Adrian Șulcă, medaliat cu aur la Zagreb / Foto FRJ

Adrian Şulcă, medaliat cu aur la Openul European de la Zagreb! Românul a obținut medalia după 10 ore de concurs

01.05.2021, 23:03
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Sportivul român Adrian Şulcă a cucerit medalia de aur la Openul European de judo de la Zagreb, sâmbătă, la cat. 73 kg, după ce l-a învins în finală pe italianul Augusto Meloni.

Şulcă l-a întrecut în turul al doilea pe israelianul Hadar Ben Bassat, în optimi a câştigat în faţa ucraineanului Vladislav Kolobov, în sferturi a dispus de polonezul Wiktor Mrowczynski, pentru ca în semifinală să se impună în faţa altui israelian, Yehonatan Elbaz.

Adrian Şulcă, medaliat cu aur la Openul European de la Zagreb

Tot la cat. 73 kg, Szilard Radvanszki l-a învins în primul tur pe bulgarul Iavor Mihailov, fiind întrecut în turul al doilea de italianul Gabriela Sulli.

La cat. 60 kg, Alexandru Matei a pierdut în turul al doilea în faţa maghiarului Bence Farkas.

În limitele cat. 66 kg, Adrian Olaru l-a învins în primul tur pe maltezul Jeremy Saywell, în turul secund a dispus de israelianul Yair Elkind, în optimi l-a învins pe britanicul Gregg Varey, dar a pierdut în sferturi în faţa spaniolului Adrian Nieto Chinarro, iar apoi şi în primul tur al recalificărilor, în faţa israelianului Amit Bobovich.

Ce rezultate s-au mai înregistrat la Zagreb

Laurenţiu Borş-Dumitrescu l-a învins în turul secund pe ucraineanul Karo Marandian, dar a cedat în optimi în faţa israelianului Eylon Barsheshet. Alin Albu a câştigat în primul tur în dauna polonezului Bartlomiej Garbacik, dar a pierdut apoi în faţa italianului Matteo Piras.

La feminin, la cat. 48 kg, Ana Sîrbu a pierdut în turul secund în faţa belgiencei Lois Petit.

În cadrul cat. 52 kg, Elena Stere a fost învinsă în turul al doilea de bosniaca Erza Muminoviq..

Cleonia Rîciu a fost întrecută în prima rundă la cat. 57 kg, de poloneza Lucja Obal. Denisa Aşchiopoaei a trecut în primul tur de italianca Tea Patri, iar apoi a cedat în faţa polonezei Daniela Badura.

La cat. 63 kg, Florentina Ivănescu a învins-o în turul secund pe poloneza Agata Zacheja, pierzând în optimi în faţa croatei Iva Oberan.

România participă cu 8 judoka la turneul de la Zagreb, 12 la masculin şi 6 la feminin.

La competiţie s-au înscris 473 de judoka din 32 de ţări, 311 la masculin şi 162 la feminin.

Agerpres

Etichete: zagreb , aur , medalie de aur , adrian sulca , european judo

Prinţul Paul al României a fost prins de poliţişti într-un resort din Malta. România va cere extrădarea acestuia

Prinţul Paul Phillipe al României, unul dintre fugarii celebri de la noi în țară, a fost prins în Malta. Potrivit surselor, era într-un resort, în vacanță, de unde ar fi fost ridicat de polițiști. Era fugit de aproape patru ani din România, unde este condamnat la 3 ani și 4 luni de închisoare.

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Foto Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!

Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”

Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul

Video FCSB este noua campioană a României! Titlul, asigurat matematic după 2-1 cu Farul

Exclusiv Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit

Au luat titlul cu FCSB și acum urmează să semneze contractele + Cine va pleca de la campioană

Exclusiv ”Dacă vine Gigi Becali cu un milion?”. Laszlo Dioszegi a dat răspunsul și și-a anunțat decizia finală

Transferul lui Florinel Coman e ”99% gata”

Patru din patru! David Popovici, aur și la proba de 100 m liber la Campionatele Naționale de Înot

David Popovici, o nouă medalie de aur! A triumfat la proba de 400m liber la Campionatele Naționale de Înot

PEROZAmal Clooney, într-o rochie mini de peste 20.000 de dolari. Avocata și-a arătat picioarele perfecte la o cină în New York

FILM NOWCum arată Tia Carrere la peste 20 de ani de la serialul "Vânătoarea de comori". Într-o rochie scurtă și decoltată, la 57 de ani, actrița pare că a făcut un pact cu timpul

Gigi Becali a anunțat primul transfer al verii pentru Champions League! Semnează cu FCSB: ”Am vorbit cu el” citeşte ştirea pe Prosport.ro

FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi citeşte ştirea pe ziare.com

Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Kanye West, din nou în centrul atenției. Reacții după ce rapperul i-a făcut un „compliment” deplasat Biancăi Censori