Oficial Premieră! După 126 ani, vor juca în Champions League
articol scris de Digi Sport18.05.2026, 19:42
NEC Nijmegen a încheiat un sezon 2025/2026 foarte bun.
Champions League Media: Liga Digi Sport, marți, 15:30, DGS 1
Media: Fotbal Club, marți, 19:30, DGS 1
Această formație, înființată în anul 1900, a terminat campionatul din Țările de Jos pe locul al 3-lea și va juca, în premieră, în preliminariile Champions League.
NEC Nijmegen va juca pentru prima dată în Champions League
Duminică (17 mai), NEC Nijmegen s-a impus acasă, scor 2-1, în fața celor de la GO Ahead Eagles, în ultima etapă din Eredivisie, și și-a asigurat prezența în preliminariile Champions League.
Nijmegen va porni din turul al treilea preliminar și nu va face parte din urna capilor de serie. Astfel, această formație nu va avea deloc o misiune ușoară pentru a ajunge în faza ligii Champions League.
Mai mult, pentru cei de la NEC Nijmegen, aceasta va fi prima lor prezență în cupele europene după o pauză de 17 ani.
NEC Nijmegen, a treia cea mai bună echipă din Țările de Jos în acest sezon
NEC Nijmegen a încheiat pe locul al 3-lea în clasamentul Țărilor de Jos, în spatele campioanei PSV (echipă pentru care evoluează Dennis Man) și Feyenoord.
NEC Nijmegen se află doar pe locul al 7-lea în clasamentul celor mai bine cotate formații din campionatul olandez (potrivit valorilor oferite de Transfermarkt)
- la 53,5 milioane de euro este cotat lotul de jucători al lui NEC Nijmegen
- PSV este cea mai valoroasă formație din Eredivisie, cu 283,6 milioane de euro
Dennis Man, gol și assist pentru PSV în victoria 5-1 cu Twente
O altă echipă care va reprezenta campionatul olandez în Champions League va fi campioana PSV.
În ultima rundă din Eredivisie, PSV a făcut spectacol și a învins-o, scor 5-1, pe Twente. La acest succes a contribuit din plin românul Dennis Man (27 de ani), cel care a reușit un gol și un assist.
Înainte să revină în primul 11 al lui Peter Bosz, Dennis Man fusese rezervă neutilizată cu Sparta Rotterdam și Zwolle, apoi a jucat doar 19 minute în derby-ul cu Ajax, ca pe urmă să vadă din nou tot meciul de pe bancă, cu Go Ahead Eagles.
În acest sezon, Dennis Man a reușit să marcheze 11 goluri și să furnizeze 7 assist-uri în 35 de partide jucate pentru PSV.
- 13 milioane de euro este cota de piață a lui Dennis Man, potrivit Transfermarkt
Clasament Țările de Jos (Olanda)
Etichete: champions league , olanda , nijmegen , nec nijmegen , tarile de jos
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Incendiu de proporții lângă București. Focul a cuprins un depozit de cauciucuri din Bragadiru...