Romania a spulberat Norvegia, campioana en-titre, cu 31-23, la CE 2018

"S-ar putea să aflați că vor fi campioane". Reacția lui Traian Băsescu după victoria de senzație a handbalistelor

06.12.2018, 09:15
  • SuperLiga: Farul - Dinamo, miercuri, 20:30, DGS 1

  • SuperLiga: UTA Arad - CFR Cluj, miercuri, 18:00, DGS 1

România - Norvegia 31-23. Fostul preşedinte al Romaniei, Traian Băsescu, a afirmat într-o postare pe Facebook, după victoria tricolorelor împotriva nordicelor, campioanele en-titre, că România are şi lucruri extraordinar de frumoase, sfătuindu-şi prietenii să urmărească evoluţia handbalistelor noastre, pentru că vor ajunge campioane europene.

"Dacă în această seară v-aţi fi uitat pe tvr 1 la meciul fetelor noastre cu Campioana Europei, Norvegia, aţi fi văzut că există şi o Românie frumoasă, cu oameni extraordinari, devotaţi şi mândri. (...) Şi peste toate, o mână de români îmbrăcati în culorile naţionale le-au susţinut 60 de minute făcând un zgomot de parcă meciul se juca la Bucureşti cu sala plină de români şi nu la Brest", afirmă Traian Băsescu, remarcân faptul că "România are şi lucruri extraordinar de frumoase".

La finalul, postării, Băsescu are şi o sugestie pentru prieteni, pretext să enumere mai mulţi realizatori de emisiuni şi anlişti şi să vorbească despre "specimene ale menajeriei televizate de canalele de ştiri".

"O sugestie pentru prietenii mei: urmăriţi meciurile Echipei Naţionale feminine de handbal, pentru că s-ar putea să aflaţi pe 19 Decembrie că fetele noastre sunt Campioane Europene la handbal feminin şi voi aţi stat să vă uitaţi în gura lui Gâdea, Badea, Zamfir, Guşe, Bogdan, Ciutacu, Chireac, Cristache, Buşcu, Pieleanu, Dogioiu, Ficeac, Ioniţă şi alte specimene ale menajeriei televizate de canalele de ştiri", a mai scris fostul preşedinte.

Naţionala de handbal feminin a României a învins miercuri, la Brest, campioana europeană en-titre, Norvegia, scor 31-23 (18-12), în ultimul meci al grupei D preliminare, la CE din Franţa. Tricolorele încheie pe primul loc grupa şi merg mai departe cu maximum de puncte, 4.

România i-a administrat cea mai umilitoare înfrângere Norvegiei, la un Campionat European

România a umilit marea echipă a Norvegiei, căreia i-a administrat cea mai usturătoare înfrângere din istorie, în cadrul unui Campionat European, susține site-ul oficial al competiției.

Cu atât mai mare este succesul la opt goluri diferență, dacă ținem cont că nordicele au disputat în zece rânduri finala Campionatului European și au câștigat-o de șapte ori.

Mai mult, Norvegia este dublă campioană olimpică (2008 și 2012) și triplă campioană mondială (1999, 2011 și 2015), fiind de departe cea mai importantă echipă din ultimul deceniu.

Înainte de turneul final, Norvegia venea după 26 de meciuri fără înfrângere în preliminarii, dar recordul s-a oprit după eșecul cu Germania. Totuși, rezultatul crunt cu România le va afecta pe nordice, care vor porni cu zero puncte în grupa principală 2.

Programul României în grupa principală 2

  • România - Olanda (9 decembrie, ora 19:00)
  • România - Spania (11 decembrie, ora 19:00)
  • România - Ungaria (12 decembrie, ora 19:00)

Etichete: romania , traian basescu , romania norvegia , romania campionatul european , romania victorie norvegia


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Războiul s-a mutat în spațiu. Doi sateliți ruși au „vânat” zeci de aparate europene: „Operațiunea poate paraliza țări întregi”

În ultimii ani, doi sateliți ruși au spionat în mod regulat navele spațiale europene, urmărindu-le de la distanță mică și, aparent, încercând să le intercepteze datele și să le analizeze activitatea. Informațiile obținute ar putea permite Rusiei să preia controlul asupra sateliților, să îi doboare din orbită sau să le „injecteze” propriile date.

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

MERCATO 2026 | Toate transferurile iernii sunt aici. Joao Paulo, prezentat la FCSB!

"Divorțează de mine de 6 ori pe zi!" Jelena Djokovic "rupe" tăcerea

Lovitură uriașă: Cristiano Ronaldo a plecat din Arabia Saudită!

Lovitură de proporții: Cristiano Ronaldo a spus "DA"! Transferul la care nu se aștepta nimeni

Oficial Dinamo a făcut al patrulea transfer al iernii

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

Exclusiv Victor Pițurcă a aflat ce se întâmplă cu Mircea Lucescu! Anunț despre barajul Turcia - România

Cristian Chivu s-a dus în fața italienilor și le-a spus-o direct: "Am fost criticat pentru asta!"

Novak Djokovic a auzit ce le zice Jelena celor doi copii despre el și a spus "STOP"

Criză pentru atacanții Rapidului! Daniel Paraschiv și Elvir Koljic, zero pe linie în 2026

Citeşte şi

Presa din Ucraina a aflat care este starea lui Mircea Lucescu și a reacționat prompt

Mircea Lucescu nu știe dacă poate sta pe bancă la barajul României! Reacția turcilor a venit imediat

PEROZKim Kardashian și Lewis Hamilton, cel mai nou cuplu de vedete!? Cei doi ar fi petrecut împreună un weekend romantic în Marea Britanie

FILM NOW20 de filme care au trecut pragul de 1 miliard de dolari la box office-ul global. Pelicule care au cucerit fanii din întreaga lume

Vrea să plece de la FCSB! Prima echipă care e gata să-l transfere pe fotbalistul adus cu sute de mii de euro citeşte ştirea pe Prosport.ro

FC Barcelona, gata de finala Champions League: anunțul momentului din Spania citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM Apariția care a eclipsat toate starurile de la Grammy 2026. Chappell Roan și rochia care a rupt internetul

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

Apariția care a eclipsat toate starurile de la Grammy 2026. Chappell Roan și rochia care a rupt internetul

Digi World

O asistentă a dezvăluit care sunt ultimele cuvinte pe care le rostesc oamenii aflați pe patul de moarte: „Nu se întâmplă ca în filme!”

Digi Animal World

Mini, pisicuța călătoare. Trăiește într-o dubă alături de stăpânul ei, un bărbat de 37 de ani: "Ne-am adaptat amândoi"