertisment după ce o anchetă a stabilit că o femeie a fost strangulată de iubitul ei, în timp ce întrețineau relații intime.

Foto Ianis Hagi, lovit în față de Vinicius Junior! Gestul făcut imediat apoi de starul lui Real Madrid

Reacția "Împăratului" Fatih Terim, după ce Răzvan Lucescu l-a bătut a 3-a oară la rând: "Trebuie s-o spun!"

Familia lui Schumacher a strâns 4.000.000 €. Bani pentru ”tratamente pe care nicio ființă umană nu le-a primit”

Exclusiv Ilie Dumitrescu a văzut ipostaza cu ”pătrățelele” fotbaliștilor de la Corvinul și a reacționat: ”Vrei să-ți spun ceva?”

Video Victorie istorică! Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României, după ce a învins-o pe Oțelul la penalty-uri

Exclusiv Surpriză! Jucătorul de la FCSB văzut în lotul României la EURO 2024

Video Exclusiv Helmut Duckadam a aflat ce antrenor aduce Rapidul și a făcut gluma serii

Allegri, OUT! Juventus și-a ales viitorul antrenor

45.000.000€ pentru "Messi al Turciei"! Real Madrid s-a decis pe loc

"Mi-e scârbă și îmi ajunge!" Mihaela Evi anunță că se retrage după "mizeria" de la meciul de sâmbătă

Campionatul European de Handbal din Danemarca. Franța - Norvegia, finala competiției. Programul ultimei zile

PEROZO femeie și fiica ei au fost date afară dintr-un supermarket, din cauza felului în care erau îmbrăcate: „Mi s-a părut ridicol!”

FILM NOWCum arată Eva Green la 18 ani de când a fost fată Bond. A făcut furori în două apariții în aceeași zi la Cannes

Adrian Mititelu a început revoluția la FC U Craiova: a semnat cu 5 fotbaliști! Detalii secrete din Bănie citeşte ştirea pe Prosport.ro

Simona Halep a vorbit despre finalul carierei: ”Vreau să mă retrag de pe teren” VIDEO citeşte ştirea pe ziare.com

ITP la 6 luni pentru acești șoferi români, s-a schimbat legea. Care sunt mașinile vizate citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Fustă foarte scurtă, top minuscul și cizme cu toc cui, atuurile vestimentare pe care mizează Alexandra Stan. Dans senzual pe Instagram