becali g
Gigi Becali / Foto: captură Digi Sport

Gigi Becali, reacție promptă după ce UEFA a permis folosirea steagului Ungariei Mari

articol scris de Digi Sport
21.03.2023, 22:15
  • Baraj SuperLiga: Voluntari - Unirea Slobozia, luni, 20:00, DGS 1

  • Baraj Bundesliga: Elversberg - Heidenheim, luni, 21:30, DGS 3

Decizia UEFA de a permite ca la meciurile formației maghiare de fotbal să fie afișat steagul Ungariei Mari a fost comentată și de Gigi Becali.

Reacția lui Gigi Becali, după ce UEFA a anunțat că îi lasă pe maghiari să folosească steagul Ungariei Mari

Patronul de la FCSB, cunoscut pentru vociferările pe care le-a avut de-a lungul timpului când a fost vorba de tensiunile cu ungurii, s-a amuzat pe seama situației.

"Așa, și? Ce mare lucru? Pun ei pe tricouri și pe steaguri… Păi, ăia de la UEFA știu ei ce înseamnă harta aia? Bun, și dacă știu, ce se schimbă?

Le dăm noi Transilvania înapoi? (n.r. râde în hohote). Hai, mă, tată! Să fim sănătoși, că nu le dăm nimic înapoi", a spus Gigi Becali, pentru Prosport.

Pe Harta Ungariei mari sunt incluse o parte din regiunea Transilvania, dar și regiuni din Slovacia, Croația, Ucraina, Slovenia și Serbia.

UEFA a aprobat cererea, astfel că „simbolul istoric maghiar” nu constituie comportament rasist și „simbolizează Ungaria istorică.

În februarie, FRF a atras atenția asupra celor solicitate de Ungaria

Însă Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării spunea, la acea vreme, că astfel de lucruri nu sunt în regulă și că ar trebui evitate.

În luna februarie, după ce a aflat de demersul Ungariei, președintele Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, a avut o reacție tranșantă.

"FRF nu acceptă și nu va accepta niciodată acest lucru și își va exprima punctul de vedere la FIFA și UEFA, dacă această discuție va ajunge pe masa celor două foruri internaționale, la fel cum, cu siguranță, vor proceda și celelalte federații din regiunea noastră.

Revizionismul nu este acceptat în fotbal, iar UEFA condamnă cu fermitate mesajele provocatoare de natură politică, ideologică, religioasă sau insultătoare, acestea fiind categoric interzise pe stadioane", a precizat FRF, la acea vreme.

Ce a anunțat Federația Maghiară de Fotbal

„În ceea ce privește permiterea afișării simbolului istoric, MLSZ (n.r.  Federația Maghiară de Fotbal) a solicitat o poziție clară de la UEFA și FARE. Acceptând argumentul MLSZ, cele două organizații au recunoscut că doar culorile hărții istorice a Ungariei și ale benzii Arpad nu constituie un comportament rasist, dar acest lucru nu se aplică simbolurilor și inscripțiilor suplimentare plasate pe drapele, precum și scandărilor fanilor. Pe toate acestea, asociația va permite introducerea drapelelor în următoarele două meciuri.

În ultimele zile, atât UEFA, cât și FARE și-au transmis răspunsurile către federația maghiară, care este pe cale să organizeze cele două meciuri ale naționalei (n.r. cu Estonia și cu Bulgaria, în preliminariile EURO 2024). După cum era de așteptat, cele două organizații continuă să lupte împotriva excluderii rasismului și, prin urmare, vor continua să pedepsească drapelele care poartă un astfel de mesaj constituie abatere disciplinara.

În urma negocierilor, asociația va permite ca drapelele care simbolizează respectul Ungariei istorice și solidaritatea cu suporterii din străinătate, să fie aduse pe stadion, cu următoarele condiții:

• poate reprezenta doar harta Ungariei istorice, nu alte simboluri sau inscripții;
• doar culorile roșu, alb si verde pot fi pe el;
• simbolul trebuie prezentat – in mod obișnuit – datorită  conținutului sau controlului de prevenire a incendiilor;
• simbolul din stadion nu poate împiedica suporterii să urmărească meciul netulburați.

În același timp, fanii noștri ar trebui să știe că dacă un mesaj rasist sau politic este plasat pe drapelul autorizat ca mai sus, sau orice mesaj rasist sau politic este atașat drapelului, va avea ca rezultat proceduri disciplinare, iar aceste lucruri dăunează echipei și percepției fotbalului maghiar”, se precizează pe site-ul Federației Maghiare de Fotbal.

Etichete: ungaria , gigi becali , ungaria mare


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
O nouă amenințare a lui Dmitri Medvedev: zona-tampon va ocupa toată Ucraina, dacă Occidentul mai trimite ajutor „regimului Bandera”

Vicepreședintele Consiliului de Securitate al Rusiei, Dmitri Medvedev, cunoscut pentru amenințările nerealiste, a sugerat că „zona tampon” anunțată de Moscova pe 22 mai ar putea ocupa aproape întreg teritoriul Ucrainei.

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

Video Imaginile cu Szczesny și Lewandowski fac înconjurul lumii! "E incredibil / I-a ascuns țigările"

Decizie istorică în Arabia Saudită! Mohammed bin Salman a schimbat o lege veche de 73 de ani

Adrian Mutu a văzut alegerea lui Nicușor Dan și nu a stat pe gânduri: ”Pentru asta sunt fanul lui”

Are 9 copii cu 4 femei și cheltuie 500.000 € în fiecare lună: ”E uluitor. Numărul 1 în România”

S-a terminat! Lovitura primită de Vladimir Putin

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

Nebunie totală: Parma a făcut "remontada" cu Atalanta și s-a salvat! Cum l-au numit italienii pe Cristi Chivu

FCSB a primit o veste uriașă! De cine a scăpat în turul 2 din UEFA Champions League

Video S-a scris istorie! Au luat titlul după 90 de ani și vor juca în UEFA Champions League

Video Cum a fost surprins Cristi Chivu în tribune, după ce Parma a dat lovitura în prelungiri cu Atalanta

Citeşte şi

Gigi Becali: ”Vreau să-l iau pe Muhar”

Gigi Becali a spus câți bani va câștiga Graovac la FCSB. ”Trebuie să avem două echipe”

PEROZ58 de ani, dar când pune pe ea costumul de baie dă timpul înapoi: "Corpul meu nu e unul de model"

FILM NOWBrigitte Bardot, despre Nicolas Bedos şi Depardieu, acuzaţi de agresiuni sexuale: „Feminismul nu e treaba mea. Mie îmi plac bărbaţii”

Gigi Becali, anunț ferm despre transferul grecului Tachtsidis, favoritul lui Elias Charalambous citeşte ştirea pe Prosport.ro

Penalizare de ultimă oră în Formula 1, pentru că l-a încurcat pe Max Verstappen citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM Val de reacții pe rețelele de socializare după ce Lidia Buble a pozat topless: „Nu ți-e rușine de tatăl tău?”

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

Val de reacții pe rețelele de socializare după ce Lidia Buble a pozat topless: „Nu ți-e rușine de tatăl tău?”

Digi World

Sfârșitul Universului va veni mai devreme decât se prevedea, cred oamenii de știință olandezi

Digi Animal World

Reacția unui câine când vede un dinozaur de jucărie. Imaginile sunt virale: „De mult nu am mai râs așa”