AFC Bournemouth v Chelsea, Premier League, Football, Vitality Stadium, Bournemouth, UK - 06 May 2023
Chelsea e gata să se despartă de Mudryk! Ce echipe ”stau la pândă”
isabella-silva
Chelsea a fost umilită de Arsenal, iar soția lui Thiago Silva a recidivat! Ce a postat pe rețelele sociale
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-RAPID BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (4.03.2024)
Rapid - Universitatea Craiova, LIVE VIDEO, de la 20:30 pe Digi Sport 1. Oltenii continuă lupta pentru locul 2
LIVE Fotbal Club

VIDEO Chelsea - Șahtior 3-2. Echipa lui Mircea Lucescu, la prima înfrângere a sezonului, cu un gol din corner, la ultima fază a meciului

07.11.2012, 09:57

Chelsea Londra a câștigat cu scorul de 3-2 contra lui Șahtior Donețk, în etapa a patra a Grupei E din Liga Campionilor. Au marcat: Fernando Torres (min. 6), Oscar (min. 40) și Moses (min. 90+4) - de partea gazdelor - respectiv Willian (min. 9, min. 47) - pentru formația antrenată de Mircea Lucescu.

bucurie Chelsea
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Aceasta este prima înfrângere suferită de ucraineni în 21 de meciuri disputate în actualul sezon competițional. Până acum, singura sincopă era egalul înregistrat pe terenul lui Juventus Torino, în etapa a doua a grupelor Ligii Campionilor.

Chelsea a deschis rapid scorul, în minutul al cincilea, la o eroare impardonabilă a apărării ucrainene. După o ocazie a gazdelor, Pyatov i-a pasat cu mâna lui Răzvan Raț, iar românul a trimis în centru la stoperul Rakitskyi. Fundașul a întors către portar, dar a lovit prea încet, iar Torres a pornit în urmărire. Pyatov a ieșit în șase metri pentru a degaja, dar a trimis în "nouarul" londonezilor, iar mingea a ricoșat în plasa porții. Șahtior a egalat după numai patru minute, prin Willian care a marcat cu un șut din centrul careului, la capătul unei incursiuni pe partea dreaptă a lui Fernandinho.

Până la pauză, Chelsea a rămas periculoasă prin incursiunile aceluiași Torres, iar Șahtior-ul prin trio-ul brazilian Fernandinho - Alex Teixeira - Willian. Cu cinci minute înainte să se intre la cabine, Pyatov a mai comis o eroare uriașă, respingând o minge cu capul, din afara careului, până la Oscar, aflat la circa 40 de metri. Brazilianul a preluat și a tras către poarta goală, marcând unul dintre golurile serii în Liga Campionilor, iar londonezii au făcut 2-1.

Imediat după reluare, Willian a reușit "dubla", după o fază trasă la indigo după cea din care tot el a punctat în prima repriză, restabilind încă o dată egalitatea pe tabela de marcaj. Răzvan Raț și-a trecut în cont o bară, în minutul 57, cu un șut de excepție din afara careului, după o respingere a apărării "albaștrilor". Jocul a rămas în continuare deschis, dar ocaziile mari de poartă au lipsit, până în prelungiri. Ucrainenii au ratat o ocazie imensă în primul minut suplimentar, Răzvan Raț trecând și el pe lângă gol. Apoi, tot el a acordat cornerul în urma căruia noul intrat Victor Moses a marcat golul victoriei, la aproape un minut după expirarea prelungirilor!

INTRĂ AICI ÎN APLICAŢIA UCL PENTRU TRANSMISII LIVE VIDEO, PROGRAMUL COMPLET, CLASAMENTELE ŞI VIDEO REZUMATELE DIN CHAMPIONS LEAGUE

LIVE TEXT & VIDEO

Min. 90+4: Fluier final

Min. 90+4: GOOOOL Chelsea! Moses înscrie cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat de Juan Mata și semnează victoria londonezilor. Lovitura de colț a fost acordată de Răzvan Raț, care a respins cu capul din fața unui atacant al gazdelor

Min. 90+1: Ocazie mare pentru Șahtior! Cech a respins în față un șut expediat de ucraineni din interiorul careului, iar mingea a ajuns la Raț. Românul a preluat și a tras și el, dar apărătorii gazdelor au deviat în corner

Min. 90: De la margine se arată trei minute de prelungire

Min. 90: Schimbare la Chelsea: iese Fernando Torres, înlocuit de Daniel Sturridge

Min. 89:     Cartonaș galben pentru David Luiz (Chelsea), după un fault comis asupra lui Luiz Adriano

Min. 81: Modificare la Chelsea: iese Oscar și intră Moses

Min. 80: John Obi Mikel trage pe lângă poartă

Min. 79: Răzvan Raț îl blochează excelent pe Oscar, în marginea careului ucrainean, în momentul în care brazilianul se pregătea să tragă

Min. 78: Schimbare la Șahtior: iese Alex Teixeira, înlocuit cu Ilsinho

Min. 73: Pyatov are emoții la un șut trimis la colțul scurt de Eden Hazard, dar reușește să rețină

Min. 57:     Primul cartonaș galben al meciului este încasat de Alex Teixeira (Șahtior)

Min. 54: Bara pentru Șahtior! După un corner, mingea a fost respinsă de apărătorii londonezi până la circa 20 de metri, zonă centrală, acolo unde Răzvan Raț aștepta, pregătit să șuteze. Fundașul român a tras din prima, cu stângul, iar mingea a izbit bara stângă a porții apărate de Petr Cech și a revenit în teren, dar gazdele au rezolvat faza

Min. 47: GOOOOL Șahtior Donețk! Willian realizează "dubla" și egalează încă o dată pentru oaspeți. Faza a semănat izbitor cu cea de la primul gol al grupării ucrainene, numai că, de această dată, centrarea i-a aparținut lui Darijo Srna. Willian a finalizat cu un șut din prima, din centrul suprafeței de pedeapsă, la fel ca în prima repriză

Min. 46: Începutul reprizei secunde

Min. 45+1: Fluier de pauză pe "Stamford Bridge", acolo unde Chelsea Londra conduce cu 2-1 în meciul contra ucrainenilor de la Șahtior Donețk

Min. 45: De la margine se arată un minut de prelungire

Min. 40: GOOOOL Chelsea! Oscar îi readuce pe englezi în avantaj pe tabela de marcaj. Pyatov a ieșit din careu și a respins capul o minge trimisă lung de gazde, însă doar până la Oscar, aflat liber, la 40 de metri de poarta Șahtior-ului. Brazilianul a preluat și a tras pe sus, iar goalkeeper-ul ucrainean nu a mai avut timp să se întoarcă între buturi și mingea a scuturat plasa porții echipei oaspete pentru a doua oară în această seară

Min. 32: Ocazie mare pentru Șahtior! Fernandinho, Luiz Adriano și Alex Teixeira au combinat superb în apropierea careului londonez, iar ultimul a finalizat faza cu un șut pe jos către colțul lung, dar cu puțin alături

Min. 21: Mkhitaryan trimite un șut periculos din vole, dar pe lângă poarta lui Chelsea

Min. 16: Ocazie pentru Chelsea! Fernando Torres pătrunde în careu prin stânga, își driblează un adversar și intră în unghi, apoi trage la colțul scurt, dar trimite doar în plasa laterală

Min. 14: Ocazie pentru Șahtior! Darijo Srna a executat un corner la colțul scurt, iar Bertrand a fost la un pas să trimită în proprie poartă, dar portarul Cech a fost atent și a respins

Min. 9: GOOOOL Șahtior! Willian egalează pentru oaspeți. Fernandinho a primit la peste 20 de metri și a pătruns în careu cu mingea la picior, a avansat până în apropierea liniei de fund, de unde a întors în centrul suprafeței de pedeapsă, iar Willian, găsit nemarcat, a finalizat cu un șut pe jos. Cech nu a reușit să respingă, deși a atins balonul

Min. 5: GOOOOL Chelsea! Fernando Torres deschide scorul contra Șahtiorului, la o greșeală colectivă a apărării formației antrenate de Mircea Lucescu. Portarul Pyatov i-a pasat cu mâna lui Răzvan Raț, românul a întors la Rakitskyi, care a vrut să paseze înapoi la portar, dar a trimis prea încet, iar Torres a apărut periculos în careu. Pyatov a încercat să degajeze, dar a trimis în atacantul spaniol, iar mingea a ricoșat în plasa porții

Min. 4: Fază similară la poarta Șahtiorului. David Luiz a tras cu dreptul de la circa 30 de metri, poziție centrală, dar Pyatov a reținut în doi timpi. Cahill a urmărit balonul și l-a lovit involuntar

Min. 3: Rakitskyi șutează direct pe poartă dintr-o lovitură liberă de la peste 25 de metri, dar trimite pe direcția portarului Petr Cech, care prinde cu siguranță

Min. 1: Fluier de început al meciului dintre Chelsea Londra și Șahtior Donețk, din etapa a patra a Grupei E din Liga Campionilor. Partida este găzduită de stadionul "Stamford Bridge", din capitala Angliei

ECHIPELE DE START:

Etichete: chelsea , di matteo , mircea lucescu , șahtior

Un italian și-a adunat toate lozurile necâștigătoare cumpărate de-a lungul vieții și a calculat câți bani a pierdut

Un italian din Brescia, care a colecționat toate lozurile necâștigătoare pe care le-a cumpărat de-a...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit
Screenshot 2024-04-28 at 23.20.51
Cea mai în formă jucătoare din lume, un car de nervi în meciul cu Jaqueline Cristian: ”Vino aici! Mai mult respect”
profimedia-0868753464
”V-ați propus să mă luați la mișto?”. A aflat că FCSB a luat titlul și nu s-a abținut: ”Ca un cuțit în inimă”
andreea-prisacariu2
Gigi Becali: ”Vine!”. A doua mutare a verii confirmată la FCSB
Screenshot 2024-04-28 at 16.43.12

Exclusiv ”99%, Șumudică e noul antrenor de la Rapid”. Anunț înaintea meciului cu Universitatea Craiova
profimedia-0807526376
Exclusiv Mihai Stoica îl așteaptă la FCSB, dar fotbalistul pune o condiție. ”Vreau să joc fotbal”. Reacția lui Ilie Dumitrescu
Foto Clasamentul din play-out-ul SuperLigii, după etapa a 7-a: FC Botoșani, aproape să realizeze ceea ce părea imposibil
Video Thiago Silva și-a anunțat decizia și a izbucnit în lacrimi: ”Înseamnă mult pentru mine”
Captură de ecran 2024-04-29 151556
Video Aston Villa - Chelsea 2-2 / Man. United - Burnley 1-1 / West Ham - Liverpool 2-2. Rezultatele zilei în Premier League
A general view of the Premier League logo during the Premier League match at the Etihad Stadium, Manchester. Picture date: Saturday September 2, 2023.
Are 77 de ani, dar nu se sfiește să-și arate silueta în rochii mulate: „Sunt criticată zilnic pentru felul în care mă îmbrac”
Alarmă la națională! Are ruptură musculară și este în pericol să rateze EURO 2024!
Horațiu Moldovan dă din lac în puț! Atletico îl vinde pe Oblak, dar Simeone a luat decizia transferului unui alt gigant
Sofia Vergara, selfie-uri doar în body-uri mulate, în oglinda din baie. "Cineva să-mi ridice fața de pe podea", i-a scris Nicole Scherzinger
Mariah Carey, în cea mai scurtă rochie, pe tocuri, în Vegas. Artista a împlinit recent 55 de ani și e în formă maximă
România, la ani-lumină de un trend global: Londra tocmai a realizat un record la care nici nu putem visa
Una din cele mai frumoase femei din lume ucisă de traficanți. Camerele au surprins momentul
O nouă monedă în România, bani noi de la BNR. Ce valoare are, cu ce ocazie s-a lansat
Cum vrea Sorana Cîrstea s-o egaleze pe Simona Halep: ”Ea a câștigat deja, m-ar putea lăsa să câștig eu”
Mircea Lucescu i-a criticat dur pe jucătorii lui Dinamo, după remiza cu FC Voluntari: ”Este incredibil”