Sorana Cîrstea, în timpul unui meci de tenis / Foto: Profimedia

Video Sorana Cîrstea - Alexandra Eala 6-3, 6-7 (6-8), 6-4. ”Sori” e în turul 3! Irina Begu - Madison Keys 6-7 (3-7), 6-7 (6-8)

25.04.2024, 19:16
  • SuperLiga: CFR - Farul, sâmbătă, 21:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - Sepsi, sâmbătă, 21:00, DGS 2

Irina Begu (33 de ani, 128 WTA) a fost eliminată, azi, de la Madrid Open, de către Madison Keys (29 de ani, 20 WTA). Tot astăzi, Sorana Cîrstea (34 de ani, 30 WTA) a învins-o pe Alexandra Eala (18 ani, 170 WTA) și s-a calificat în turul 3, al turneului de la Madrid.

Cele două meciuri au fost în direct, pe Digi Sport 2, dar au putut fi urmărite și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS, de pe teritoriul României.

Sorana Cîrstea - Alexandra Eala 6-3, 6-7 (6-8), 6-4. ”Sori” merge în turul 3!

Sorana Cîrstea a început foarte bine meciul cu Alexandra Eala. Tenismena din România nu a avut mari probleme cu Eala și a câștigat primul set, cu scorul de 6-3.

Setul numărul 2 ne-a oferit un duel mai strâns. Alexandra Eala a practicat un tenis mai bun față de prima parte a jocului și a reușit să câștige setul, cu scorul de 7-6 (8-6).

Sorana Cîrstea a revenit în meci, în setul decisiv, și i-a administrat un 6-4, lui Eala. În urma acestui rezultat, ”Sori” s-a calificat în turul 3, al turneului de la Madrid.

Tenismena din România se va duela în turul 3, de la Madrid Open, cu câștigătoarea duelului dintre Iga Swiatek și Xiyu Wang.

• Sorana Cîrstea este cap de serie numărul 27, la Madrid Open.

UPDATE: Sorana Cîrstea câștigă al treilea set, cu scorul de 6-4 și se califică în turul 3 al turneului de la Madrid!

UPDATE: A început setul al treilea.

UPDATE: Alexandra Eala se impune în al doilea set, cu scorul de 7-6 (8-6). ”Sori” joacă set decisiv.

UPDTAE: A început al doilea set.

UPDATE: Sorana Cîrstea se impune fără probleme, în primul set, cu scorul de 6-3!

UPDATE: A început meciul!

Sorana Cîrstea este calificată direct în turul doi pentru că este cap de serie numărul 27. Românca o va întâlni în primul tur de Alexandra Eala (18 ani, 170 WTA), care a trecut în primul tur de Lesia Tsurenko, scor 2-6, 6-4, 6-4.

Cele două sportive nu s-au mai întâlnit până acum în circuitul WTA.

În cazul în care ”Sori” se va califica în turul următor, o va întâlni pe câștigătoarea dintre Iga Swiatek și Xiyu Wang.

Cîrstea a fost eliminată, anul trecut, încă din turul doi, de Aryna Sabalenka, a doua favorită a întrecerii și cea care a câștigat turneul, scor 4-6, 3-6.

Irina Begu - Madison Keys 6-7 (3-7) 6-7 (6-8)

Irina Begu a avut o minge de set pe serviciul adversarei în primul act, dar nu a reușit să o fructifice și Keys a trimis meciul în prelungiri. În cele din urmă, cele două au ajuns la tiebreak, unde americanca s-a impus cu 7-3.

Al doilea set a fost mai echilibrat și Begu a reușit break-ul la 3-2. Keys a revenit în meci și a reușit două rebreak-uri. În cele din urmă, Begu a profitat de greșelile americancei și a trimis setul în tiebreak, unde Keys s-a impus cu 8-6.

Meciul dintre cele două a durat două ore și 12 minute.

Update 14:2- - Final de meci! Keys s-a impus în tiebreak cu 8-6.

Update 14:08 - Begu a trimis setul în tiebreak, după ce a salvat mai multe mingi de set.

Update 13:48 - Keys s-a impus de două ori pe serviciul Irinei, iar acum va servi pentru set. Scorul este 5-3 pentru americancă.

Update 13:33 - Irina Begu a reușit break-ul în setul secund și conduce cu 3-2.

Update 13:16 - A început setul secund. Keys, la serviciu.

Update 13:14 - Setul a ajuns în tiebreak, unde Madison Keys s-a impus și a câștigat primul set, 7-6 (7-3).

Update 12:49 - Irina Begu și-a recuperat break-ul și conduce cu 5-4 în primul set.

Update 12:29 - Irina Begu și-a făcut serviciul și s-a apropiat la un game de Keys, care conduce cu break. Scorul este 2-3.

Update 12:08 - A început meciul! Irina Begu servește prima.

Update 12:06 - Cele două sportive au ieșit la încălzire.

Irina Begu s-a calificat în turul doi de la Madrid, după ce a învins-o pe Linda Fruhvirtova, scor 6-4, 7-6. Românca o va întâlni pe Madison Keys, favorita numărul 18 a competiției care a avut bye în primul tur.

Cele două s-au mai întâlnit o singură dată în circuit, în 2016, când Keys s-a impus în două seturi.

La ediția din anul 2023, Irina Begu a ajuns până în sferturile de finală, unde a fost eliminată de Maria Sakkari, favorită numărul 9 a turneului, scor 7-6(7-3), 4-6, 2-6.

Câștigătoarea dintre Begu și Keys va juca în turul următor cu învingătoarea dintre Naomi Osaka și Liudmila Samsonova.

Etichete: madrid , madrid open , sorana cirstea , irina begu

Cum a ajuns „Regele Cripto” al Canadei, care trăia în vile de lux și conducea mașini scumpe, să fie răpit, bătut și arestat

Aiden Pleterski a fost răpit din centrul orașului Toronto în mijlocul nopții în decembrie 2022. Răpitorii l-au eliberat pe cel poreclit „Regele Cripto” după trei zile, dar cu o condiție: trebuia să facă rost de bani cât mai repede. Nu era ultima dată – și nici prima – când tânărul canadian, care se dădea drept un geniu al afacerilor cu criptomonede și promitea „investiții inteligente”, avea să intre în încurcătură, relatează BBC.

Tottenham a primit oferta pentru Radu Drăgușin și a dat răspunsul pe loc

Decizia luată de Parma, după ce Dennis Man a cerut un salariu de 2.000.000 € pe an

Acord! Luka Modric urmează să semneze ultimul contract din carieră! Salariu cu 50% mai mic

Foto Adrian Mutu s-a întâlnit cu ”my friend” Cristiano Ronaldo! Cadoul primit de la portughez

45.000.000€ pentru "Messi al Turciei"! Real Madrid s-a decis pe loc

"A fost frânt!" Le-a cerut coechipierilor să nu-i paseze în meciul cu Manchester City și englezii au aflat totul

Ionuț Lupescu a remarcat elementul cheie care a ajutat-o pe Dinamo să ajungă la baraj

Reacția celor de la ”U” Cluj, după ce Gigi Becali a anunțat că-l vrea pe Alex Chipciu la FCSB

Klopp nu s-a mai abținut: cum l-a numit pe Courtois, la doi ani de la finala Real - Liverpool

Irina Begu - Danielle Collins 0-6, 3-6. România nu mai are nicio sportivă la turneul WTA de la Roma

Foto Luați pe sus de forțele de ordine! Imaginile surprinse în timpul partidei Sorana Cîrstea - Madison Keys

PEROZCe poreclă a primit Meghan Markle după vizita în Nigeria: „A fost greu să nu faci această comparație”

FILM NOWOlivia Wilde, fizic impresionant în colanți și bustieră, la ieșirea de la sala de fitness. Actrița, o împătimită a antrenamentelor intense

Încă o confirmare în lotul României pentru EURO, stoperul cu tată român și mamă din Franța! Clubul a fost informat deja citeşte ştirea pe Prosport.ro

Răzvan Lucescu, dorit pe banca unei echipe mari! Duminică joacă "finala" pentru titlu în Grecia citeşte ştirea pe ziare.com

Accident aviatic în România. Avion prăbușit la Buzău, care ar fi fost cauza citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Antonia, într-o salopetă descheiată până la abdomen, "asortată" cu o atitudine de femme fatale. "Pur și simplu perfectă"