TENIS MASCULIN:SEBASTIAN BAEZ-FAVIO COBOLLI, FINALA ATP TIRIAC OPEN 2025 (6.04.2025)
Flavio Cobolli pozeaza alături de trofeu alături de Ilie Nastase dupa meciul de tenis masculin impotriva lui Sebastian Baez, finala ATP Tiriac Open 2025, desfasurat la Centrul National de Tenis din Bucuresti, duminica 6 aprilie 2025. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Declarațiile lui Flavio Cobolli, după ce a câștigat primul titlu ATP chiar la București

articol scris de Digi Sport
06.04.2025, 18:44
  • Media: Fotbal European, duminică, 21:00, DGS 1

  • MotoGP: Marele Premiu al Olandei - Cursa, duminică, 14:45, DGS 1

Flavio Cobolli (22 ani, 45 ATP) a câştigat primul său titlu ATP din carieră, după ce l-a învins pe argentinianul Sebastian Baez, principalul favorit, cu 6-4, 6-4, duminică, în finala turneului Ţiriac Open (ATP 250), dotat cu premii totale de 596.035 de euro, la Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti.

Cobolli, al treilea favorit, s-a impus după o oră şi 46 de minute, după ce a avut 5-2 în setul al doilea şi a ratat şase mingi de meci.

Flavio Cobolli, după ce a câștigat Țiriac Open: "Să câştig primul turneu ATP este un vis devenit realitate"

"Este o zi foarte emoţionantă pentru mine. E ceva diferit, nu m-am gândit niciodată că se va întâmpla. Aşa că primul meu titlu aici este un mare vis devenit realitate. Am muncit mult pentru asta, acum sunt foarte fericit, foarte mândru de mine. Dar acum trebuie să iau din nou avionul, nu pot să stau prea mult cu trofeul meu.

Trebuie să fug în altă direcţie, merg la Monte Carlo, trebuie să fiu concentrat pentru următorul turneu. Cred că este unul dintre cele mai frumoase trofee pe care le-am văzut, dar este cam greu. Dacă stai cu trofeul 20 de minute, e ca şi cum ai merge la sală. Chiar poate fi o opţiune să mergi la sală cu trofeul", a declarat Cobolli la conferinţa de presă de după finală.

Italianul a precizat că a avut emoţii când a trebuit să joace 7 mingi de meci pentru a câştiga turneul de la Bucureşti.

"Am numărat mingile de meci, au fost şapte. Eram puţin speriat, desigur, la finalul meciului la 5-4, când trebuia să servesc din nou după şase mingi de meci ratate. Dar cred că e normal, pentru că e prima mea dată când am o minge de turneu, nu o minge de meci normală. Deci e normal să fiu puţin speriat în astfel de momente. Dar cred că am jucat foarte bine la 5-4.

Am fost curajos şi da, sunt fericit pentru asta. Dimineaţă când am văzut zăpada am pus o poveste pe Instagram. Mi-era frig şi aşteptam să joc acest meci, pentru că am luptat toată săptămâna şi am aşteptat acest moment de mult timp şi am vrut să joc acest meci. Nu am pregătit foarte bine acest meci pentru că totul era haotic. Ba ploua, ba se oprea, ba, ningea, ba se oprea. A fost greu să gestionezi totul. Dar cred că am făcut o treabă grozavă cu echipa în această săptămână", a afirmat Cobolli.

El a menţionat că intenţionează ca anul viitor să îşi apere trofeul câştigat la Bucureşti, declarându-se încântat de faptul că a fost susţinut de fani din tribune.

"Cu siguranţă voi reveni şi anul viitor. Abia aştept să joc din nou aici. Am spus din prima zi că e ceva diferit pentru mine, pentru că nu e obişnuit să am publicul cu mine la toate meciurile. Desigur, în Italia da, dar nu şi în alte ţări. E un lucru bun să-l ai. Vreau să le mulţumesc tuturor celor din public", a mai spus acesta, notează Agerpres.

VIDEO cu finalul meciului dintre Cobolli și Baez

Etichete: bucuresti , flavio cobolli , sebastián báez , atp tiriac open


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
„S-au bronzat pe viață.” Ucrainenii au lovit o rachetă de pe un vehicul de luptă nord-coreean, care s-a lansat prin cabina echipajului

Luptătorii ucraineni din Batalionul 413 au reușit să distrugă un lansator multiplu de rachete (MLRS) de fabricație nord-coreeană, un vehicul de luptă rar, a cărui prezență pe frontul din Ucraina a fost semnalată recent. Drona ucraineană a lovit una dintre rachetele de pe vehicul, provocând lansarea acesteia prin cabina echipajului din față.

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

MERCATO 2025 | Toate transferurile verii sunt aici. Paul Pogba a semnat!

Câți bani a câștigat Popovici, după ce a devenit primul om din istorie care a reușit o performanță la care mulți nici nu visau

N-au ținut cont că e legendă! A ”trădat” Rusia și n-au iertat-o: ”Să plătească acum”

Radu Drăgușin pleacă de la Tottenham! Destinația: Italia

Exclusiv Ce lovitură! Ianis Hagi, gata să semneze cu o echipă din TOP 5 campionate ale Europei: ”Sunt discuții avansate”

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

Ce lovitură! "Bestia" a impresionat la Cupa Mondială a Cluburilor și revine în Europa, la 35 de ani

Foto Cum a apărut Gică Hagi la nunta fiicei sale. Kira se căsătorește cu grecul Thomas Ferfelis

David Popovici s-a întors în România și a făcut anunțul cel mare: "Vreau să îi deranjez!"

Video Au apărut imaginile! Cum au marcat cei de la FCSB în meciul cu Almere City

Citeşte şi

Premieră în SuperLiga României, după 13 ani

Dan Șucu, prima reacție după scandalul din Giulești. Ce a spus după amenințarea ”dacă nu ștergi, te bat”

PEROZPriyanka Chopra, fostă Miss World: „Trebuie să săruți multe broaște până îți găsești prințul”. Actrița, ședință foto spectaculoasă

FILM NOWBarbra Streisand, „furioasă” că unii dintre colegii ei au fost plătiți mai bine decât ea: „Dumnezeule! Ar trebui să-mi dea mulți bani!”

Gigi Becali ştie ce se va întâmpla cu Legea Sportului. Ce se va scoate din ea: „Apoi, va fi votată” citeşte ştirea pe Prosport.ro

2.5 milioane de dolari: atât a costat un cartonaș cu autograful lui Michael Jordan citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM Cum arată Nicole Scherzinger, la 47 de ani, în 2025. Fosta membră a trupei Pussycat Dolls, recompensată cu un premiu Tony

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

Cum arată Nicole Scherzinger, la 47 de ani, în 2025. Fosta membră a trupei Pussycat Dolls, recompensată cu un premiu Tony

Digi World

Un bărbat a mâncat 150 de ouă, în doar cinci zile: „E o nebunie, corpul meu s-a subțiat considerabil” Imaginile cu el sunt virale

Digi Animal World

Momentul când un șoim atacă o vulpe pe o plajă din din California. Imaginile sunt virale