România a pierdut meciul decisiv de dublu cu Rusia/captura Digi Sport

Video România, învinsă la Fed Cup după meciul decisiv de la dublu. Rusia merge la turneul final de la Budapesta

08.02.2020, 20:50
  • SuperLiga: Universitatea Craiova - FCSB, luni, 21:00, DGS 1

• Champions League: PSG - Borussia Dortmund, marți, 22:00, DGS 1

România a crezut până în ultima clipă în calificarea la turneul final al Fed Cup de la Budapesta, dar a pierdut meciul decisiv de dublu contra Rusiei. Jaqueline Cristian şi Gabriela Ruse au fost jucătoarele de care s-au legat speranţele contra perechii formate din Anna Blinkova şi Anna Kalinskaya. Cele două au câștigat săptămâna trecută turneul ITF indoor de la Andrezieux-Boutheon.

Rusoaicele s-au impus însă fără mari probleme şi Rusia merge la turneul final de la Budapesta cu scorul general de 3-2. Este al doilea duel pierdut de românce în partida decisivă de dublu, după semifinala cu Franţa de anul trecut.

Pentru a rămâne în Grupa Mondială, echipa României va juca un meci de baraj.

LIVE TEXT: Jaqueline Cristian/Gabriela Ruse - Blinkova/Kalinskaya 3-6, 2-6.

UPDATE 20:37 Rusia se impune şi în al doilea set şi România ratează calificarea la turneul final al Fed Cup de la Budapesta.

UPDATE 20:32 : Jaqueline Cristian şi Gabriela Ruse au forţat break-ul, dar fără succes. Perechea rusă rămâne stăpână pe situaţie.

UPDATE 20:20 : Rusoaicele reuşesc break-ul după ce au condus cu 40-0, iar apoi îşi câştigă serviciul şi se distanţează la 4-1.

UPDATE 20:10: Fiecare pereche îşi adjudecă serviciul în startul setului secund.

UPDATE 19:58 : Cuplul Blinkova/Kalinskaya a câştigat primul set cu 6-3.

UPDATE 19:53 : Cristian şi Ruse revin în joc şi întrerup seria bună a rusoaicelor care servesc pentru set.

UPDATE 19:48 : Perechea din Rusia a întors partida - a câştigat 5 game-uri unul după altul.

UPDATE 19:32 După două game-uri câştigate la rând, România cedează pe propriul serviciu. Conduce cu 2-1.

UPDATE 19:24: Perechea română începe cu bine, adjudecându-şi serviciul.

UPDATE 19:20: A început partida decisivă.

Jaqueline Cristian a produs surpriza! A învins-o pe Veronika Kudermetova cu 7-5, 6-3 după un meci faBlinkova/ntastic!

După ce Ana Bogdan a cedat în faţa Ekaterinei Alexandrova, nimeni nu mai credea că Jacqueline ar putea pune probleme mult mai experimentatei Kudermetova. A căpătat curaj de la minge la minge şi a dominat-o pe rusoaică de la finalul primului set. Iar la debutul în Fed Cup s-a impus cu 7-5, 6-3 şi a adus egalarea pentru România la general și confruntarea cu Rusia ajunge la meciul decisiv, cel de dublu.

LIVE TEXT Jaqueline Cristian - Veronika Kudermetova, 7-5, 6-3:

UPDATE: 18:35 Victorie de senzație  pentru Jacqueline Cristian! Reușește să fructifice prima minge de meci pe serviciul adversarei și obține prima sa victorie la FED Cup! Scorul devine egal, România - Rusia 2-2.

UPDATE 18:26: Kudermetova întrerupe seria excelentă a lui Jacqueline după un game disputat. Românca are 4-2.

UPDATE 18 :14: Încurajată de public, Jacqueline Cristian câștigă al treilea game la rând și pare dezlănțuită!

UPDATE 18:05: Setul doi începe spectaculos. Kudermetova reușește break-ul, dar românca ripostează și revine cu rebreak într-o manieră entuziasmantă!

UPDATE: 17:55 Jacqueline Cristian are o revenire fantastică! După 50 de minute, românca își adjudecă primul set cu 7-5 după un nou game câștigat pe serviciul adversarei! Cresc speranțele echipei României la un meci decisiv la dublu.

UPDATE 17:43: Jacqueline Cristian dă lovitura! Reușește să fructifice prima minge de break după ce a condus cu 40-15 și egalează situația, 5-5! Urmează la serviciu.

UPDATE 17:38: Veronika Kudermetova va servi pentru primul set - conduce cu 5-4.

UPDATE 17:30: Meciul continuă în același ritm - niciuna dintre jucătoare nu cedează pe propriul serviciu. Kudermetova are avantajul break-ului reușit în debutul meciului.

UPDATE 17:24: După ce a pus probleme pe serviciul adversarei, fără să reușească break-ul, Jacqueline Cristian și-a asigurat din nou un game pe propriul serviciu. Rusoaica conduce cu 3-2.

UPDATE 17:15: Jacqueline Cristian a reușit să câștige primul său game, 1-2 în disputa cu Kudermetova.

UPDATE 17:13: Reprezentanta Rusiei a dus scorul la 2-0.

UPDATE 17:09: Kudermetova a câştigat primul game al meciului, la avantaj, pe seviciul jucătoarei noastre.

UPDATE 17:04: A început meciul dintre Jaqueline Cristian  şi Veronika Kudermetova

Ana Bogdan a fost învinsă de Ekaterina Alexandrova în Fed Cup, scor 5-7, 6-3, 5-7

Rusoaica și-a adjudecat primul set, însă Ana Bogdan a revenit superb în setul secund, pe care l-a câștigat în 32 de minute. Setul decisiv s-a întins pe durata a 66 de minute, iar Ana Bogdan a luptat până la capătul puterilor. După ce Alexandrova a dus scorul la 6-5 în decisiv, Ana nu a mai avut forța să împingă duelul în tie break, astfel că Rusia a obținut a doua victorie de la Cluj.

LIVE TEXT Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 5-6, 6-3, 5-7:

UPDATE 16:32 Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 5-7, 6-3, 5-7. FINAL! Ana Bogdan pierde dramatic primul meci al zilei de sâmbătă, după o luptă crâncenă. Au mai rămas două partide de disputat, iar la finalul zilei vom afla cine merge la Budapesta, pentru turneul final.

UPDATE 16:28 Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 5-7, 6-3, 5-6. Rusoaica își asigură prezența în tiebreak. Ana Bogdan a luptat exemplar, dar Alexandrova i-a interzis break-ul și românca va servi pentru a rămâne în meci.

UPDATE 16:20 Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 5-7, 6-3, 5-5. Tensiune maximă în sala din Cluj-Napoca! Ana Bogdan a egalat și acum e rândul Ekaterinei Alexandrova să servească pentru 6-5.

UPDATE 16:02 Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 5-7, 6-3, 3-3. Ne apropiem de finalul setului. Cele două jucătoare merg din nou cap la cap.

UPDATE 15:44 Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 5-7, 6-3, 1-1. Setul decisiv începe sub semnul echilibrului.

UPDATE 15:36 Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 5-7, 6-3, 0-1. Rusoacia își face serviciul după ce Ana a ratat o minge de break.

UPDATE 15:26 Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 5-7, 6-3. SET! Ana Bogdan egalează după un set secund impecabil. Vom avea decisiv în primul duel al zilei de la Fed Cup.

UPDATE 15:23 Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 5-7, 5-3. BREAK! Ana Bogdan se desprinde din nou și va servi pentru câștigarea setului secund.

UPDATE 15:19 Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 5-7, 4-3. Game la zero pentru Ana Bogdan.

UPDATE 15:15 Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 5-7, 3-2. Românca și-a pierdut break-ul, dar poate reface acum diferența de două game-uri.

UPDATE 15:06 Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 5-7, 2-1. Rebreak! Alexandrova câștigă pe serviciul Anei Bogdan și are șansa de a egala.

UPDATE 15:02 Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 5-7, 2-0. BREAK! Ana Bogdan revine în meci! Românca își trece rapid în cont primul break și se desprinde în setul secund. Eșecul din setul trecut pare că a întărit-o pe Ana.

UPDATE 15:01 Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 5-7, 1-0. Românca își face serviciul în debutul setului secund.

UPDATE 14:55 Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 5-7. SET! Alexandrova preia conducerea și Rusia se apropie de al doilea punct al duelului.

UPDATE 14:50 Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 5-6. Break pentru Rusia. Alexandrova va servi pentru câștigarea setului.

UPDATE 14:45 Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 5-5. Rusoaica își face serviciul și setul se apropie de tiebreak.

UPDATE 14:42 Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 5-4. Game alb pentru Ana Bogdan, care s-a apropiat la un singur game de câștigarea primului set. Urmează Alexandrova la serviciu și este momentul perfect pentru primul break al partidei.

UPDATE 14:39 Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 4-4. Cele două jucătoare merg cap la cap în primul set. Nu s-a înregistrat niciun break în primele opt game-uri. Urmează Ana Bogdan la serviciu.

UPDATE 14:26 Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 2-2. Bogdan a avut o minge de break, dar Alexandrova a salvat. Ulterior, rusoaica și-a făcut serviciul și a restabilit egalitatea în primul set.

UPDATE 14:20 Primarul Clujului, Emil Boc, este din nou șef de galerie la Fed Cup.

Emil Boc, primarul Clujului, prezent și la meciul dintre Ana Bogdan și Alexandrova, disputat la 8 februarie 2020 / Foto: Captură Digi Sport

UPDATE 14:19 Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 2-1. Prima rachetă a României servește impecabil și trece din nou în avantaj.

UPDATE 14:16 Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 1-1. Rusoaica egalează cu ceva emoții, iar Ana va servi pentru 2-1.

UPDATE 14:11 Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 1-0. Românca își face serviciul și preia conducerea în debut.

UPDATE 13:00 Echipa Rusiei a scos toate jucătoarele la încălzire pentru meciurile de sâmbătă, astfel că pentru al doilea joc ar putea intra pe teren Anna Blinkova sau Anna Kalinskaia, în loc de Veronika Kudermetova

Echipa Rusiei, la Fed Cup / Foto Digi Sport

Fed Cup, România - Rusia | Rezultatele și programul complet. Meciurile sunt pe Digi Sport

VIDEO Ana Bogdan a restabilit egalitate vineri, după o victorie superbă

Câştigătoarea duelului România - Rusia se va califica în turneul final al Fed Cup, care va avea loc în perioada 14-19 aprilie, la Budapesta, şi la care vor participa 12 echipe. Fed Cup se dispută în premieră în acest an într-un nou format.

România nu a întâlnit niciodată Rusia în Fed Cup, dar a avut două confruntări cu URSS, ambele pierdute, în 1978 (0-3), la Melbourne, în sferturile Grupei Mondiale, şi în 1986 (0-3), la Praga, în turul al doilea al Grupei Mondiale.

Toate partidele vor fi transmise în direct de Digi Sport 1 şi digisport.ro.

Etichete: tenis , fed cup , ana bogdan , romania rusia fed cup

Un bărbat a fost găsit crucificat pe un gard, cu cuie bătute în mâini. Poliția a vorbit de un "un atac sinistru de tip paramilitar"

Un bărbat a fost transportat la spital în urma unei agresiuni grave într-o parcare din localitatea nord-irlandeză Bushmills, în primele ore ale dimineţii de duminică. Tânărul în vârstă de 20 de ani a fost găsit ţintuit de un gard, cu un cui în fiecare mână, relatează BBC.

O actriță celebră din SUA a văzut un român și a izbucnit imediat în râs. Ce a urmat

A văzut cum a apărut în public la Miami și a întrebat-o direct: ”Ești bolnavă?”. Răspunsul dat imediat de model

45.000€ pe lună! A cerut cel mai mare salariu din SuperLigă ca să se transfere la FCSB

S-a terminat! Își face bagajele și pleacă, după doar 6 meciuri jucate la Tottenham

Foto Radu Drăgușin nu se mai ferește! Cum a fost surprins pe bancă, în timp ce Tottenham pierdea cu Liverpool

Un nou bluff marca Gigi Becali! Cum arată primul 11 al FCSB-ului la meciul cu Universitatea Craiova

Video Haosul de la FCU Craiova continuă! Și-a făcut praf toți colegii, după eșecul cu UTA: "Jalnici!"

Mircea Rednic a amenințat-o pe Dinamo, după ce UTA Arad a câștigat play-out-ul

Cornel Șfaițer a reacționat imediat după acuzațiile de blat! ”Rușine să vă fie” s-a auzit din tribune

Coșmar! Ana Bogdan, învinsă de două ori într-o zi de aceeași jucătoare. Românca a câștigat puțin peste 2.000 €

România și-a aflat adversara din ”optimile” Billie Jean King Cup

PEROZO fostă concurentă la Miss Ecuador, amanta unui baron al drogurilor, ucisă la comandă. Cine se află în spatele asasinatului

FILM NOWSuri Cruise, ca un model pe străzile din NYC, în pantaloni scurți, pulover și adidași. Fiica lui Tom Cruise și a lui Katie Holmes urmează să plece la facultate în toamnă

Transformarea extraordinară a lui Ioan Neculaie, unul dintre cei mai bogați români, după numeroasele operații estetice! citeşte ştirea pe Prosport.ro

Echipa din Cluj transferă un mijlocaș de valoare. Se vor bate la campionat la anul? citeşte ştirea pe ziare.com

Complet interzis pentru șoferii care fac asta pe drumurile din România, pare un gest nevinovat. Amenda este usturătoare citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Doja Cat a purtat un cearșaf pe post de rochie, pe străzile din NY. Fanii s-au împărțit în două tabere: Ți-a ales Kanye West ținuta?