München, Deutschland 21. April 2024: Fussball, Herren, Bundesliga, Saison 2023/2024, FC Bayern München ! Achtung Fotomon
Thomas Tuchel, ”băgat în sperieți” de Real Madrid
Barcola a rupt tăcerea! Ce a spus despre faza la care Istvan Kovacs l-a eliminat pe Araujo, în Barcelona - PSG 1-4
gigi becali cruce
A auzit că-l vrea Gigi Becali la FCSB și i-a dublat salariul. ”Ar fi putut semna oriunde”
Etapa 7 Superliga: Petrolul-Botosani
Play-out

Video Napoli - AC Milan 1-1. ”Diavolii” se califică în semifinale. Osimhen egalează în minutul 90+3, însă prea târziu

18.04.2023, 23:59

Meciul Napoli - AC Milan, din manșa a doua a sferturilor de finală ale UEFA Champions League, s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

Rafael Leao și Stefano Pioli / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Pentru că s-au impus la limită în meciul tur, scor 1-0, cei de la AC Milan se califică în semifinalele UEFA Champions League.

Napoli - AC Milan 1-1. ”Diavolii” merg în semifinale

Prima parte a meciului dintre Napoli și AC Milan a fost în favoarea oaspeților. După ratările lui Mario Rui și Kvaratskhelia, AC Milan a primit o lovitură de la 11 metri în minutul 19, după ce Rafael Leao a fost faultat în careu.

Giroud a executat lovitura de la 11 metri, însă execuția sa a fost parată de Meret. Ulterior, doi jucători au ieșit accidentați de la Napoli.

În minutul 43 cei de la AC Milan au dat lovitura. Rafael Leao a făcut o cursă spectaculoasă în partea stângă a terenului și i-a pasat lui Giroud în fața porții, care a introdus mingea în plasă din șase metri.

Partea a doua a meciului le-a aparținut celor de la Napoli, însă nu au profitat de șansa avută. După ocaziile ratate de Kvaratskvelia, Zielinski și Olivera, cei de la Napoli au primit o lovitură de 11 metri în urma unui henț comis de Tomori în minutul 80.

Kvaratskhelia a executat, dar Mike Maignan a parat lovitura de la 11 metri a georgianului.

În final, cei de la Napoli au egalat. Osimhen a înscris cu o lovitură de cap în minutul 90+3, însă nu a fost de ajuns pentru a împinge meciul în prelungiri. Meciul s-a încheiat un minut mai târziu.

Astfel, AC Milan merge în semifinalele Champions League, unde o va întâlni pe una dintre Benfica și Inter. Rivalii din Milano au câștigat meciul tur cu 2-0 și pleacă cu prima șansă la calificare.

VIDEO Rezumat Napoli - AC Milan 1-1

Napoli - AC Milan 1-1, în ”sferturile” Champions League

FINAL DE MECI

Min 90+3 : GOOOL Napoli! Osimhen înscrie cu o lovitură de cap.

Min 90+1: Mike Maignan intervine excelent la incercarea lui Ostigard de reluare a balonului cu capul.

Min 89: Olivera ratează o nouă lovitură de cap la o lovitură de colț.

Min 82: Kvaratskhelia execută lovitura de la 11 metri, dar Mike Maignan parează lovitura georgianului.

Min 80: Penalty pentru Napoli. Tomori comite henț în careu.

Min 74: Rrahmani încearcă o lovitură de cap, dar balonul se duce mult peste poartă.

Min 72: Zielinski încearcă un șut spre poarta celor de la AC Milan, dar mingea este deviată în corner.

Min 64: Olivera ratează lovitura de cap la un corner și trimite mult pe lângă poarta lui Maignan.

Min 58: Kvaratskhelia trimite un șut puternic din marginea careului mic, dar balonul se duce peste poartă.

Min 46: Începe repriza a doua a meciului.

PAUZĂ

Min 45: Se acordă șase minute de prelungire.

Min 43: GOOOL AC Milan. Giroud înscrie din șase metri, după o cursă superbă a lui Rafael Leao, care îi pasează în fața porții.

Min 36: Cei de la Napoli solicită penalty la un fault în careu al lui Rafael Leao, dar arbitrul partidei acordă doar corner.

Min 34: Mario Rui și Politano acuză accidentări, motiv pentru care sunt schimbați cu Lozano și Olivera.

Min 28: Giroud șutează din interiorul careului mare Meret intervine excelent și blochează.

Min 26: Zielinski șutează din apropierea careului mare, dar mingea ajunge fără probleme în brațele lui Maignan.

Min 22: Olivier Giroud ratează lovitura de la 11 metri. Meret respinge balonul șutat de francez.

Min 21: Penalty pentru AC Milan. Mario Rui îl faultează în careul pe Rafael Leao.

Min 20: Același Politano trimute un șut asemănător, care se duce pe lângă.

Min 13: Politano șutează din marginea careului mare, dar balonul se duce mult pe lângă poarta lui Maignan.

Min 9: Kvaratskhelia trimte primul șut pe spațiul porții celor de la AC Milan. Balonul este prins în brațe de Maignan.

Min 5: Mario Rui șutează din lovitură liberă, dar balonul se duce pe lângă poarta lui Maignan.

Min 1: Începe meciul!

Echipele de start:

Napoli: Meret - Di Lorenzo, Rrahmani, Juan Jesus, Mario Rui - Ndombele, Lobotka, Zielinski - Politano, Osimhen, Kvaratskhelia

Rezerve: Gollini, Idasiak - Bereszynski, Olivera, Ostigard - Elmas, Gaetano- Lozano, Raspadori

AC Milan: Maignan - Calabria, Tomori, Kjaer, Hernandez - Tonali, Krunic - Diaz, Bennacer, Leao - Giroud

Rezerve: Mirante - Ballo-Toure, Florenzi, Gabbia, Kalulu, Thiaw - Pobega, Saelemaekers - De Ketelaere, Messias, Origi, Rebic

Într-un sezon extraordinar pentru Napoli în Serie A, liderul la zi din campionatul italian de fotbal are o problemă cu AC Milan, campiona en titre.

În campionat a pierdut pe teren propriu fără drept de apel, 0-4, la începutul lunii aprilie, iar în prima manșă din sferturile Ligii Campionilor a fost învinsă cu 1-0 de Milan.

• Tot în această seară, de la ora 22:00, pe Digi Sport 1 este programat meciul Chelsea - Real Madrid. În tur au câștigat madrilenii cu 2-0

A fost un meci după care napoletanii au declanșat un potop de acuze la adresa arbitrului Istvan Kovacs, pe care mai aveau puțin și-l acuzau până și pentru cum ținea fluierul în mână. Pentru cine n-a văzut meciul ar putea părea că a fost ca pe vremea "Cooperativei" la noi, deși lucrurile nu au stat deloc așa!

Lider în Serie A cu 14 puncte avans față de Lazio, când mai sunt 8 etape de jucat, Napoli va face tot posibilul ca să răstoarne avantajul minim luat de milanezi. Numai că pentru AC Milan un trofeu mai este posibil în acest sezon doar în UEFA Champions League, așa că va fi un meci de totul sau nimic.

Și chiar dacă statistica arată că Napoli se prezintă extraordinar pe Stadio Maradona în acest sezon, inclusiv în Liga Campionilor, unde a marcat cel puțin trei goluri în fiecare dintre ultimele patru meciuri în UCL, nu toate echipele tremură. Iar printre cele câteva pe care nu le sperie primirea incendiară din arenă este și Milan, care, conform sportsmole.co.uk, a câștigat la ultimele sale trei vizite.

• Napoli - Milan mai poate fi urmărită de către abonații RCS-RDS pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro, pe teritoriul României

Echipa care se va califica va disputa o semifinală tot italiană, cel mai probabil, pentru că e greu de crezut că Inter va pierde avantajul de două goluri pe care l-a luat cu Benfica în prima manșă.

• Leao are 33 de driblinguri reușite în Liga Campionilor în acest sezon. De la Kaka încoace, în 2004-2005, Milan nu a mai avut un jucător cu asemenea realizări. Fostul Balon de Aur a reușit atunci 37 de driblinguri.
  • 22 de puncte le separă pe Napoli și Milan în Serie A. Napoletanii sunt pe locul 1, cu 75 de puncte, iar Milan pe locul 4, cu 53 de puncte

Echipe probabile pentru meciul Napoli - AC Milan, Live Video Digi Sport 2, de la ora 22:00

Napoli: Meret - Di Lorenzo, Rrahmani, Iisus, Rui - Ndombele, Lobotka, Zielinski - Lozano, Osimhen, Kvaratskhelia.
Antrenor: Luciano Spalletti

AC Milan: Maignan - Calabria, Kjaer, Tomori, Hernandez - Krunic, Tonali - Diaz, Bennacer, Leao - Giroud
Antrenor: Stefano Pioli

Video rezumat Milan - Napoli, scor 1-0, în Liga Campionilor 2022-2023

Etichete: sferturi de finala ucl , video napoli milan , meci napoli milan in ucl

Trupul unei tinere a fost turnat în beton în urmă cu peste 50 de ani. Abia acum polițiștii au aflat cine este și povestea ei ciudată

Detectivii din New York au identificat rămășițele unei femei găsite îngropate în ciment, în urmă cu...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit
Screenshot 2024-04-28 at 23.20.51
Cea mai în formă jucătoare din lume, un car de nervi în meciul cu Jaqueline Cristian: ”Vino aici! Mai mult respect”
profimedia-0868753464
”V-ați propus să mă luați la mișto?”. A aflat că FCSB a luat titlul și nu s-a abținut: ”Ca un cuțit în inimă”
andreea-prisacariu2
Gigi Becali: ”Vine!”. A doua mutare a verii confirmată la FCSB
Screenshot 2024-04-28 at 16.43.12

Ronaldo Nazario a luat o decizie radicală
Ronaldo Nazario De Lima Press Conference - Valladolid
Live Video&Text Petrolul - FC Botoșani 1-1, ACUM, Digi Sport 1. Irobiso a restabilit egalitatea după șapte minute
botosani
Foto Mesajul lui Meme Stoica la două zile după ce FCSB a câștigat titlul: ”Prezentăm scuze”