dinamo
Saeid Heidarirad este portarul lui Dinamo / Foto: Sport Pictures

Scandal de proporții în handbalul românesc! Oficialii lui Dinamo vor să retragă echipa din campionat și să o mute în Ungaria

03.03.2020, 08:14
  • Media: Liga Digi Sport, marți, 17:30, DGS 1

  • Media: Fotbal Club, marți, 19:30, DGS 1

Handbalul masculin românesc poate pierde echipa care a avut cele mai bune rezultate în ultimii ani, din cauza deciziei Federației de a reduce numărul jucătorilor extracomunitari pe care fiecare formație îi poate folosi.

Oficialii lui Dinamo au anunțat că se gândesc foarte serios să se retragă din "Liga Zimbrilor", campionatul României, și sî îi mute pe "dulăi" în Ungaria.

"Dacă nu se reușește schimbarea acestei decizii, ne gândim ca din sezonul viitor să nu mai participăm în campionatul românesc și să participăm într-unul dintre campionatele din țările încojurătoare, cel mai probabil în Ungaria.

De ce Ungaria? Avem un lobby foarte bun acolo, după ce Marian Cozma a jucat ani buni acolo. Avem și o relație foarte bună cu clubul Vesprem. Am luat deja legătura cu federația maghiară și încercăm să găsim o soluție", a anunțat Ovidiu Semen, team-managereul dinamoviștilor, pentru TVR Sport.

Totul a început după ce Federația Română de Handbal a decis ca fiecare echipă din handbalul masculin românesc să poată folosi maximum trei jucători extracomunitari. Decizia este una cruntă pentru Dinamo, fiindcă "dulăii" au în lot opt jucători străini.

Daniel Georgescu: „Este un act criminal, jucătorii plâng la antrenament”

Finanţatorul celor de la Dinamo, Daniel Georgescu susţine că atmosfera la echipă a fost pur şi simplu distrusă de decizia luată. “Sunt jucători pe care i-am văzut plângând după această decizie. La propriu, plângeau la antrenament. E greu să-i mobilizezi. Vom merge în fața Ministrului și la CNCD. Decizia poate fi revocată de MTS. Este un act criminal. Nu e prima oară când vor să ucidă Dinamo. Când aveam 4 extracomunitari au vrut să limiteze la 2, acum au revenit. O fac odios", a declarat Georgescu pentru Radio Sport 1.

"Au votat împotriva noastră unul a cărui soție este antrenor la un lot de junioare, altul care, împreună cu soția, lucrează la Centrul Olimpic de la Iași. Să înțelegeți de ce handbalul este acolo. Preocuparea lor este de a controla în unanimitate.

De răzbunare, dar nu se gândesc că dau în atâția suporteri, într-un spirit. E schemă studiată. Nicio clipă nu s-au gândit la handbalul românesc. Nu există nicio prevedere în acest sens. Ce s-ar întâmpla dacă fiecare club angajează 16 străini comunitari? Unde mai intră românii?

Fac apel la toți oamenii din handbal. Chiar îi mulțumesc domnului Vasile Stângă, de la rivalii steliști, pentru susținerea vocală. Alții poate se bucură, dar aș fi trist să știu asta. E nevoie de unitate”, a spus Georgescu pentru sursa citată.

Etichete: dinamo , frh , federatia romana de handbal


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Ce măsuri fiscale vrea Kelemen Hunor: Aş creşte TVA la 21%, aş lărgi baza de impozitare la CASS şi aş tăia toate privilegiile

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a vorbit într-un interviu pentru Digi24 despre măsurile fiscale pe care și le-ar dori pentru scăderea deficitului bugetar. El spune că ar păstra cota unică, dar ar creşte TVA la 21% şi ar lărgi baza de impozitare la CASS, deoarece „acolo sunt foarte mulţi exceptaţi”. De asemenea, liderul UDMT ar tăia privilegii ca sporul de antenă sau pensiile speciale. Kelemen Hunor mai spune că ar trebui amânate investițiile care nu sunt în desfășurare.

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

MERCATO 2025 | Toate transferurile verii sunt aici. Revenire anunțată de Universitatea Craiova

Italienii au făcut anunțul: i-au găsit înlocuitor lui Cristi Chivu, după o săptămână!

După 6 ani, Dan Alexa a dat "cărțile pe față". Dezvăluiri fără precedent despre Anamaria Prodan

Cristi Chivu a spus-o din prima! Cum vrea să fie strigat de jucătorii lui Inter

Câte milioane de euro ar fi oferit Ion Țiriac ca să-și ia casa părintească înapoi de la statul român

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

Oficial Mircea Rednic a început ”în forță”: două transferuri pentru Standard Liege

”Am vorbit la telefon”! Ce părere și-a făcut Lautaro Martinez despre Cristi Chivu

Dan Șucu a pregătit oferta: 3.000.000€ pentru un internațional român

Galerie Foto A trecut un an de la meciul de vis România - Ucraina 3-0. Mesajul superb postat de FRF pentru suporteri

Citeşte şi

Alexandru Roșca l-a descris în doar 3 cuvinte pe noul antrenor cu portarii de la Dinamo

Exclusiv Ilie Dumitrescu l-a avertizat înaintea noului sezon de SuperLigă: ”Va fi presiunea foarte mare. A fost o surpriză”

PEROZCum arată fiul lui Heidi Klum. Are doar 19 ani, dar a întrecut-o pe mama sa celebră la înălțime

FILM NOWMonica Bellucci, cuceritoare și la 60 de ani. Actrița italiană, de mână cu iubitul ei, Tim Burton, la Festivalul de la Taormina

Gigi Becali i-a propus din nou lui Dan Şucu un fotbalist de la FCSB: „Să facă ofertă” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Atmosferă senzațională la Bratislava. Peste 10.000 de români, în tribune la meciul cu Spania citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM Britney Spears, fericită alături de fiul ei Jayden, în vârstă de 18 ani. „Sunt binecuvântată! Te rog, ai grijă la inima mea”

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

Britney Spears, fericită alături de fiul ei Jayden, în vârstă de 18 ani. „Sunt binecuvântată! Te rog, ai grijă la inima mea”

Digi World

Ce efecte negative au dușurile foarte fierbinți. Avertismentul medicilor și sfaturi pentru temperatura ideală a apei

Digi Animal World

„Elefantul fantomă”, filmat pentru prima dată după cinci ani în Senegal: „Ar putea fi ultimul”