profimedia-0845681375
Atacantul de 100.000.000€ care a dat mai multe goluri decât Haaland, gata să ajungă în Anglia!
Real Madrid v Manchester United, Pre-season friendly football match, NRG Arena, Houston, Texas, USA - 26 Jul 2023
Ce a spus Carlo Ancelotti, după ce Haaland și Mbappe au fost "invizibili" cu Real Madrid și Barcelona
Victor Angelescu și Dan Șucu / Foto: Sport Pictures
Exclusiv Șucu și Angelescu i-au decis soarta lui Bergodi la Rapid. Ce vrea italianul
Stirile Digi Sport

Video Seară istorică! Erling Haaland, cinci goluri în meciul Manchester City - Leipzig! Recorduri greu de imaginat

14.03.2023, 23:10

Erling Haaland (22 de ani) i-a lăsat din nou pe toți cu gura căscată. După ce s-a spus că ar avea ceva probleme pentru că a dat "doar" un gol în ultimele trei meciuri, atacantul lui Manchester City a "rupt norma" în doar câteva minute în partida cu Leipzig, din returul optimilor Champions League.

Manchester City v RB Leipzig: Round of 16 Second Leg - UEFA Champions League
Erling Haaland, în meciul Manchester City - Leipzig / Foto: Getty Images
  • UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

Erling Haaland, cinci goluri pentru Manchester City, în meciul cu Leipzig

UPDATE: Au mai trecut patru minute și Haaland a reușit al cincilea gol. A marcat în minutul 57, pentru un incredibil 6-0. Haaland are acum 39 de goluri în 36 de meciuri oficiale pentru City în acest sezon. Astfel, el a mai bătut un record deținut de un jucător al lui Manchester City. În sezonul 1928-1929, Tommy Johnson a reușit 38 de goluri într-o singură stagiune pentru "cetățeni". Și sezonul actual încă nu s-a încheiat.

UPDATE: Între timp, Haaland a marcat al patrulea gol pentru "cetățeni". El a punctat în minutul 53 pentru 5-0.

Erling Haaland, "hat-trick" în meciul Manchester City - Leipzig. "Dublă" în 78 de secunde

Norvegianul a reușit o "dublă" în 78 de secunde. Mai întâi a înscris în minutul 22, din penalty, iar apoi a punctat în minutul 24, cu o lovitură de cap, după ce mingea șutată de De Bruyne a nimerit bara și a ajuns la Haaland.

Cu această "dublă", Haaland a bifat două recorduri. A ajuns la 30 de goluri în 25 de partide jucate în Champions League. Nimeni nu a mai atins această cifră în atât de puține meciuri.

În plus, el este cel mai tânăr jucător care ajunge la 30 de goluri în Champions League, la 22 de ani și 236 de zile.

VIDEO cu primul gol al lui Haaland:

VIDEO cu golul al doilea al lui Haaland:

Haaland, două recorduri în câteva minute

În prelungirile primei reprize, Haaland a reușit hat-trick-ul. Doar un singur jucător a mai reușit trei goluri într-o singură repriză de Champions League, în fazele eliminatorii.

Haaland a ajuns la cinci hat-trick-uri în toate competițiile, în acest sezon, pentru Manchester City,cu trei mai multe decât orice alt jucător din primele cinci ligi ale Europei. În sezonul 2016-2017, Harry Kane a mai reușit o performanță similară.

• În total, în acest sezon, Haaland a bifat 37 de goluri în 36 de meciuri oficiale pentru Manchester City.

VIDEO cu al treilea gol al lui Haaland:

Etichete: erling haaland , record haaland , manchester city - leipzig

Misterul unei crime a fost elucidat după 56 de ani. Cum s-a dat de gol autorul care nu a fost niciodată suspect în caz

La 56 de ani după ce un lăptar din Florida a fost ucis, cazul său a fost rezolvat, astfel fiind...

Screenshot 2024-04-15 at 19.44.56
Arpad Paszkany a divorțat și tocmai s-a afișat cu noua iubită, mai tânără cu 24 de ani

"Cea mai frumoasă femeie din România": "Unele femei au anumită repulsie, vorbesc urât fără să mă cunoască!"
enache-lena7
Daniel Bîrligea a dat declarația serii, după ce FCSB a învins-o pe CFR la Cluj
Romania SuperLiga Stage 1: CFR Cluj vs Politehnica Iasi
Anunțul făcut de Dan Șucu, imediat după Rapid - Sepsi 0-1
sucu
Kaka a rupt tăcerea, după ce fosta soție a dezvăluit motivul greu de imaginat al divorțului
Screenshot 2024-04-15 at 22.15.10

Ce sfat a primit Florinel Coman înainte să accepte transferul în Qatar
FOTBAL:CFR CLUJ-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (14.04.2024)
Foto Farul și-a prezentat noua ”bijuterie”
farul arcul de triumf (2)
"Am 32 de ani, nu mai sunt atât de tânără...". Simona Halep, interviu sincer, înaintea turneului de la Madrid
SIMONA HALEP - DIGISPORT-12
Dănuț Lupu, anunț surpriză înainte de FCSB - Rapid. „Mă duc în peluză cu Mustață să sărbătorim titlul!”
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Luca Mihai: „E la ATI!”. Acuzații grave pentru Ovidiu Hațegan
Viciul de care Salma Hayek nu poate scăpa. Cum a fost fotografiată actrița din „Desperado”
În colanți mulați și un tricou pe care l-a ridicat pentru a-și arăta abdomenul, Loredana pare o puștoaică. Nu chiulește de la sală
Becali, „turbat“ de fericire: planul său pentru a celebra câștigarea titlului va face înconjurul lumii
Cauciucuri de iarnă, vara? Nu! Ce riscă șoferii care nu își încalță mașinile adecvat
Decolarea și aterizarea forțată a companiei de zbor cu stewardese și servicii neașteptate
E ultimul minut și echipa ta are penalty. Cea mai proastă execuție posibilă VIDEO
Reacția lui Pep Guardiola după ce Erling Haaland a fost ”cel mai slab” în meciul cu Real Madrid