HANDBAL MASCULIN:ROMANIA-GEORGIA, AMICAL (2.11.2021)
Naționala României de handbal masculin / Foto Sport Pictures

Naționala de handbal masculin a României s-a calificat în faza a doua a preliminariilor CM 2023

articol scris de Digi Sport
09.01.2022, 20:30
  • Media: Fotbal European, duminică, 21:00, DGS 1

  • MotoGP: Marele Premiu al Olandei - Cursa, duminică, 14:45, DGS 1

Naţionala masculină de handbal a României s-a calificat în faza a doua a preliminariilor Campionatului Mondial din 2023, după ce a învins selecţionata Republicii Moldova cu scorul de 33-23 (18-15), duminică seara, în Sala Sporturilor ''Horia Demian'' din Cluj-Napoca, în ultimul meci din Grupa a 3-a din prima fază a preliminariilor.

România a dominat jocul de la un capăt la altul şi, cu excepţia a două momente de egalitate (12-12, 14-14), în prima repriză, a condus permanent pe tabela de marcaj, desprinzându-se decisiv după pauză. Pentru echipa antrenată de Xavi Pascual au marcat Gabriel Cumpănici 5 goluri, Alexandru Şimicu 4, Ionuţ Nistor 4, Alexandru Ghivil 3, Cristian Ghiţă 3, Călin Dedu 3, Roland Thalmaier 4, Demis Grigoraş 2, Gabriel Dumitriu 2, Andrei Buzle 1, Adrian Rotaru 1, Alin Roşu 1.

Echipa națională de handbal masculin a României s-a calificat în faza a doua a preliminariilor CM 2023

Portarul Dan Vasile a apărat 7 şuturi (31%), iar Ionuţ Iancu a parat 10 aruncări (55%). Golurile echipei de peste Prut au fost reuşite de Roman Dodică 8, Dinu Untu 4, Valentin Ivancenco 3, Igor Chiseliov 2, Alexandru Pervanciuc 2, Victor Ledeniov 2, Nichita Savcenco 1, Andrei Mitrofan (portar) 1.

Meciul a fost arbitrat de ucrainenii Anatoli Novikov şi Valeri Rojkov, delegaţi EHF fiind grecul Stepan Partemian (joc) şi croatul Vladimir Sokol (arbitraj).

În celelalte meciuri din grupă, România a învins Israelul cu 33-30, iar Israelul a trecut de Republica Moldova cu 42-31. România a ocupat primul loc, cu 6 puncte, urmată de Israel, 4 puncte, R. Moldova, 2 puncte, Cipru, 0 puncte. Selecţionata Ciprului nu a mai participat la turneu din cauza unui focar de Covid-19, pierzând toate meciurile la ''masa verde'' (0-10).

  • Primele două clasate s-au calificat în faza a doua a preliminariilor.

Deţinătoare a patru titluri mondiale (1961, 1964, 1970, 1974), naţionala României a participat ultima dată la Mondial în 2011, când s-a clasat pe locul 19.

Etichete: handbal masculin , xavi pascual , romania handbal masculin , romania moldova , romania cm 2023


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
„S-au bronzat pe viață.” Ucrainenii au lovit o rachetă de pe un vehicul de luptă nord-coreean, care s-a lansat prin cabina echipajului

Luptătorii ucraineni din Batalionul 413 au reușit să distrugă un lansator multiplu de rachete (MLRS) de fabricație nord-coreeană, un vehicul de luptă rar, a cărui prezență pe frontul din Ucraina a fost semnalată recent. Drona ucraineană a lovit una dintre rachetele de pe vehicul, provocând lansarea acesteia prin cabina echipajului din față.

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

MERCATO 2025 | Toate transferurile verii sunt aici. Paul Pogba a semnat!

N-au ținut cont că e legendă! A ”trădat” Rusia și n-au iertat-o: ”Să plătească acum”

Câți bani a câștigat Popovici, după ce a devenit primul om din istorie care a reușit o performanță la care mulți nici nu visau

Radu Drăgușin pleacă de la Tottenham! Destinația: Italia

Exclusiv ”L-ați luat pe Dennis Man?”. Anunțul lui Gigi Becali

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

Exclusiv Valeriu Iftime, prima reacție după conflictul de la FC Botoșani

A apărut altă explicație! De ce ar fi votat, de fapt, 41 din 41 de țări "NU" pentru Groenlanda: "Știm cu toții"

Denis Popescu a câștigat două medalii la Samorim și a dezvăluit ce i-a spus David Popovici

Ce lovitură! Echipa care e gata să plătească 5 milioane de euro în schimbul unui fost jucător de la FCSB

Citeşte şi

"Mi-e scârbă și îmi ajunge!" Mihaela Evi anunță că se retrage după "mizeria" de la meciul de sâmbătă

Presa din Ungaria a descris într-un singur cuvânt victoria obținută de România pe teren maghiar

PEROZPriyanka Chopra, fostă Miss World: „Trebuie să săruți multe broaște până îți găsești prințul”. Actrița, ședință foto spectaculoasă

FILM NOWBarbra Streisand, „furioasă” că unii dintre colegii ei au fost plătiți mai bine decât ea: „Dumnezeule! Ar trebui să-mi dea mulți bani!”

Gigi Becali ştie ce se va întâmpla cu Legea Sportului. Ce se va scoate din ea: „Apoi, va fi votată” citeşte ştirea pe Prosport.ro

2.5 milioane de dolari: atât a costat un cartonaș cu autograful lui Michael Jordan citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM Cum arată Nicole Scherzinger, la 47 de ani, în 2025. Fosta membră a trupei Pussycat Dolls, recompensată cu un premiu Tony

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

Cum arată Nicole Scherzinger, la 47 de ani, în 2025. Fosta membră a trupei Pussycat Dolls, recompensată cu un premiu Tony

Digi World

Un bărbat a mâncat 150 de ouă, în doar cinci zile: „E o nebunie, corpul meu s-a subțiat considerabil” Imaginile cu el sunt virale

Digi Animal World

Momentul când un șoim atacă o vulpe pe o plajă din din California. Imaginile sunt virale