profimedia-0372611970
Ar fi schimbul anului: Liverpool renunță la un titular pentru un star de la Real Madrid!
Real Madrid v UD Almeria - La Liga
Oficial OUT! A venit nota de plată pentru jucătorul care a spus "am fost furați" la meciul cu Real Madrid
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

Video Real Madrid - PSG 3-1. Hat-trick-ul magnificului Benzema i-a calificat pe spanioli în sferturi, după ce au întors scorul

09.03.2022, 23:51

Real Madrid s-a calificat în sferturile Champions League după ce a întos scorul din turul partidei cu PSG, dar și pe cel de la pauza returului. Hat-trick-ul lui Benzema a pecetluit soarta meciului, 3-1.

Real Madrid v Paris Saint-Germain: Round Of Sixteen Leg Two - UEFA Champions League
Karim Benzema a reușit un hat-trick în meciul Real Madrid - PSG / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Real Madrid - PSG 3-1. Parizienii au condus la pauză, iar Mbappe a avut două goluri anulate

În prima repriză, Mbappe a fost cel mai bun de pe teren, cu un gol marcat și două anulate, plus o mulțime de faze periculoase. A fost festival de ocazii încă din starul meciului.

Madrilenii au avut primele două șanse, iar PSG a dat replica prin Mbappe, care a ratat două ocazii în minutele 8 și 13. Neymar a ieșit și el la rampă și a fost aproape să înscrie, iar la poarta cealaltă, Benzema l-a întins pe Donnarumma.

Messi a irosit o oportunitate uriașă, când scărița sa peste portar a trecut prin fața porții. Mbappe a avut apoi un gol anulat, iar Realul a mai irosit două ocazii prin același Benzema.

În minutul 39, Parisul a deschis scorul, după o fază superbă, finalizată de Mbappe, care a mai avut apoi un gol anulat în partea secundă.

Real Madrid - PSG 3-1. Spaniolii sunt în sferturi

Dacă Mbappe a fost rege în prima repriză, atacantul parizienilor nu a mai mișcat în ultima jumătate de oră, când a ieșit la rampă Karim Benzema.

Prima gafă a făcut-o Donnarumma și a costat-o scump pe PSG, care a luat primul gol de la Benzema. Vinicius a ratat apoi singur cu toată poarta, iar în minutul 76 Benzema a reușit dubla, după o nouă greșeală în defensiva Parisului.

Încă două minute au mai trecut, iar francezul a mai marcat o dată la o altă gafă. Ultima șansă a meciului i-a aparținut lui Messi, iar Real Madrid - PSG s-a terminat 3-1. În tur a fost 1-0 pentru parizieni, așa că spaniolii sunt cei care vor juca în sferturi.

VIDEO cu rezumatul meciului Real Madrid - PSG 3-1:

LIVE VIDEO Real Madrid - PSG 3-1

Min. 90+4: Final de meci. Real Madrid - PSG se termină 3-1, iar madrilenii se califică în sferturi.

Min. 90+1: Ocazie PSG. Messi execută o lovitură liberă, dar mingea ocolește vinclul.

Min. 78: Gol Real Madrid. Vinicius vrea să treacă de Marquinhos, dar acesta din urmă respinge greșit, până la Benzema, care înscrie din nou.

Min. 76: Gol Real Madrid. Pe contraatac, Modric pasează pentru Vinicius, care trimite din nou la Modric, croatul pasează filtrant pentru Benzema, care înscrie.

Min. 73: Ocazie Real Madrid. Benzema încearcă o pasă filtrantă, mingea e deviată de un adversar și sare la Vinicius, care se trezește cu toată poarta în față, dar trimite peste.

Min. 61: Gol Real Madrid. Donnarumma primește o pasă înapoi, dar întârzie să degajeze și e contrat de Benzema, mingea sare la Vinicius, care îi trimite aceluiași Benzema, iar acesta înscrie.

Min. 54: Gol anulat PSG. Hakimi recuperază, combină cu Neymar, care îi pasează lui Mbappe, acesta driblează portarul și înscrie, dar golul e anulat pentru offside.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45+2: La pauză, Real Madrid - PSG 0-1.

Min. 39: Gol PSG! Pe contraatac, Neymar îi pasează lui Mbappe, care scapă unu-la-unu cu Alaba, șutează de lângă acesta și deschide scorul.

Min. 37: Ocazie Real Madrid. Kroos centrează pentru Benzema, care trimite cu capul, dar pe lângă poartă.

Min. 35: Ocazie Real Madrid. Valverde centrează în fața porții, de unde Benzema reia cu capul, dar portarul reține.

Min. 34: Gol anulat PSG. Nuno Mendes e lansat în adâncime, îi pasează lui Mbappe, care înscrie, dar reușita e anulată pentru că Mendes era în offside.

Min. 31: Ocazie PSG. Messi combină cu Neymar, care îi retrimite, argentinianul încearcă o scăriță peste portar, dar mingea trece prin fața porții.

Min. 25: Ocazie Real Madrid. Modric avansează spre careu, Messi îl deposedează, mingea sare la Benzema, dar șutul atacantului e parat spectaculos de Donnarumma.

Min. 22: Ocazie PSG. Verratti combină cu Mbappe, care îi trimite lui Neymar, dar șutul brazilianului e reținut de Courtois.

Min. 13: Ocazie PSG. Militao ratează o intervenție, mingea sare la Mbappe, care pătrunde în careu și șutează, dar portarul apără.

Min. 8: Ocazie PSG. Pe contraatac, Messi, care recuperează o minge din picioarele lui Benzema, pasează la Neymar, care îi trimite lui Mbappe, dar șutul acestuia e parat de portar.

Min. 8: Ocazie Real Madrid. Vinicius ia din nou o acțiune pe cont propriu, trece de Hakimi în careu și întoarce pentru Benzema, dar francezul este deposedat de Messi.

Min. 4: Ocazie Real Madrid. Vinicius face o cursă pe stânga, trece de Marquinhos, centrează în careu, de unde Asensio reia din voleu, dar îl nimerește pe Mendes.

Min. 1: Începe meciul.

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Alaba, Nacho- Modric, Kroos, Valverde - Asensio, Benzema, Vinicius
Antrenor: Carlo Ancelotti

PSG: Donnarumma - Hakimi, Marquinhos, Kimpembe, Mendes - Danilo, Verratti, Paredes - Neymar, Messi, Mbappe
Antrenor: Mauricio Pochettino

Real Madrid - PSG, LIVE VIDEO, 22:00, Digi Sport 1. Ancelotti, optimist înaintea duelului

Real Madrid și PSG se întâlnesc miercuri seara, de la ora 22:00, pe Digi Sport 1, în manșa retur din optimile Champions League. Abonaţii Digi Mobil pot viziona partida în aplicaţia Digi Sport şi pe siteul digisport.ro

În primul meci, parizienii s-au impus la limită, scor 1-0, grație unui gol marcat de Kylian Mbappe.

"Galacticii" speră să întoarcă rezultatul din partida tur și să obțină astfel calificarea în sferturile din UEFA Champions League.

Pentru asta, Carlo Ancelotti a luat în calcul toate aspectele înaintea returului cu PSG și a declarat că elevii săi sunt gata să arate o altă față, spre deosebire de partida de pe Parc de Princess.

Echipa a avut ocazia să lucreze fizic, am lucrat la acest aspect, nu am jucat bine la Paris și avem încredere că vom face un meci grozav.

Cel mai bun Real Madrid poate concura cu cel mai bun PSG. L-am văzut pe cel mai bun PSG în prima manșă și mâine îl vom vedea pe cel mai bun Real Madrid. Karim este bine, a revenit ca să fie Karim cel care a fost înainte de accidentarea pe care a avut-o.

Nu am putut juca ceea ce ne-am propus, iar la ceea ce am suferit cel mai mult a fost presiunea lor din față. Nu am reușit din start să găsim oportunități pe atac. Defensiv am stat bine, dar am primit golul în ultimul minut. Este important să evoluăm puțin mai bine.

Cred în contribuția suporterilor care este foarte importantă, trebuie să jucăm meciul pe care îl doresc suporterii”, a declarat Carlo Ancelotti, potrivit Marca.

Real Madrid vine după trei victorii la rând în La Liga, acolo unde lider autoritar.

Mbappe, anunțat titular. Real Madrid - PSG, Live Video, de la 22:00, pe Digi Sport 1

Deși s-a vorbit despre posibilitatea ca starul francez să absenteze în partida de pe Santiago Bernabeu, din cauza unei accidentări suferite la unul dintre antrenamentele lui PSG, Mbappe va juca în cele din urmă.

Poate fi ultimul meci al lui Kylian Mbappe împotriva lui Real Madrid, asta deoarece se discută tot mai mult despre posibilitatea ca fotbalistul în vârstă de 23 de ani să se alăture "galacticilor" de la finalul acestui sezon.

Totodată, Lionel Messi revine și el în capitala Spaniei, pentru prima dată după plecarea de la FC Barcelona, din vara anului trecut.

Real Madrid - PSG, Live Video, de la 22:00, pe Digi Sport 1. Echipele probabile

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Eder Militao, Alaba, Nacho - Modric, Kroos, Valverde - Asensio, Benzema, Vinicius Junior

Paris: Navas - Hakimi, Marquinhos, Kimpembe, Nuno Mendes - Gueye, Verratti, Danilo - Messi, Mbappe, Neymar

VIDEO cu rezumatul meciului PSG - Real Madrid 1-0

Etichete: real madrid , messi , psg , optimi champions league , mbappe , video ral madrid-psg

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276

Ce surpriză! Schimbarea majoră pe care UEFA o ia în calcul pentru EURO 2024
”Nu mai pot. E inadmisibil!”. S-a săturat și vrea să plece din România!
ciprian marica
Exclusiv ”Ați avut ofertă de 8 milioane de euro?”. Șeful lui Dinamo a răspuns imediat și a lămurit situația
fcd
Accidentare la FCSB! Titularul ”s-a rupt" și ar putea rata tot sezonul!
Prima apariție a lui Gigi Becali, după ce a ținut post negru 5 zile! Cum arată: ”Dacă mănânci mult, te uiți după femei”
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
Ungaria introduce vinieta de o zi. Cât costă și de ce nu merită să o cumperi?
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
"Ați mai văzut așa ceva?" Surpriză mare la Miami: o rusoaică a învins o favorită și s-a calificat în semifinale
Bayern Munchen, gata să plătească 40.000.000€ pentru fotbalistul cu doar 7 meciuri pentru Real Madrid