gp2

Video Pierre Gasly a câștigat cursa principală GP2 din Emiratele Arabe Unite și a revenit pe prima poziție

Video Gasly a câștigat titlul seriei GP 2

alena 2

Pilotul de Formula 3 Nikita Mazepin are o iubită superbă

gasly

27.11.2016, 13:56
  • La Liga, etapa 24: Betis - Real (duminică, 21:45, Digi Sport 2).
  • Liga 1, etapa a 25-a: Dinamo - FCSB (duminică, ora 20:45, Digi Sport 1)

Pierre Gasly a câștigat titlul seriei GP 2 în ciuda faptului că nu a punctat în cursa de sprint de la Abu Dhabi.

Gasly, câștigătorul de sâmbătă, a plecat de pe locul al 8-lea al grilei și și-a conservat poziția până în ultimul tur. Francezul a stat în permanență cu ochii pe singurul său adversar, Antonio Giovinazzi.

Italianul a fost blocat, pe locul 6, de către Norman Nato, dar nu și-a asumat riscuri și în cele din urmă a obținut doar 4 puncte în clasamentul general. În ultimul tur, Gasly a fost atacat de către neozeelandezul Mitch Evans, dar și-a permis să-i cedeze poziția acestuia. Juniorul Red Bull a încheiat pe locul 9 și a devenit campion seria GP 2.

Giovinazzi a sosit pe locul 6. La ultima apariție în campionat, britanicul Alex Lynn a câștigat pe circuitul Yas Marina. El a fost urmat pe podium de veteranul Johnny Cecotto și de rusul Sergey Sirotkin, pilotul de teste Renault F1.

In aceste conditii, chiar în primul sezon din GP 2, echipa italiană a câștigat atât titlul piloților, cât și pe cel al echipelor.

Sezonul 2017 va putea fi urmărit în direct pe canalele Digi Sport.