ID131051_INQUAM_Photos_George_Calin
Cătălin Moroșanu, la Consiliul Național al PNL / Foto: Inquam Photos / George Călin

Reacția lui Moroșanu când a aflat ce a putut să facă Sergiu, tânărul care a primit o casă după ce a mers călare la maternitate

articol scris de Digi Sport
19.08.2020, 10:36
  • Europa League: CFR Cluj - Paksi, joi, 20:30, DGS 1

  • SuperLiga: Hermannstadt - Metaloglobus, vineri, 19:00, DGS 1

Cătălin Moroșanu a vorbit din nou despre cazul lui Sergiu Ion Ciobotariu, tânărul care, pentru că nu avea bani să meargă cu mijloacele de transport, s-a dus călare la maternitate ca să își vadă soția și copilul nou-născut.

Galerie Foto

Sergiu s-a ales cu dosar penal

Tânărul pentru care Cătălin Moroșanu a demarat o amplă campanie de strângere de fonduri s-a ales cu dosar penal. După ce a primit o casă și 5.000 de euro în cont, Sergiu a fost prins de poliție fără carnet, la volanul unui Volkswagen Golf, însă Moroșanu nu-l condamnă: "Posibil ca Sergiu să aibă astfel de probleme.

Nimeni nu este perfect. Tu ești perfect? Când am ajuns prima oară vedetă, credeți că nu aveam figuri? Automat îți vin lucrurile astea. Problema este cum treci peste ele, cum le depășești. Sergiu este și tânăr, are 21 de ani. La 21 de ani n-ai experiență de viață, deși eu i-am spus ce să facă. Nu pot să stau tot timpul lângă el", a spus Cătălin Moroșanu, pentru GSP.ro.

Cătălin Moroșanu, impresionat de românii care au donat bani pentru casa lui Sergiu, tânărul călăreț din Iași

Cătălin Moroșanu a mai spus că nu se aștepta să strângă 42.000 de euro pentru Sergiu, ci cel mult 10.000 de euro: "Toată lumea m-a întrebat cum am ajuns la el. A fost foarte simplu. Eram în pandemie, stăteam acasă, și am aflat povestea cu Sergiu, care stătea în Iași, într-un cartier mărginaș. Era o mahala, ca-n filme. Am zis să mă duc și eu cu niște pachete la el, pentru că îi născuse nevasta. Am umplut mașina, am luat și scutece, mâncare, legume, fructe, de toate.

Când am văzut unde stă... Nu aveau curent, apă, nimic! Nu mi-a venit să cred, mi-am făcut cruce. L-am văzut pe Sergiu cu bun-simț, nu cu vrăjeală. Mie îmi plac oamenii cu bun-simț. Am văzut în ce condiții trăiește și am zis să-l ajut să-și ia o casă, să strângă bani. Și așa am demarat această campanie. Eu sunt și un om credincios, cred că fiecare lucru bun mai face câte o comoară în ceruri. Cred că gestul făcut față de Sergiu a fost un gest făcut în fața lui Dumnezeu.

Am început să strângem bani, ne-am chinuit foarte mult. Am strâns 42.000 de euro în două săptămâni și jumătate. Vreau să le mulțumesc tuturor românilor care au donat, pentru că nu e meritul meu. Am rămas surprins, mă așteptam să strâng 10.000 de euro și să-i construiesc o cameră în mahala. Am văzut că românul dă din sărăcia lui, asta m-a impresionat", a mai spus Cătălin Moroșanu, pentru sursa citată.

Cine este Sergiu Ciobotariu, tânărul care a mers călare la maternitate

Sergiu Ciobotariu a devenit viral pe internet și a emoționat pe toată lumea cu povestea sa. După ce a explicat că a mers călare la maternitate fiindcă nu a avut bani pentru un alt mijloc de transport și pentru că voia să îi ducă soției sale ceva de mâncare, băiatul a spus că a început construcția unei camere, pentru a locui în condiții decente alături de familia sa.

Fiindcă muncește cu ziua și lucrările la camera sa ar fi durat destul de mult, luptătorul Cătălin Moroșanu a promis că îi va face rost de o casă în care să locuiască alături de soția sa și de cei trei copii. Moroșanu s-a ținut de promisiune, iar Sergiu s-a mutat în noua casă, alături de familia sa.

Etichete: catalin morosanu , dosar penal , maternitate , sergiu ciobotariu , calaret


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Momentul în care Israelul bombardează Ministerul Apărării din Damasc a fost surprins în direct de către o televiziune

Israelul a bombardat miercuri mai multe ţinte din Damas, între care cartierul general al armatei siriene, intrarea în Ministerul Apărării, dar şi o ţintă militară de lângă palatul prezidenţial, după ce a ameninţat că îşi va intensifica loviturile împotriva forţelor guvernamentale dacă acestea nu vor părăsi oraşul Swayda, cu majoritate druză, după trei zile de violenţe soldate cu aproape 250 de morţi, relatează Reuters.

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

S-a aflat! Kate Middleton i-a spus patru cuvinte lui Carlos Alcaraz, imediat după gestul făcut de spaniol în fața Prințesei

Mai rău decât FCSB! Umilința serii în Champions League: în minutul 27 era deja 3-0

Exclusiv ”Închis!”. S-a terminat ”telenovela” transferului lui Ianis Hagi

S-a aflat cât a câștigat anul trecut "cel mai bine plătit prezentator al televiziunii". I-a fost anunțată plecarea, după 26 de ani

Exclusiv Ilie Dumitrescu a izbucnit în râs! Cum a reacționat Gigi Becali după ce a aflat cu cine joacă FCSB în turul doi preliminar

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

E gata: Vali Mihăilă a spus ”Da” și pleacă de la Parma să semneze! Toate detaliile transferului

Exclusiv Ce surpriză: chiar cu marele rival! Victor Becali: ”Dennis Man a avut contract semnat”

Exclusiv Becali l-a desființat: "Dormi îmbrăcat pe teren!" Ce se întâmplă, de fapt, cu liderul de la FCSB

Exclusiv Daniel Pancu știe cum se va termina ”dubla” FCSB - Shkendija: ”Îți dau în plic”

Citeşte şi

Gigi Becali a reacționat imediat: ce informații a primit despre Călin Georgescu, în urmă cu o lună: "Un prieten mi-a spus!"

Adevăratul motiv al răspândirii COVID-19 în Italia şi Spania? Momentul crucial ar fi fost descoperit: "A fost o nebunie!"

PEROZKylie Jenner, vacanță pe un iaht de lux în Grecia, într-un bikini de 7.500 de dolari. Nimic nu e prea scump pentru ea

FILM NOWJennifer Love Hewitt, radioasă la premiera „I Know What You Did Last Summer”, la aproape 30 de ani de la apariția originalului

Jucătorul de la Shkendija a tranșat ”războiul” dintre echipa lui Gigi Becali și CSA: ”Tu spui FCSB, eu spun Steaua!” citeşte ştirea pe Prosport.ro

„Conducătorii de la Rapid beau bere și fumau cu Săpunaru în vestiar!”. Scandalul din Giulești continuă citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM Soția tenorului Andrea Bocelli, imagine rară din vacanță. Fanii au reacționat imediat: „Pari atât de fericită și de frumoasă”

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

Soția tenorului Andrea Bocelli, imagine rară din vacanță. Fanii au reacționat imediat: „Pari atât de fericită și de frumoasă”

Digi World

Cod roșu pentru organism. Cum îți poate afecta inima căldura extremă din timpul verii

Digi Animal World

Teroare pe străzile din Pakistan. Momentul când un leu de companie a evadat și a atacat o mamă și doi copii