Ana Bogdan a trecut de primul tur la Istanbul

Video Ana Bogdan a trecut de primul tur la Istanbul. Sorana Cîrstea şi Mihaela Buzărnescu, eliminate

24.04.2019, 15:15
  • SuperLiga: CFR Cluj - Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - FCSB, luni, 21:00, DGS 1

Mihaela Buzărnescu, a doua favorită, şi Sorana Cîrstea au fost eliminate din turneul de la Istanbul, după ce au pierdut în optimile de finală.

Buzărnescu (30 ani, 30 WTA) a fost învinsă de rusoaica Margarita Gasparyan (24 ani, 70 WTA) cu 1-6, 6-4, 7-5, după două ore de joc.

Buzărnescu a câştigat clar primul set, cu 6-1, dar a continuat dezamăgitor, pierzând după ce a fost la două mingi de victorie. Românca a condus în setul al doilea cu 3-1 şi 4-3, dar apoi a pierdut ultimele trei game-uri şi setul.

În "decisiv", Gasparyan a avut 3-1, Buzărnescu a întors scorul după patru game-uri consecutive, a condus cu 5-3, 30-30, dar a greşit foarte mult şi Gasparyan s-a impus cu 7-5.

Buzărnescu a comis 7 duble greşeli, iar Gasparyan 5. Românca a reuşit 28 de mingi direct câştigătoare, faţă de 13 adversara, a avut 42 de erori neprovocate, faţă de 36 rusoaica. Deşi a pierdut, Buzărnescu a câştigat mai multe puncte, 90-79.

În alt meci, Sorana Cîrstea (29 ani, 97 WTA) a pierdut cu cehoaica Barbora Strycova (33 ani, 47 WTA), cu 6-2, 1-6, 6-3, după două ore şi 12 minute.

Cîrstea a alternat perioadele slabe (primul set), cu momente bune (setul al doilea), iar în decisiv a mers cap la cap cu Strycova până la 3-3, după care acesta şi-a făcut serviciul, apoi a reuşit un break şi a încheiat din nou cu serviciul (6-3).

Buzărnescu şi Cîrstea vor primi fiecare un cec de 3.400 dolari şi 30 de puncte WTA.

Tot miercuri, la dublu, Irina Bara şi Mihaela Buzărnescu, favoritele numărul 3, vor juca în primul tur contra cuplului Cornelia Lister (Suedia)/Renata Voracova (Cehia).

UPDATE 15:05 VICTORIE GASPARYAN! Mihaela Buzărnescu a pierdut ultimul set cu 5-7 după ce a condus cu 5-3.

UPDATE 14:58 VICTORIE STRYCOVA! Barbora Strycova a câştigat cu 6-3 setul decisiv al partidei cu Sorana Cîrstea şi s-a calificat în sferturile de finală de la Istanbul.

UPDATE 14:20 SET GASPARYAN! Rusoaica Gasparyan a câştigat cu 6-4 setul al doilea al partidei cu Mihaela Buzărnescu.

UPDATE 14:02 SET CÎRSTEA! Sorana Cîrstea a egalat situaţia la seturi. A câştigat cu 6-1 actul secund.

UPDATE 13:35 SET BUZĂRNESCU! Mihaela Buzărnescu s-a impus cu un clar 6-1 în primul set al meciului cu Margarita Gasparyan.

UPDATE 13:20 SET STRYCOVA! Barbora Strycova a câştigat categoric, cu 6-2, primul set al partidei cu Sorana Cîrstea.

UPDATE 13:05 A început meciul dintre Mihaela Buzărnescu şi Margarita Gasparyan.

UPDATE 12:52 A început partida Soranei Cîrstea cu Barbora Strycova.

Ana Bogdan s-a calificat optimile turneului WTA de la Istanbul, dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, după ce belgianca Kirsten Flipkens a abandonat din motive medicale la scorul de 6-1, 1-0 pentru româncă.

Bogdan (26 de ani, 150 WTA), venită din calificări, şi-a asigurat prezenţa în turul secund după doar 42 de minute de joc, în care belgianca a reuşit doar şapte puncte pe propriul serviciu.

Flipkens (33 de ani, 59 WTA) câştigase primele sale două confruntări cu Ana Bogdan, în 2016 la Taşkent şi în 2017 la New Haven.

Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 3.400 dolari şi 48 de puncte WTA şi va juca în optimi contra croatei Petra Martic (28 de ani, 40 WTA).

Tot astăzi, în optimi, Mihaela Buzărnescu, a doua favorită, o va înfrunta pe rusoaica Margarita Gasparyan, iar Sorana Cîrstea va primi replica cehoaicei Barbora Strycova. La dublu, Irina Bara/Mihaela Buzărnescu, favoritele numărul trei, vor juca în primul tur contra cuplului Cornelia Lister (Suedia)/Renata Voracova (Cehia).

UPDATE 11:55 Kirsten Flipkens s-a retras din cauza unei accidentări la scorul de 1-6, 0-1.

UPDATE 11:40 SET ANA BOGDAN! Ana Bogdan a câştigat categoric primul set al meciului cu Kirsten Flipkens, scor 6-1.

UPDATE 11:00 A început meciul Anei Bogdan cu Kirsten Flipkens.

Ana Bogdan, venită din calificări, evoluează în primul tur contra belgiencei Kirsten Flipkens, de la ora 11:00, în direct la Digi Sport 2.

Mihaela Buzărnescu va juca în turul secund contra rusoaicei Margarita Gasparyan, în jurul orei 13:00, în direct la Digi Sport 2, iar Sorana Cîrstea o va înfrunta pe cehoaica Barbora Strycova tot de la ora 13:00 (aproximativ), în direct la Digi Sport 4.

Mihaela Buzărnescu va juca şi la dublu, alături de Irina Bara, contra perechii Cornelia Lister/Renata Voracova, în direct la Digi Sport 4.

Programul meciurilor transmise ÎN DIRECT de Digi Sport miercuri, 24 aprilie:

WTA Istanbul (ziua 3):
Ana BOGDAN (ROU) vs. Kirsten FLIPKENS (BEL) - 11:00 / DGS 2
Marketa VONDROUSOVA (CZE) vs. Ajla TOMLJANOVIC (AUS) - 11:00 / DGS 4
Mihaela BUZARNESCU (ROU) vs. Margarita GASPARYAN (RUS) - aprox. ora 13:00 / DGS 2
Sorana CIRSTEA (ROU) vs. Barbora STRYCOVA (CZE) - aprox. ora 13:00 / DGS 4
Lara ARRUABARRENA (ESP) vs. Rebecca PETERSON (SWE) - DGS 4
Irina BARA (ROU)/Mihaela BUZARNESCU (ROU) vs. Cornelia LISTER (SWE)/Renata VORACOVA (CZE) - DGS 4

Petra KVITOVA (CZE) vs. Greet MINNEN (BEL) - DGS 2

Etichete: sorana cirstea , mihaela buzărnescu , ana bogdan , wta istanbul , tenis istanbul

O regină a frumuseții din Ecuador a fost găsită de mafioți după ce a dezvăluit pe Instagram unde se află și nu a mai scăpat cu viață

O fostă concurentă la Miss Ecuador, Landy Parraga Goyburo a fost împușcată mortal în restaurantul unde lua masa, după o postare în care anunța unde era. Numele ei fusese legat de un traficant de droguri care fusese ucis în închisoare.

E gata să plece la 5.000 km distanță, după ce amanta a născut al doilea copil, iar soția al patrulea. Pe cine ia cu el

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: ”Ei nu i-a plăcut niciodată”. S-a spus că soția l-a părăsit după accidentul teribil

A văzut cum a apărut în public la Miami și a întrebat-o direct: ”Ești bolnavă?”. Răspunsul dat imediat de model

OUT de la FCSB, după șapte ani! ”Roș-albaștrii” îi caută deja înlocuitor

Foto Dan Petrescu a reînceput treaba la CFR Cluj, soția, Adriana, a plecat la mii de kilometri. Cine a însoțit-o

Foto Radu Drăgușin nu se mai ferește! Cum a fost surprins pe bancă, în timp ce Tottenham pierdea cu Liverpool

Surpriza lui Lobonț pentru meciul cu CFR: titular la Rapid pentru prima oară după 8 luni!

Ce s-a întâmplat după ce Radu Drăgușin a fost lăsat iar pe bancă la Tottenham: "Vedeți și voi asta?"

Foto E oficial: "cuplul anului" nu mai există! Mădălina Ghenea a dezvăluit toate motivele despărțirii

Coșmar! Ana Bogdan, învinsă de două ori într-o zi de aceeași jucătoare. Românca a câștigat puțin peste 2.000 €

”Te simți ca o veterană?” Cum a reacționat Sorana Cîrstea după ce i s-a zis că e ”în vârstă”

PEROZCum arată Adelina Pestrițu în costum de baie, după ce a renunțat la implanturile mamare. Vedeta are o siluetă de invidiat

FILM NOWAnne Hathaway, superbă în roșu, într-o rochie fără bretele, cu crăpătură lungă pe picior. E trecută de 40 de ani, dar e neschimbată de două decenii

Fotbalistul dorit de Gică Hagi într-un transfer cu schimb de jucători între el și Gigi Becali a luat decizia! citeşte ştirea pe Prosport.ro

Milionarul Arpad Paszkany, cadou de Paște de peste 100.000 de euro pentru noua iubită: ”A venit iepurașul” FOTO citeşte ştirea pe ziare.com

Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Cher, adevăratul motiv pentru care se întâlnește cu bărbați tineri: „Cei de vârsta mea sunt toți morți!”