Aryna Sabalenka, în semifinala cu Madison Keys / Foto: Profimedia

Fază memorabilă la US Open: Aryna Sabalenka a crezut că a câștigat meciul și și-a aruncat racheta. Ce a urmat

08.09.2023, 08:24
  • Premier League: Tottenham - Burnley, sâmbătă, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - CFR Cluj, sâmbătă, 20:00, DGS 1

Aryna Sabalenka s-a calificat în finală la US Open 2023, după o revenire spectaculoasă în partida cu Madison Keys, scor 0-6, 7-6 (7-1), 7-6 (10-5).

Aryna Sabalenka, în finală la US Open 2023. O va întâlni pe Cori Gauff

Sportiva din SUA, favorita numărul 17, a avut meciul în mână: a condus cu set și 4-2, respectiv 5-3, însă nu a reușit să închidă partida.

Aryna Sabalenka, viitorul număr 1 WTA (n.r. începând de luni), a fost protagonista unei reveniri de excepție: a dus setul 2 în tie-break, unde s-a impus cu 7-1.

În decisiv, campioana de la Australian Open a fost condusă cu 4-2, însă nici de această dată nu s-a dat bătută: a împins setul în tie-break.

Jucătoarea din Belarus a oferit apoi un moment memorabil: a condus cu 7-3 și a crezut că a câștigat partida. Sabalekna și-a aruncat racheta, însă cei din lojă i-au transmis că meciul continuă. Sportiva și-a ridicat repede racheta și a zâmbit, în momentul în care a realizat ce se întâmplă.

La turneele de Grand Slam, tie-break-ul din setul decisiv se joacă până la 10, însă sportiva de 25 de ani uitase acest lucru.

Meciul a continuat, Sabalenka s-a impus cu 10-5 și a ajuns în prima sa finală la US Open.

Cori Gauff - Aryna Sabalenka, în finală la US Open 2023

În ultimul act de la Flushing Meadows, Aryna Sabalenka o va întâlni pe Cori Gauff, care a trecut în prima semifinală de Karolina Muchova, scor 6-4, 7-5.

Cele două s-au întâlnit până în prezent e 5 ori, scorul fiind 3-2 în favoarea sportivei din Belarus.

În ultimul duel direct, în sferturile de finală de la Indian Wells, Sabalenka s-a impus cu 6-4, 6-0.

Etichete: madison keys , aryna sabalenka , us open 2023

Mihai Leu, internat de urgenţă din cauza unor complicaţii după o operaţie

Campionul la box şi raliu Mihai Leu a fost internat de urgenţă, vineri seară, la spitalul din Hunedoara, de unde a fost transferat apoi la Bucureşti.

Video Ianis Hagi a jucat cu locul 2 din Spania, după 5 meciuri la rând pe bancă, și a fost decisiv! Nota primită

Gigi Becali, bun de plată? Cum poate ajunge să plătească o avere pentru Siyabonga Ngezana

Oficial OUT de la Bayern! Vândut la doar două zile după eliminarea din Champions League

Video Viral instant! Ce a pățit Andreea Bălan la un concert: ”Dezastru!”. Reacția artistei, ”de milioane”

Pică recordul! Nebunie pe piața transferurilor: clauza de 127.000.000€, gata să fie achitată!

Ce a spus antrenorul lui Alaves, după ce Ianis Hagi a contribuit decisiv la golul egalizator din minutul 90+9

”Cel mai slab jucător din istoria lui FC Botoșani” poate deveni campion la finalul lunii

Alexandru Cicâldău, OUT de la Galatasaray! Ce variante are jucătorul român

Talismanul suprem din fotbal: cu el pe teren, echipa sa n-a mai pierdut de 72 de meciuri încoace!

Video Iga Swiatek a câștigat turneul de la Madrid! Finală de peste trei ore cu Aryna Sabalenka

La o lună și jumătate de la moartea fostului ei iubit, Aryna Sabalenka ar avea o nouă relație. Milionarul ar fi căsătorit

PEROZFiica lui Ion Țiriac, vacanță în Namibia cu nepotul cel mare, Alexander. Distracție la proprietatea de milioane a fostului tenismen

FILM NOWAnne Hathaway, superbă în roșu, într-o rochie fără bretele, cu crăpătură lungă pe picior. E trecută de 40 de ani, dar e neschimbată de două decenii

Variantă neverosimilă pentru Rapid! Dan Șucu încearcă să îl aducă pe fostul manager de la West Ham și Newcastle citeşte ştirea pe Prosport.ro

Fabulos: cum s-a prezentat Djokovic la antrenament după incidentul de ieri VIDEO citeşte ştirea pe ziare.com

Până la 10 ani fără permis și, în situații extreme, închisoare pe viață. Singurele măsuri care ar putea face ordine printre șoferii români citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Are 53 de ani, dar ar putea fi confundată cu o tânără de 30. Loredana Groza, zeiță într-o fustă scurtă și corset: „Cea mai frumoasă!”