iolanda balas onoruri 1

Iolanda Balaş-Soter a fost înmormântată cu onoruri militare

Marian Oprea, pe locul 10 în finala CM de atletism. Un chinez a cucerit medalia de aur

medalie romania 4x400m stafeta feminina

Încă o medalie! Ștafeta feminină de 4x400m a României a luat bronzul la CM de atletism în sală!

China atletism

20.03.2016, 10:30

Românul Marian Oprea s-a clasat pe locul 10 în finala probei de triplusalt din cadrul Campionatelor Mondiale de atletism în sală ediţia 2016, desfăşurată sâmbătă la Portland (Statele Unite).

Finala s-a încheiat cu victoria chinezului Dong Bin, care a intrat în posesia medaliei de aur.

Bin s-a impus cu o săritură de 17,33 m, reuşind să-i devanseze pe germanul Max Hess (17,14 m) şi pe francezul Benjamin Compaore (17,09 m), medaliaţi cu argint, respectiv bronz. Cea mai bună săritură reuşită de Marian Oprea în concurs a măsurat 16,27 m.

Dong Bin a devenit, cu această ocazie, al treilea atlet din istoria Chinei care cucereşte aurul la Campionatele Mondiale indoor, după Liu Xiang (2008) şi Sui Xinmei (1991).