De la "Du-te Dică!" la "Bravo, Dică!". Protagonist în două succese istorice, la distanţă de 11 ani
03.08.2017, 09:52FCSB a obţinut o calificare spectaculoasă în play-off-ul Ligii Campionilor, după ce s-a impus cu 4-1 pe terenul Viktoriei Plzen. Un succes special pentru antrenorul roş-albaştrilor, Nicolae Dică, cel care a fost protagonist şi la precedenta victorie cu 4-1 obţinută de vicecampioana României în deplasare în Europa.
![dica-15](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTcl/MkYwOCUyRjAzJTJGODA1NzkzXzgwNTc5/M19kaWNhLmpwZyZ3PTEwNjAmaD02MzYm/aGFzaD03NThmMzY0NDViMjY0ZjQ2NTUyNWQ3NWFjODlkMzU1NA==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
În toamna anului 2006, Steaua revenea după 10 ani în grupele UCL şi câştiga entuziasmant în Ucraina, 4-1 cu Dinamo Kiev. Dică a fost omul meciului, marcând o "dublă" şi oferindu-i o pasă decisivă lui Vali Badea.
La Kiev, actualul antrenor al roş-albaştrilor a închis tabela după un contraatac de manual. Momentul în care s-a născut celebrul "Du-te Dică!". La finalul partidei din Cehia, tehnicianul de 37 de ani a recunoscut că cele două victorii, obţinute la o distanţă de peste un deceniu, au elemente comune.
"Este asemănător cu rezultatul de la Kiev. A fost o performanţă şi atunci, era primul joc în Champions League după 10 ani şi toţi jucătorii eram pentru prima dată în această competiţie. Am făcut şi atunci o partidă senzaţională, cum s-a întâmplat şi acum. Este o bucurie imensă pentru mine şi pentru băieţi", a declarat Dică, la conferinţa de presă.
Totodată, victoria cu Dinamo Kiev a rămas până azi ultima obţinută de FCSB în grupele Ligii Campionilor, deşi roş-albaştrii au mai evoluat de trei ori în această competiţie, în sezoanele 2007/08, 2008/09 şi 2013/14.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Totodată, este cel mai clar succes obţinut în deplasare de roş-albaştri în ultimii cinci ani, în competiţiile continentale. În turul 3 preliminar al Europa League, sezonul 2012/13, echipa condusă atunci de Laurenţiu Reghecampf câştiga cu 3-0 pe terenul slovacilor de la Spartak Trnava, după ce pierduse la Bucureşti cu 1-0.
Anterior, ultima victorie a Stelei la o diferenţă de trei goluri în deplasare în cupele europene era chiar cea de la Kiev. De la Dică la Dică.
Etichete: steaua , nicolae dica , liga campionilor , preliminarii ucl , fcsb , viktoria plzen - fcsb 1-4 , viktoria plzen - steaua 1-4
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![regheprodanca](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDkl/MkYyOCUyRjE1OTE2NjFfMTU5MTY2MV9y/ZWdoZXByb2RhbmNhLnBuZyZ3PTM4MCZo/PTIyOCZoYXNoPTAxNDI5YzMwNzFkMWRiMjRkODE2MmVjNDFjZmZiYTQ2.thumb.jpg)