SAINZ Carlos (spa), Scuderia Ferrari SF-24, portrait during the Formula 1 Rolex Australian Grand Prix 2024, 3rd round of
Carlos Sainz a câștigat Marele Premiu al Australiei la Formula 1! Max Verstappen a abandonat
Lewis Hamilton file photo
”Au început negocierile”. Mercedes i-a găsit înlocuitor lui Lewis Hamilton
chicpiu
La 34 de ani, poate fi marea surpriză a României la EURO 2024: ”Cred că va fi luat în calcul”
Digi Sport Special

Video Max Verstappen se impune fără emoții în Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei. Hamilton încheie cursa al doilea

04.06.2023, 17:45

Olandezul Max Verstappen (25 de ani, Red Bull Racing), care a pornit de pe prima poziţie a grilei în Marele Premiu al Spaniei, a şaptea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, a terminat primul cursa de la Barcelona.

Max Verstappen, la Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Max Verstappen nu a avut nicio emoție în cursa de la Barcelona, pe care a dominat-o de la un capăt la altul.

Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei. Max Verstappen, victorie fără emoții. Hamilton termină al doilea

Dacă Max Verstappen a câștigat cursa fără dubiu, Lewis Hamilton a ocupat poziția a doua în cursa de la Barcelona, în timp ce podiumul a fost completat de George Russel.

Astfel, la cursa de la Barcelona s-a consemnat un nou triumf al celor de la Red Bull Racing.

Sergio Perez, colegul lui Max Verstappen de la Red Bull Racing, a terminat cursa pe poziția a patra.

Pe ultimele două poziții ale cursei de la Barcelona au terminat Valtteri Bottas de la Alfa Romeo și Logan Sargeant, de la Williams Mercedes.

Clasamentul piloților la cursa de la Barcelona

Clasamentul piloților la general

Clasamentul constructorilor

Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei. Max Verstappen triumfă la Barcelona

FINAL DE CURSĂ

Turul 66: Max Verstappen termină primul cursa de la Barcelona. Victorie pentru Red Bull Racing în Marele Premiu al Spaniei.

UPDATE: Turul 51: Hamilton intră la boxe, iar Verstappen rămâne la conducerea cursei de la Barcelona. Distanță mare între cei doi piloți.

UPDATE: Turul 42. Carlos Sainz și Charles Leclerc intră pe rând la boxe pentru a-și schimba pneurile.

UPDATE: Turul 32. Verstappen are un avans de 13 secunde în fața lui Lewis Hamilton. Carlos Sainz completează podiumul. Lando Norris este ultimul.

UPDATE: Turul 20. Verstappen se află primul în cursă, la opt secunde în fața lui Hamilton. Podiumul este completat de Russel.

UPDATE: După șase tururi parcurse, Max Verstappen are un avans de trei secunde în fața lui Carlos Sainz.

UPDATE: Începe cursa de la Barcelona. Max Verstappen a plecat din pole-position și se află la conducerea cursei de la Barcelona. Lewis Hamilton și Lando Norris se ciocnesc încă din startul primului tur.

UPDATE: Piloții parcurg turul de formare.

Pentru olandezul în vârstă de 25 de ani, campion mondial în ultimele două sezoane, este al patrulea pole position din acest an și al doilea consecutiv.

Verstappen a câştigat patru curse în 2023: Bahrain, Australia, Miami şi Monaco.

În calificările de sâmbătă, în direct pe Digi Sport, pe locul doi s-a clasat Carlos Sainz (Ferrari), pe trei a terminat Lando Norris (McLaren), pe locul patru Pierre Gasly (Alpine), pe locul cinci Lewis Hamilton (Mercedes), pe şase Lance Stroll (Aston Martin), pe şapte Esteban Ocon (Alpine), pe opt Nico Hulkenberg (Haas), pe nouă Fernando Alonso (Aston Martin) şi pe zece Oscar Piastri (McLaren).

VIDEO Ultima sesiune de calificări pentru Marele Premiu de F1 al Spaniei

Rezultatele complete din calificările pentru Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei

Max Verstappen este lider în clasamentul piloților, cu 144 de puncte, urmat de Sergio Perez (105 puncte), Fernando Alonso (93), Lewis Hamilton (69), George Russell (50).

Etichete: formula 1 , carlos sainz , marele premiu al spaniei , max verstappen , verstappen , lando norris

Furie și indignare după ce fotografia cu teroriștii Hamas defilând cu trupul gol și mutilat al lui Shani Louk a fost premiată

O imagine cu trupul dezbrăcat și mutilat al unei tinere plimbat de teroriștii Hamas în remorca unei...

aza3
Nu se mai ascund! Internaționalul român și-a făcut publică relația

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!