Jucătorul care visează să revină la Barcelona în sezonul viitor
FC Bayern Munich - final training - Allianz Arena
După ce antrenorul a confirmat negocierile, Bayern Munchen a făcut anunțul oficial
Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare

12 goluri și spectacol total în Champions League. Toate rezultatele din sferturile de finală

12.04.2017, 09:11

Miercuri seara, la o zi după Juventus - Barcelona (3-0), s-au disputat celelalte 3 meciuri din sferturile UEFA Champions League.

ucl logo bun
  • SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

La Dortmund, jucătorii lui Tuchel au resimțit din plin șocul evenimentelor de marți, iar Borussia a pierdut în fața celor de la Monaco, scor 2-3, după o primă repriză extrem de modestă.

În Germania, Real a trecut de Bayern (2-1) prin dubla lui Cristiano Ronaldo, după ce a fost condusă la pauză, în timp ce Atletico a învins-o la limită pe Leicester (1-0). Englezii speră să revină pe teren propriu și să se califice mai departe, așa cum a făcut-o și cu o altă echipă din Spania, Sevilla.

VIDEO REZUMAT BAYERN - REAL MADRID 1-2

VIDEO REZUMAT ATLETICO - LEICESTER 1-0

VIDEO REZUMAT DORTMUND - MONACO 2-3

Bayern Munchen - Real Madrid 1-2

Min. 90: Finalul meciului. Bayern a tremurat serios pe final, dar a pierdut doar cu 1-2, după ce golul lui Ramos, care înscrisese cu capul, a fost anulat corect, pentru offside.

Min. 77: GOOOL REAL! Asensio centrează în careu și Ronaldo marchează de lângă Bernat. Balonul trece printre picioarele lui Neuer, portarul lui Bayern având partea sa de vină la golul madrilenilor.

Min. 75: OCAZIE MARE REAL! Ronaldo apare la finalizare și șutează periculos din careu, însă Neuer este iar pe fază și scoate fantastic, din apropiere. Cu un om în plus, Real domină copios.

Min. 73: OCAZIE MARE REAL! Șansă mare de gol a oaspeților prin Benzema. Rămas singur cu Neuer, francezul ratează însă, portarul lui Bayern intervenind formidabil cu piciorul, în stilul caracteristic.

Min. 61: BAYERN, ÎN 10 OAMENI! Javi Martinez (foto) vede două cartonașe galbene în 3 minute, ultimul pentru un fault la Ronaldo, în care a oprit un contraatac al Realului. Este prima eliminare a acestuia în cupele europene și prima de când a ajuns la Bayern.

Min. 47: GOOOL REAL! Carvajal trimite excelent pentru Ronaldo, iar portughezul trage din prima (foto), fără speranțe pentru Neuer, de lângă un Javi Martinez lipsit de reacție.

Min. 46: Începe repriza secundă

Finalul primei reprize

Min. 45: BAYERN RATEAZĂ PENALTY! Centralul Rizzoli acordă ușor un penalty după un balon pe care Ribery îl trimite în mâna lui Carvajal (hențul fiind însă unul involuntar), însă Vidal ratează de la punctul cu var, după ce îl păcălește pe Navas și trimite peste poartă, cu un șut puternic.

Min. 43: REAL, APROAPE DE GOL! Real încheie bine repriza și are două ocazii mari într-un interval scurt. Mai întâi, Neuer scoate bine șutul lui Ronaldo, iar apoi Kroos trimite puțin pe lângă poartă, cu o execuție la colțul lung.

Min. 41: OCAZIE BAYERN! Robben are o acțiune frumoasă în bandă și trimite pentru Vidal, care apare iar la finalizare și reia puțin cu capul, pe lângă poartă.

Min. 26: GOOOL BAYERN! Corner pentru nemți, Vidal se desprinde din marcajul lui Nacho (foto) și marchează cu o lovitură puternică de cap. La golul lui Bayern, Navas însă are și el partea lui de vină, execuția nefiind atât de bine plasată.

Min. 18: CEA MAI MARE OCAZIE A MECIULUI! BARĂ REAL! Centrare perfectă a lui Kroos pentru Benzema și francezul trimite cu capul la încheietura barelor (foto), cu Alaba în spate. Neuer se întinde și el excelent, încercând să evite golul.

Min. 16: OCAZIE REAL! Ronaldo trage mult peste poartă de la aproximativ 20 de metri, dintr-o lovitură liberă.

Min. 1: Începe meciul de la Munchen.

Echipele de start de la Bayern - Real:

Bayern: Neuer - Lahm, Boateng, Martinez, Alaba - Alonso, Vidal - Robben, Thiago, Ribery - Muller
Antrenor: Carlo Ancelotti

Real: Navas - Carvajal, Nacho, Ramos, Marcelo - Casemiro, Kroos, Modric - Bale, Ronaldo, Benzema
Antrenor: Zinedine Zidane

Atletico Madrid - Leicester City 1-0

Min. 90: Finalul meciului.

Min. 45: Finalul primei reprize

Min. 28: GOOOL ATLETICO! Griezmann înscrie din penalty pentru gazde. Lovitura de pedeapsă a fost însă acordată greșit, francezul fiind faultat de Albrighton în afara careului.

Min. 1: Începe meciul de la Madrid.

Echipele de start de la Atletico - Leicester:

Atletico: Oblak - Juanfran, Godin, Savic, Luis - Gabi, Koke, Saul, Carrasco - Griezmann, Torres
Antrenor: Diego Simeone

Leicester: Schmeichel - Simpson, Benalouane, Huth, Fuchs - Drinkwater, Ndidi, Mahrez, Okazaki, Albrighton - Vardy
Antrenor: Craig Shakespeare

UPDATE 21:37. Min 90+3: Finalul meciului. Dortmund - Monaco 2-3.

UPDATE 21:35. Min 90+1: Dortmund este aproape de 3-3, dar Aubameyang ratează ULUITOR, trimițând cu capul peste din poziție ideală, de la doar câțiva metri de poartă.

INFO: Kagawa (4 goluri) a devenit japonezul cu cele mai multe reușite în UCL.

UPDATE 21:28. Min. 84: GOOOOL DORTMUND! Spectacol total în Germania. Borussia nu renunță la luptă și Kagawa înscrie un gol superb, după ce își zăpăcește pur și simplu doi adversari și finalizează elegant, pe lângă Burki.

UPDATE 21:23. Min.79: GOOOL MONACO! Piszczek pasează riscant pentru Sokratis, grecul nu reușește să intercepteze, iar Mbappe profită, scapă singur cu Burki și înscrie cu o execuție fără speranțe pentru portarul elvețian.

UPDATE 21:20. RATARE IMENSĂ MONACO! Falcao scapă singur pe un contraatac letal, Burki iese greșit din poartă, este depășit de atacantul oaspeților, care nu înscrie însă cu poarta goală, irosind o ocazie imensă de gol pentru echipa sa.

UPDATE 21:00: Min. 57: GOOOOL DORTMUND! Fază superbă a gazdelor. Guerreiro trimite din bandă în care pentru Aubameyang, acesta trimite spectaculos mai departe, Kagawa ajunge în poziție de finalizare, dar îi pasează decisiv lui Dembele, care marchează cu poarta goală pentru 1-2. Jocul Borussiei s-a schimbat radical după introducerea lui Pulisic, la pauză. Americanul a intrat în locul lui Schmelzer.

UPDATE 20:50: Schimbare Dortmund: Iese Bender (autorul autogolului) și intră Șahin.

UPDATE 20:49: Min. 46: Începe repriza secundă.

UPDATE 20:47: Pe tunelul care duce de la vestiare spre teren, Sokratis a avut o discuție destul de dură cu brigada de arbitri, fundașul Borussiei reproșându-le acestora penalty-ul acordat lui Monaco, dar și primul gol al francezilor, marcat dintr-o poziție de offside.

UPDATE 20:32: Min. 45: Finalul primei reprize. Monaco a fost clar echipa mai bună, însă jucătorii Borussiei au părut afectați de evenimentele de marți, greșind în multe momente-cheie ale meciului.

UPDATE 20:20. Min. 21: GOOOL MONACO! Raggi centrează bine din bandă și Bender trimite în proprie poartă, de lângă Falcao. Monaco o conduce pe Dortmund cu 2-0. De menționat că Sven Bender este la primul său meci în acest sezon de UCL.

UPDATE 20:05. Min. 19: GOOOL MONACO! Contraatac excelent al gazdelor, apărarea Borussiei este depășită cu mare ușurință, iar Mbappe finalizează cu o execuție simplă, din faza porții, după un assist oferit de Lemar. Sokratis a fost surprins de fază, grecul făcând un meci foarte slab până acum. Golul francezilor este însă suspect de offside (foto, mai sus).

UPDATE 20:02. Min. 16: PENALTY RATAT MONACO! Fabinho trage pe lângă poartă de la 11 metri, după un penalty acordat cu ușurință, după un duel în careu între Sokratis și Mbappe.

UPDATE 19:56. Min. 11: Aubameyang scapă în poziție favorabilă, dar se precipită la finalizare și șutul său trece peste poartă.

UPDATE 19:46: Coregrafia suporterilor Borussiei (video + foto, mai jos):

UPDATE 19:45: Începe meciul dintre Dortmund și Monaco.

UPDATE 19:15 Thomas Tuchel are 4 jucători sub 23 de ani în fața lui Monaco: Dembele, Weigl, Ginter și Guerreiro.

Borussia - Monaco este primul meci al zilei în UCL. Partida din Germania va începe de la ora 19:45. Avem echipele de start:

Dortmund: Burki - Ginter, Sokratis, Schmelzer, Piszczek - Kagawa, Bender, Weigl, Guerreiro - Dembele, Aubameyang
Antrenor: Thomas Tuchel

Monaco: Subasic - Toure, Glik, Jemerson, Raggi - Fabinho, Moutinho - Silva, Lemar - Falcao, Mbappe
Antrenor: Leonardo Jardim

PROGRAMUL SFERTURILOR DE FINALĂ DIN LIGA CAMPIONILOR

Marţi, 11 aprilie

Juventus - Barcelona 3-0 (Dybala '7,'22, Chiellini '55)

VEZI AICI REZUMATUL PARTIDEI DE LA TORINO

Miercuri, 12 aprilie

Dortmund - Monaco, ora 19:45
Bayern - Real Madrid, ora 21:45
Atletico - Leicester, ora 21:45

Juventus e cu un picior în semifinalele Ligii Campionilor după ce a surclasat Barcelona în turul sferturilor de finală, scor 3-0.

Argentinianul Paulo Dybala a reuşit o "dublă" încă din primele 22 de minute ale partidei (7,22), iar Giorgio Chiellini a înscris şi el pentru echipa lui Massimiliano Allegri.

Juve s-a revanşat astfel după eşecul din 2015 din finala Ligii Campionilor cu Barca, scor 1-3, iar echipa lui Luis Enrique speră la o nouă "remontada" imposibilă în retur, după cea din optimile de finală, când s-a calificat contra lui PSG după 0-4 în tur şi 6-1 pe Camp Nou.

UPDATE 23:33 Final de meci la Torino. Juventus a făcut scor cu Barcelona, 3-0, şi e mare favorită la calificarea în semifinalele Ligii Campionilor.

UPDATE 23:20 Giorgio Chiellini a înscris doar al doilea gol în 53 de meciuri, în Liga Campionilor, primul din 2009 încoace.

UPDATE 23:10 Barcelona a solicitat fără succes penalty după un henţ comis de Giorgio Chiellini în propriul careu, în minutul 70.

UPDATE 23:06 Paulo Dybala e primul jucător al lui Juve care reuşeşte o "dublă" în Liga Campionilor în ultimii doi ani. Ultimul cu o astfel de performanţă era Carlos Tevez, în martie 2015.

UPDATE 22:57 Gooooool Juventus! Juve - Barcelona 3-0. Giorgio Chiellini a dus scorul la un incredibil 3-0 în minutul 55 al partidei cu Barcelona.

UPDATE 22:54 Repriza secundă a început furtunos, cu câte două ocazii de gol de fiecare parte.

UPDATE 22:46 A început repriza a doua a partidei de la Torino, dintre Juventus şi Barcelona.

UPDATE 22:15 Barcelona a înscris, însă golul catalanilor a fost anulat pe motiv de ofsaid la Luis Suarez.

UPDATE 22:07 Gooooool Juventus! Juve - Barcelona 2-0. Paulo Dybala a reuşit "dubla" încă din minutul 22 al partidei, iar Juve conduce deja cu 2-0 pe Barcelona în reeditarea finalei Ligii Campionilor din 2015, câştigate de catalani.

UPDATE 22:06 Ocazie mare Barcelona! Andres Iniesta a fost blocat incredibil de Gianluigi Buffon în minutul 21 al partidei de la Torino.

UPDATE 22:02 Paulo Dybala a ajuns la şapte goluri marcate în ultimele şapte meciuri disputate pe teren propriu. Juventus a câştigat fiecare meci în care argentinianul a marcat în acest sezon.

UPDATE 21:51 Goooool Juventus! Servit excelent de Juan Cuadrado, argentinianul Paulo Dybala a deschis scorul pentru campioana Italiei, încă din minutul 7 al partidei contra Barcelonei.

UPDATE 21:45 A început prima partidă din sferturile Ligii Campionilor, dintre Juventus şi Barcelona.

UPDATE 21:35 Partida dintre Borussia Dortmund şi AS Monaco a fost amânată pentru miercuri, de la ora 18.45, după cele trei explozii din apropierea autocarului germanilor, care l-a rănit pe fundaşul Borussiei, Marc Bartra.

ECHIPELE DE START

Juventus - Barcelona

Juventus: Buffon - D. Alves, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro - Pjanic, Khedira - Cuadrado, Dybala, Mandzukic - Higuain. Antrenor: Massimiliano Allegri.

Barcelona: Ter Stegen - S. Roberto, Pique, Umtiti, Mathieu - Rakitic, Mascherano, Iniesta - Messi, Suarez, Neymar. Antrenor: Luis Enrique.

Etichete: real madrid , juventus , barcelona , liga campionilor , bayern munchen

Doi angajați de la o bancă din București au văzut că un client avea o sumă mare în cont și i-au furat 140.000 €

Doi funcţionari bancari sunt urmăriţi penal de procurori, după ce ar fi sustras din contul unei...

Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece

Dinamo ar urma să-și schimbe sigla din sezonul viitor! Cum arată noua emblemă
Screenshot 2024-03-27 at 20.36.16
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
adrian mutu
Real Madrid, așteptată pe ”bijuteria” de 167.000.000€ din România. Tocmai s-a dat aprobarea de la Guvern
timi
Cine este modelul care i-a ”furat” inima lui Jude Bellingham: este cu 5 ani mai mare decât starul de la Real Madrid
titlu

Exclusiv Ion Crăciunescu a dat verdictul, după cea mai controversată fază din Dinamo - Voluntari + Alt penalty neacordat
boboc
Video Ioan Andone nu s-a ferit să spună lucrurilor pe nume, după Dinamo - Voluntari 1-1: ”E un mercenar”
Antonio Conte s-a decis și semnează! Salariu de 6.5 milioane de euro
Tottenham Hotspur v Nottingham Forest, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 11 Mar 2023
Transferul lui Florinel Coman în Qatar, în impas! Gigi Becali dezvăluie cum poate cădea mutarea: „Sunt idiot? Nu sunt!"
Detalii despre ultimul acționar de la Farul Constanța: ”S-ar bate financiar de la egal la egal cu Gigi Becali!”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Anna Lesko și-a arătat picioarele superbe într-o rochie extrem de scurtă, dar a furat toate privirile cu un detaliu inedit
Nike și Adidas, bătute de niște fete fâșnețe: invenția unei companii elvețiene fascinează lumea FOTO
Cum era să-și piardă Sergiu Nicolaescu un picior în „Mihai Viteazul"? „A fost la minute de amputare"
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Starul lui Manchester City, gata să plece la Real Madrid. ”Vă asigur!”
Crystal Palace v Manchester City, Premier League, Football, Selhurst Park, London, UK - 06 Apr 2024

Șase lucruri prin care trece o persoană aflată pe patul de moarte, cu puțin înainte să se stingă. O asistentă a explicat fenomenele stranii
Reacția unui elefant când este spălat cu furtunul. Cascadoriile animalului au devenit virale: „E adorabil!”