neymar messi

Video Neymar a egalat recordul all-time de pase decisive într-un sezon de UCL după doar 5 etape

Video Quaresma, faza săptămânii în Ligă! Assist din rabona pentru o revenire de la 0-3

messi celtic

Mesajul lui Messi după ce a marcat golul 500 în tricoul Barcelonei

collage quaresma

24.11.2016, 12:04
  • La Liga, etapa a 20-a: Real Madrid - Deportivo (duminică, 17:15, Digi Sport 1) și Betis - Barcelona (duminică, 21:45, Digi Sport1)
  • Serie A TIM, etapa 21: Inter - Roma (duminică, 21:45, Digi Sport 2)

Ricardo Quaresma a fost omul zilei de miercuri în Liga Campionilor, evoluţia entuziasmantă a portughezului fiind la baza revenirii extraordinare a lui Beşiktaş. Condusă cu 3-0 de Benfica în minutul 58, formaţia turcă a egalat în ultimele minute ale confruntării.

Meciul nebun de la Istanbul de aseară a avut un erou în persoana lui Quaresma. Considerat în urmă cu ceva mai multe de un deceniu mai talentat decât Cristiano Ronaldo, mijlocaşul nu şi-a atins niciodată potenţialul maxim, chiar dacă a evoluat la formaţii uriaşe, ca Barcelona, Porto, Inter sau Chelsea.

La 33 de ani, lusitanul are un sezon excelent la Beşiktaş, lucru demonstrat şi aseară. Pe lângă golul marcat în minutul 83, Quaresma a centrat decisiv la golul lui Aboubakar, pentru un nesperat 3-3 ('89). Dar modul în care a reuşit portughezul assistul i-a ridicat pe turci în picioare, acesta semnând o nouă execuţie marcă înregistrată: rabona.

AICI AI PASA DECISIVĂ A LUI QUARESMA, DIN MINUTUL 89

Graţie remizei de aseară, Beşiktaş rămâne cu şanse importante de calificare în primăvara Ligii. Trupa lui Gunes are 7 puncte adunate şi, cu o victorie în ultima etapă, în faţa codaşei grupei, Dinamo Kiev, va obţine sigur biletele pentru optimi.

Boloni și-a ales favorita: ”Nicio națională de la Euro n-are atacanți de nivelul lui Ronaldo și Quaresma”

quaresma cristian

NEWS ALERT. Cel mai slab leu din istorie. Cursul anunțat astăzi pentru euro depășește orice așteptări

Serbia-Portugalia 1-2. Plavii au încheiat pe penultimul loc grupa de calificare la Euro