FC Copenhagen v Manchester United, UEFA Champions League, Group A, Football, Parken Stadium, Copenhagen, Denmark - 08 Nov 2023
Erik Ten Hag s-a săturat și a trecut la Planul B! Cu ce club vrea să semneze
gigi becali
Gigi Becali și-a făcut calculele pentru sezonul următor: ”Iau 20-30 de milioane!”
Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare
Ajax Ajax
2 - 3
Tottenham Hotspur Tottenham Hotspur
Mi 08.05.2019 23:00

Ajax - Tottenham 2-3. Nebunie la Amsterdam. Moura a marcat în ultima secundă. Tottenham - Liverpool e marea finală

08.05.2019, 23:59

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Liverpool - Tottenham va fi finala 100% englezească a acestui sezon de UEFA Champions League. Conduşi cu 3-0 după prima manșă, englezii s-au calificat în prima finală din istoria clubului datorită triplei reuşite de Lucas Moura.

În direct la Digi Sport, Tottenham a urmat exemplul lui Liverpool şi s-a calificat dramatic în finala UEFA Champions League. În minutul cinci al prelungirilor, Lucas Moura a marcat golul care o duce Tottenham în prima finala din istoria clubului.

Într-o atmosferă superbă pe Johan Cruijff Arena, Ajax a marcat prin De Ligt în minutul 5 al partidei cu Tottenham. Englezii au replicat repede - Son a nimerit bara două minute mai târziu, apoi şi-a mai trecut în cont o ocazie.

Tot lăncierii au marcat. Ziyech a stabilit scorul de la pauză, 2-0. De 15 minute a avut nevoie Tottenham în repriza a doua pentru a reveni în calculele calificării în finală. După o ocazie mare a lui Dele Ali, Lucas Moura a marcat de 2 ori în patru minute.

Ziyech a tras în bară cu zece minute înainte de final. Vertonghen a nimerit şi el transversala, apoi Son a ratat şi el. În ultimul minut al prelungirilor Moura şi-a trecut în cont hattrickul şi finala UEFA Champions League va fi Liverpool - Tottenham.

Ajax sau Tottenham vor lupta pentru marele trofeu cu Liverpool, în finala de la Madrid. Returul semifinalei de la Amsterdam porneşte de la 1-0 pentru olandezi. Meciul va fi diseară, de la ora 22:00, în direct la Digi Sport 1.

Pentru antrenorul Erik ten Hag şi noua generaţie de copii-minune ai lui Ajax, returul cu Tottenham e cel mai important meci al carierei - după 1-0 în tur, olandezii sunt favoriţi la calificarea în marea finală a Ligii Campionilor.

"Lăncierii" sunt pregătiţi pentru orice scenariu în returul cu londonezii, care va fi în direct la Digi Sport 1 în această seară.

"(Va fi presiune dacă Tottenham marchează prima?) Nu. Noi trebuie să jucăm la capacitatea noastră, cu încredere în forţele proprii. Suntem pregătiţi şi nerăbători să jucăm. Jucăm fiecare meci la rezultat. Avem o echipă bună şi în fiecare meci am arătat că suntem în creştere", a declarat antrenorul lui Ajax, Erik ten Hag.

Tottenham nu mai are nimic de pierdut pe Johan Cruyff Arena.

"E o şansă mare pentru noi şi trebuie să fim energizaţi la maximum", a afirmat Hugo Lloris.

"Avem nevoie de un joc colectiv la înălţime. O să ne fie greu. Ajax e o echipă foarte bună", a spus şi managerul lui Tottenham, Mauricio Pochettino.

Tottenham e în cădere liberă în finalul sezonului: are cinci înfrângeri şi o singură victorie în ultimele şase meciuri, în toate competiţiile.

Ajax - Tottenham va fi în direct la Digi Sport 1 în această seară, de la ora 22:00. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro şi m.digisport.ro.

Ajax Ajax
  • 90+8 fr2

Final de meci. Tottenham se califică în finala Champions League, acolo unde va întâlni Liverpool.

• 90+5 cg cg

Onana primește cartonaș galben.

• 90+5 g g

GOOOOOOL Tottenham! Lucas Moura marchează, din pasa lui Dele Alli, în ultima secundă a prelungirilor!

• 90+3 oc oc

Ziyech trage cu putere, dar Lloris respinge.

• 90 s s

Magallan intră în locul lui van de Beek.

• 87 oc oc

Bară Tottenham + ocazie Son. După un corner, Vertonghen trimite în transversală, mingea îi revine, dar șutul său este salvat de Veltman. Faza continuă, iar mingea ajunge la Son, care intră în unghi și trage puțin peste.

• 82 s s

Davies intră în locul lui Rose.

• 81 s s

Lamela intră în locul lui Trippier.

• 79 oc oc

Bară Ajax. Ziyech trage de la marginea careului, dar țintește bara.

• 77 cg cg

Ziyech primește cartonaș galben.

• 76 cg cg

Rose primește cartonaș galben.

• 71 oc oc

Ziyech centrează de pe stânga, Lloris iese și respinge, mingea ajunge la De Ligt, care trage din unghi, dar Lloris respinge din nou, iar în cele din urmă, Eriksen degajează din fața lui Tagliafico.

• 67 s s

Sinkgraven intră în locul lui Dolberg.

• 63 oc oc

Tadic accelerează pe partea stângă și îi pasează în centru lui Ziyech, care trage la o palmă de poartă.

• 62 oc oc

După un corner, mingea e respinsă până la Daley Blind, care trage tare peste poartă.

• 60 s s

Veltman intră în locul lui Schone.

• 59 g g

GOOOOOL Tottenham! Tripier intră în careu și întoarce pentru Llorente, care șutează, dar Onana apără, mingea ajunge la Lucas Moura, care reușește dubla.

• 55 g g

GOOOOOL Tottenham! Lucas Moura urmărește o minge lucrată de Dele Alliși îl învinge pe Onana.

• 53 oc oc

Eriksen îi centrează perfect lui Dele Alli în careu, care șutează frumos, dar Onana scoare spectaculos, cu un reflex miraculos.

• 50 cg cg

Dolberg primește cartonaș galben.

Llorente intră în locul lui Wanyama.

Începe repriza secundă.

La pauză, Ajax o conduce pe Tottenham cu 2-0.

• 35 g g

GOOOOOL Ajax! Tadic pătrunde pe stânga și întoarce pentru Ziyech, care șutează la colțul lung și marchează superb.

• 30 oc oc

Tadic îl întoarce pe toate fețele pe Alderweireld și trage la colțul lung, dar mingea trece la o palmă de bară.

• 24 oc oc

Eriksen șutează direct în brațele lui Onana.

• 23 oc oc

Dele Alli trimite o pasă superbă pentru Son, care trage, dar Onana e la post.

• 16 cg cg

Sissoko primește cartonaș galben.

• 16 cg cg

• 6 oc oc

Bară Tottenham. Son pătrunde și trage la rădăcina barei, mingea ajunge la Eriksen, care reia slab din alunecare, iar Tagliafico degajează.

• 5 g g

GOOOOOL Ajax! La cornerul care a urmat, căpitanul De Ligt trimite cu capul și deschide scorul.

• 4 oc oc

Prima ocazie a meciului aparține lui Ajax. Tadic șutează intră în careu și șutează din unghi, dar Lloris are o paradă de zile mari.