Galerie Foto Campioana mondială și europeană, licențiată în istorie, aleargă spre medalia de aur de la Tokyo
articol scris de Digi Sport12.04.2021, 23:41
Atleta Dina Asher-Smith (25 de ani), campioană mondială la proba de 200 m și europeană la 100 m, 200 m și ștafetă 4 x 100 m, visează la cel puțin o medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo.
![dina-asher-smith4](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIxJTJGMDQl/MkYxMiUyRjEzMTI2MzRfMTMxMjYzNF9k/aW5hLWFzaGVyLXNtaXRoNC5qcGcmdz0x/MDYwJmg9NjM2Jmhhc2g9M2M3YTE0ZTNlMTM0ODY5Y2Q0NGQ3MWFhN2M0MmM2NjM=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Britanica este licențiată în istorie și a cucerit premiul pentru "cea mai bună rubrică a anului", oferit de Asociația Internațională a Presei Sportive, pentru un eseu pe tema rasismului publicat în The Telegraph. Dina Asher-Smith este născută în sudul Londrei, acolo unde se și pregătește pentru JO din Tokyo.
Galerie Foto
Dina Asher-Smith visează la cel puțin o medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo
Rezultatele din ultimii ani, o plasează pe Asher-Smith în postura de favorită la medaliile de aur în probele de 100 m și 200 m, la Tokyo. Cu toate acestea, sportiva din Regatul Unit rămâne cu picioarele pe pământ și este convinsă că nu renumele, ci forma de moment o va ajuta să triumfe la Jocurile Olimpice.
"În 2018, am câștigat trei medalii de aur la Europene, dar acestea nu mi-au influențat 2019. În 2019, am câștigat aurul mondial la 200 m și argintul la 100 m și 4 x 100 m, dar nu-mi vor oferi niciun avantaj pentru 2021. Fiecare sezon este o foaie goală. Și există atât de multe adversare valoroase în lume", a declarat Dina Asher-Smith, potrivit Gazzetta dello Sport.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Dina Asher-Smith a participat și la Olimpiada de la Rio, din 2016, unde a urcat pe ultima treaptă a podiumului alături de echipa din Marea Britanie. Atleta a vorbit și despre pasiunea sa mai puțin cunoscută, istoria.
"Îmi place să aprofundez epocile care au marcat schimbări culturale și religioase: teza mea de absolvire, din 2017, s-a axat pe evoluția muzicii jazz în anumite perioade ale secolului XX", a adăugat Dina Asher-Smith.
Etichete: atletism jo , jocurile olimpice tokyo , dina asher-smith
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...