Manchester City's Jack Grealish ahead of the UEFA Champions League quarter-final, second leg match at the Etihad Stadium, Manchester. Picture date: Wednesday April 17, 2024.
Spaniolii au făcut anunțul: Atletico vrea să îl transfere pe Jack Grealish!
Brighton & Hove Albion v Manchester City, Premier League, Football, American Express Community Stadium, Brighton, UK - 25 Apr 2024
Phil Foden a egalat recordul lui Leo Messi și Erling Haaland
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”

Video Manchester City - Bayern 3-0. Ce spectacol! Goluri superbe și ocazii "la minut". "Cetățenii" sunt aproape de semifinale

11.04.2023, 23:52

Manchester City n-a avut nicio problemă cu Bayern Munchen, în prima manșă din sferturile de finală Champions League. "Cetățenii" s-au impus cu 3-0, după un meci de calitate, cu goluri frumoase și ocazii pe bandă rulantă.

Manchester City v FC Bayern München: Quarterfinal First Leg - UEFA Champions League
Rodri a deschis scorul pentru Manchester City, în meciul cu Bayern Munchen / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Manchester City - Bayern 3-0. Haaland, gol și pasă decisivă

Meciul a început cu emoții pentru portarul lui Bayern, care a fost cât pe ce să se facă de râs în fața lui Haaland. Bayern a avut prima ocazie în minutul 26, prin Musiala, însă cei care au marcat au fost "cetățenii", prin șutul superb al lui Rodri.

A urmat o ocazie bună a lui City, când Gundogan nu l-a putut bate pe Sommer. Prima repriză s-a încheiat cu ocazia lui Bayern, prin Sane, iar partea secundă a început cu un forcing incredibil al bavarezilor, iar Sane a avut trei ocazii în 9 minute, numai că s-au lovit de paradele lui Ederson, cu destule emoții.

Manchester City - Bayern 3-0.

Apoi De Ligt și Ake nu au avut noroc în aceeași fază din minutul 55. City a început să joace parcă alt fotbal din minutul 57, când a avut două ocazii la interval de câteva secunde, prin Ake și Ruben Dias, însă același Sommer a fost la post.

Trupa lui Guardiola a marcat apoi în minutul 70, când Haaland a fost la serviciu, iar Bernardo Silva, la finalizare. Campionul mondial Julian Alvarez a avut o ocazie imensă, dar același elvețian din poarta lui Bayern a parat spectaculos.

Golgheterul Erling Haaland nu putea încheia meciul fără să marcheze, așa că a făcut-o în minutul 76, din pasa lui Stones. Până la final, bavarezii nu au mai contat în joc, iar City a mai avut două oportunități, prin Alvarez și Rodri, iar Manchester City - Bayern s-a terminat 3-0.

VIDEO cu rezumatul meciului Manchester City - Bayern Munchen 3-0:

LIVE VIDEO Manchester City - Bayern Munchen 3-0

Min. 90+3: Manchester City - Bayern Munchen se termină 3-0.

Min. 87: Ocazie Man. City. După o centrare din corner, Rodri reia cu capul, dar Sommer parează spectaculos.

Min. 82: Ocazie Man. City. Julian Alvarez șutează din afara careului, dar mingea ocolește foarte puțin poarta.

Min. 76: Gol Man. City. Julian Alvarez centrează de pe dreapta, Stones îi pasează cu capul lui Haaland, iar norvegianul înscrie.

Min. 75: Ocazie City. Portarul are o nouă intervenție incredibilă, de această dată la șutul lui Julian Alvarez.

Min. 70: Gol Man. City. Haaland centrează pentru Bernardo Silva, care înscrie cu capul.

Min. 57: Ocazie Man. City, După o centrare a lui De Bruyne, Ruben Dias reia din careu, dar Sommer are un reflex excelent.

Min. 57: Ocazie Man. City. Grealish pasează la Ake, care șutează din unghi, pe colțul scurt, dar portarul respinge.

Min. 55: Ocazie Bayern. După o centrare din corner, De Ligt trimite cu capul în Ake, iar Coman nimerește în blocaluj lui Haaland.

Min. 54: Ocazie Bayern, Sane șutează din nou din afara careului, dar Ederson respinge.

Min. 49: Ocazie Bayern, Pe contraatac, Sane îl pune din nou la încercare pe Ederson, dar acesta respinge din nou, dar și de data aceasta cu emoții.

Min. 46: Ocazie Bayern. Pe contraatac, Sane șutează din afara careului, portarul vrea să rețină, dar nu reușește și respinge în față.

Min. 46: Începe repriza secundă.

Min. 45+2: La pauză, Manchester City - Bayern 1-0.

Min. 45+2: Ocazie Bayern. Sane șutează din afara careului, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

Min. 33: Ocazie Man. City. După o centrare de pe dreapta, mingea cade în careu, Sommer boxează până la Gundogan, care șutează din câțiva metri, dar nu-l poate învinge pe portarul elvețian.

Min. 27: Gol Manchester City. Rodri înscrie cu un șut superb de la 22 de metri, la vinclu.

Min. 26: Ocazie Bayern. Akanji pierde mingea în fața lui Sane, care centrează pentru Musiala, dar șutul acestuia e blocat de Ruben Dias.

Min. 14: Portarul lui Bayern, Sommer, primește o pasă înapoi, îl are în față pe Haaland, care e aproape să intercepteze, dar scapă după ce degajează cu emoții.

Min. 1: Începe meciul.

Manchester City: Ederson – Akanji, Ruben Dias, Ake – Stones, Rodri – Bernardo Silva, De Bruyne, Gundogan, Grealish – Haaland
Rezerve: Ortega, Carson, Walker, Phillips, Laporte, Alvarez, Sergio Gomez, Mahrez, Perrone, Palmer, Lewis
Antrenor: Josep Guardiola

Bayern Munchen: Sommer – Pavard, Upamecano, De Ligt, Davies – Goretzka, Kimmich – Coman, Musiala, Sane – Gnabry
Rezerve: Ulreich, Schenk, Mane, Sarr, Joao Cancelo, Blind, Muller, Gravenberch, Tel, Mazraoui, Stanisic
Antrenor: Thomas Tuchel

Manchester City - Bayern Munchen, LIVE VIDEO, 22:00, Digi Sport 1. “Cetățenii” sunt favoriți la calificare

Manchester City ocupă locul doi în Premier League, în timp ce Bayern Munchen este liderul din Bundesliga.

Pep Guardiola își înfrunta fosta echipă pentru prima dată. În 2016, antrenorul spaniol a plecat de la Bayern pentru a semna cu “Cetățenii”.

Pep Guardiola și Thomas Tuchel s-au mai înfruntat de zece ori: Guardiola s-a impus de șase ori, Tuchel de trei ori, iar o partidă s-a încheiat la egalitate.

Manchester City are victorii pe linie pe teren propriu din 31 decembrie 2022, în toate competițiile.

La capitolul probleme de lot, Manchester City nu poate miza pe Phil Foden, iar de la Bayern vor absenta Manuel Neuer, Lucas Hernandez și Eric Maxim Choupo-Moting.

La casele de pariuri, Manchester City a fost cotată cu prima șansă la calificarea în semifinale (cotă 1.50). Bayern are cota 2.60.

Pep Guardiola: ”Încercăm în fiecare sezon câștigarea trofeului”

Întrebat din nou despre câștigarea Ligii Campionilor cu Manchester City, Pep Guardiola a răspuns printr-un exemplu cu Michael Jordan (60 de ani), fostul mare baschetbalist din NBA.

Întrebarea asta tot vine de acum șase, șapte ani. Vine în fiecare sezon. Încercăm în fiecare sezon (n.r. câștigarea Champions League), dar sunt echipe foarte bune în competiție.

Noi încercăm să câștigăm, ca de obicei, dar asta nu înseamnă că o să și reușim. Michael Jordan a câștigat șase titluri în NBA, dar câte sezoane a jucat? 16…”, a spus Pep Guardiola, la conferința de presă.

Manchester City - Bayern Munchen, LIVE VIDEO, 22:00, Digi Sport 1. Echipele probabile

City: Ederson - Akanji, Ruben Dias, Ake - Stones, Rodri - Bernardo Silva, De Bruyne, Gundogan, Grealish – Haaland.

Bayern: Sommer - Pavard, De Ligt, Upamecano, Davies - Kimmich, Goretzka - Coman, Musiala, Mane – Muller.

Etichete: manchester city , bayern , champions league

„Putin nu a ordonat uciderea lui Navalnîi”. Răsturnare de situație în cazul morții disidentului rus

Agenţiile de informaţii americane au stabilit că preşedintele rus, Vladimir Putin, probabil nu a...

man
S-a aflat de ce Parma l-a exclus din lot pe Dennis Man! Anunțul făcut în Italia

Dennis Man, OUT din lotul Parmei. Ce se întâmplă cu internaționalul român în Italia
Mp Genova 19/01/2024 - campionato di calcio serie B / Sampdoria-Parma / foto Matteo Papini/Image nella foto: esultanza g
A renunțat la sportul profesionist și a devenit ”cea mai frumoasă actriță de la Hollywood”
Screenshot 2024-04-26 at 18.36.18
Promovare! Vor juca din nou în prima ligă, la 8 ani de când au marcat întreaga lume a fotbalului
promovare
Dinamo ar urma să-și schimbe sigla din sezonul viitor! Cum arată noua emblemă
Screenshot 2024-03-27 at 20.36.16

Foto Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!
mm-stoica2
Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul
Screenshot 2024-04-28 at 00.03.15
Foto Mesajul controversat publicat de FCSB, după câștigarea titlului
Screenshot 2024-04-27 at 22.52.04
Gigi Becali, în dificultate: „Mă ispitești. Cum să-i spui lui Becali asta? Mai bine bag ștreangul la gât”
Lista tuturor adversarelor pe care FCSB le va întâlni în preliminariile Ligii Campionilor, tur cu tur!
Michael Douglas sfidează trecerea timpului. Cum reușește actorul să arate atât de bine la aproape 80 de ani: „Arată cu 20 de ani mai tânăr”
Reacția Biancăi, dansatoarea lui Dorian Popa, după ce a fost acuzată că l-a despărțit pe artist de Babs: „În ce filme sunteți?”
Un medic, triatlonist la 83 de ani, împărtășește reţeta sănătăţii sale: patru principii-cheie ale dietei
Cum trebuie să circule șoferii într-un giratoriu cu 2 sau mai multe benzi pentru a nu încălca legea
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie