profimedia-0921647822
Brazilia a umilit Peru și își continuă drumul către Campionatul Mondial din 2026
diego-pituca
Video A fost eliminat, a plecat spre vestiare, iar arbitrul l-a chemat înapoi pe teren ca să-i mai arate o dată cartonașul roșu
Real Madrid v Borussia Dortmund - UEFA Champions League
Vinicius Junior a făcut marele anunț, după hattrick-ul din Real Madrid - Borussia Dortmund: "Să n-aveți dubii!"

VIDEO Ivorienii, cu un pas la CM 2014. Un fost dinamovist a înscris un super gol

13.10.2013, 11:04

„Elefanții” lui Didier Drogba și Gervinho a câștigat cu 3-1 manșa tur a barajului de calificare la CM 2014, disputat în compania Senegalului, la Abidjan.

fildes
  • UCL: Brest - Leverkusen, miercuri, 19:45, DGS 1

• UCL: Barcelona - Bayern, miercuri, 22:00, DGS 1

Coasta de Fildeș a deschis scorul rapid, prin Drogba, dintr-un penalty, în minutul 5. Fundașul lui Bordeaux, Ludovic Sane, le-a înlesnit misiunea ivorienilor, înscriind în poarta goală în minutul 14, pentru 2-0. Salomon Kalou a dus scorul la 3-0 la trei minute de la startul reprizei secunde (49) și se părea că „elefanții” vor mai înscrie până la finalul întâlnirii.

N-a fost așa, însă. Didier Drogba a părăsit terenul în minutul 77, lăsându-i locul în teren lui Lacina Traore, fostul atacant al clujenilor de la CFR, dar fotbalistul dorit de Liverpool, Chelsea și Galatasaray nu a reușit mare lucru. Au înscris, în schimb, senegalezii, în minutul 5 de prelungire, prin Papiss Cisse. La naționala oaspeților, un alt fost atacant al CFR-ului, Mamadou Sogou, a fost doar rezervă, nefiind folosit.

Manșa retur se va disputa luna viitoare în Maroc, Senegalul neavând voie să-și dispute meciurile acasă. Un motiv în plus pentru „elefanți” să se considere deja cu un picior la Mondialul din Brazilia de anul viitor.

Vezi rezumatul partidei Coasta de Fildeș-Senegal 3-1:

Nu la fel de clare sunt lucrurile pentru Burkina Faso, care a învins cu 3-2 Algeria la Ouagadougou, după un penalty controversat acordat în minutul 86 al partidei. Echipa foștilor dinamoviști Djakaridja Kone și Paul Koulibaly, ambii titulari, au deschis scorul în finalul primei reprize, prin Jonathan Pitroipa (45+1).

După cinci minute, însă, Feghouli a restabilit egalitatea. Fostul „câine” Djakaridja Kone a reușit golul serii, în minutul 65 al partidei. Mijlocașul a recepționat o minge respinsă de apărarea oaspeților, a oprit-o pe piept, la circa 32 de metri de poartă, a driblat un fundaș advers și, intrat în careu, a trimis mingea pe lângă portarul Algeriei și al lui ȚSKA Sofia, Rais M'Bolhi, pentru 2-1.

Algeria a revenit din nou pe tabelă, după doar patru minute, prin Medjani (69), dar rezultatul final a fost stabilit de arbitri. Zambianul Janny Sikazwe, la semnalizarea tușierului, a acordat gazdelor un penalty pentru un presupus henț al unui fundaș algerian, iar Aristide Bance, atacantul Fortunei Dusseldorf, a marcat de la punctul cu var.

”Ne este suficientă o victorie cu 1-0 în retur. A doua manșă va fi dificilă pentru Burkina Faso. Suntem optimiști”, a declarat, la finalul partidei, „secundul” Algeriei, Nourredine Kourichi.

Vezi rezumatul partidei Burkina Faso-Algeria 3-2:

Duminică seară, 13 octombrie, se vor disputa alte două partide din barajul de calificare african la Mondialele din 2014. Etiopia va juca împotriva Nigeriei iar Tunisia - ajunsă în play-off după suspendarea Insulelor Capului Verde - va întâlni Camerun, formație la care atacantul lui Chelsea, Samuel Eto'o, s-a răzgândit cu privire la retragerea de la echipa națională.

Ultimul „duel” din faza play-off-ului african se va disputa marți, 15 octombrie, între Ghana și Egipt. Meciurile retur se vor juca pe 16, 17 și 19 noiembrie.

Meciurile din barajul de calificare la CM 2014, faza africană:

Burkina Faso - Algeria 3-2

Coasta de Fildeș - Senegal 3-1

Etiopia - Nigeria - duminică, 13 octombrie

Tunisia - Camerun - duminică, 13 octombrie

Ghana - Egipt - marți, 15 octombrie

Etichete: video , djakaridja kone , play off , drogba , cm 2014 , brazilia , lacina traore , preliminarii , mondiale , coasta de fildes , koulibaly , gervinho , senegal , algeria , burkina faso , tunisia , baraj de calificare , coasta de fildes-senegal 3-1 , burkina faso-algeria 3-2

Care sunt cele două țări NATO pe care Putin le-ar ataca în cel mai negru scenariu al generalilor americani

Oficiali militari de rang înalt, inclusiv generalii americani Philip Breedlove și Ben Hodges, au...

profimedia-0910448949
Acuzată la JO 2024 că este bărbat, Imane Khelif a făcut marele anunț, după mai bine de două luni

Pugilista algeriană Imane Khelif (25 de ani) s-a aflat în centrul unei controverse uriașe la...

"Așa mă simt acum!" Pique a "rupt" tăcerea, la doi ani după ce a părăsit-o pe Shakira pentru Clara Chia
shakira
Marius Șumudică, ”altă persoană”: discurs complet neașteptat după 5-0 cu Farul! Cum a numit-o pe FCSB
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (21.10.2024)
Englezii au făcut ”pariul”: scorul cu care se va termina Rangers - FCSB
FOTBAL:FCSB-RFS, UEFA EUROPA LEAGUE (26.09.2024)
Dan Petrescu a avut dreptate! CFR a anunțat verdictul în cazul lui Louis Munteanu: ”Putea fi mult mai grav”
Screenshot 2024-10-22 at 16.31.02

Rică Răducanu i-a ”înțepat” pe oficialii giuleștenilor, după Rapid - Farul 5-0
rica-raducanu
Vinicius Jr. a fost comparat cu un nume uriaș din istoria fotbalului, după ce a devenit omul serii în Champions League
ESP: Real Madrid v Borussia Dortmund. UEFA Champions League. Date 3
Exclusiv Ilie Dumitrescu n-a stat pe gânduri, după ce a fost întrebat despre prestația lui Istvan Kovacs din Real Madrid - Dortmund
Screenshot 2024-10-23 at 00.34.54
Alex Dobre, în al nouălea cer după ”dubla” marcată în Rapid - Farul 5-0: ”E un debut de vis!”
dobre
De ce o preferă Gigi Becali pe Dinamo în play-off, în dauna Rapidului
gigi becali (8)
Cum a apărut Kim Kardashian la petrecerea de ziua ei de naștere. Vedeta a purtat o rochie transparentă și extrem de mulată
Cu ce echipă ține Marcel Ciolacu! Diferența dintre FCSB și Steaua pentru premierul României
Nicolo Napoli, reacție categorică după ce Croitoru a fost demis de la FCU Craiova: "Mititelu mereu dă afară antrenorul"
Salma Hayek, desculță într-un videoclip postat pe Instagram. Imaginile au făcut furori pe internet: „De departe cea mai frumoasă!”
Alexandra Stan, într-o ținută care i-a lăsat pe fani fără cuvinte. Trupul artistei arată perfect: „Zici că ești făcută cu AI”
CFR, în pragul „erupției“: scenariul care prinde contur după conflictul Dan Petrescu – Louis Munteanu
Toți șoferii trebuie să știe! Amendă de 1.320 lei, pentru lipsa unui lichid. În Grecia, fără permis
După moartea fiului lor la doar 25 de ani, au descoperit o viață dublă secretă în online pe care nu au bănuit-o niciodată
Probleme pentru Răzvan Lucescu! Poliția din Grecia, pe urmele lui, după ce a făcut un gest grosolan la derby-ul cu AEK Atena
Exclusiv Ioan Andone a numit cele două echipe din SuperLigă care ”nu au cum să rateze play-off-ul”