roman dakar

Emanuel Gyenes, locul 28 în etapa a 6-a a Raliului Dakar. Salt în clasamentul general

Gyenes, al 23-lea în Raliul Dakar. Cine a câștigat etapa a 8-a, la clasa moto

Emanuel Gyenes

Emanuel Gyenes, locul 19 în etapa a 9-a a clasei moto de la Raliul Dakar

Gyenes-1

11.01.2016, 22:56
  • Serie A, etapa a 21-a: Juventus - Genoa (luni, 21:45, Digi Sport 2)

Pilotul australian Toby Price (KTM) a câştigat etapa a 8-a Raliului Dakar, la secţiunea moto, desfăşurată între localităţile argentiniene Salta şi Belen, pe distanţa de 766 km, în timp ce românul Emanuel Gyenes (KTM) s-a clasat al 23-lea.

Price, care a bifat a patra victorie de etapa la actuala ediţie a cursei, a preluat conducerea în clasamentul general după acest succes, venit în 4 h 33 min 14 sec pe cei 393 km al specialei, care a adus primele sectoare de dune ale acestei a 38-a ediţii.

Toby Price a fost urmat în clasament de portughezul Paulo Goncalves (Honda), la 5 min 17 sec, şi de chilianul Pablo Quintanilla (Husqvarna), la 6 min 32 sec, Gyenes sosind al 23-lea, la 33 min 55 sec de învingător.

La general, Price conduce cu timpul cumulat de 27 h 28 min 56 sec, devansându-i pe Goncalves, cu 2 min 05 sec, şi pe slovacul Stefan Svitko (KTM), cu 14 min 14 sec. Gyenes se află pe locul 20, la 01 h 35 min 29 sec.

Etapa a 9-a va avea loc la Belen, cu o probă specială de 285 km.

Agerpres

Tânărul promite că va fi cumpătat.

Emanuel Gyenes a terminat Raliul Dakar pe locul 23. Multe nume mari au abandonat în cel mai dur raliu al lumii

gyenes

Ce scrie presa japoneză despre românii „rușinați” care i-au cerut scuze premierului Abe, după „vizita lipsită de diplomație”

Villas-Boas, gata de Raliul Dakar: "E ca și cum aș câștiga un campionat la fotbal"