France v Australia
FIFA i-a luat golul lui Pogba din partida de debut a Franţei la CM 2018
Brazilia Germania CM 2014 poarta
Plasa uneia dintre porţile semifinalei Germania - Brazilia (7-1) va fi vândută în scop caritabil
Screenshot 2024-04-18 at 20.00.17
Video Exclusiv Cum a numit-o Marcel Răducanu pe FCSB, în direct la TV

VIDEO Uruguay - Costa Rica 1-3. Au revenit de la 0-1 și au produs cea mai mare surpriză a Mondialului!

14.06.2014, 16:09

Costa Rica a produs prima mare surpriză la CM 2014, învingând campioana Americii de Sud, Uruguay, cu 3-1. Conduși la pauză cu 1-0, costaricanii au întors rezultatul în doar trei minute și au trei puncte într-o grupă în care se întrec cu trei foste campioane mondiale.

bucurie costa rica
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Jorge Luis Pinto, singurul selecționer de la turneul final care n-a jucat fotbal ca profesionist vreodată, a construit o formație nu doar disciplinată, ci și vicleană, pentru că victoria obținută sâmbătă seara e una a inteligenței înainte de toate.

VIDEO CLICK AICI PENTRU REZUMATUL PARTIDEI URUGUAY - COSTA RICA 1-3

La Fortaleza jocul a început previzibil, cu uruguayenii controlând mijlocul terenului și punând presiune pe careul advers. După un sfert de oră, Godin a marcat, dar golul a fost corect anulat pentru offside. Apoi Cavani a șutat aiurea de la 10 metri, singur cu portarul.

Diaz l-a faultat prostește în careu pe Lugano, în minutul 22, iar Cavani a deschis scorul din penalty. După gol, nimic notabil la vreuna dintre porți până în minutul 44, când Keylor Navas s-a opus miraculos, cu o intervenție sub transversală, desprinderii uruguayene.

Ce s-a întâmplat în pauză cu cele două echipe rămâne o enigmă, cert e că de la cabine au venit parcă alte formații decât în prima parte. Uruguay a continuat să creadă că poate câștiga punctele economicos, protejând avantajul minim și parcă nici n-a sesizat că adversarii s-au mutat în jumătatea lor de teren.

Nici ocazia uriașă irosită de Duarte, în minutul 50, cap din șase metri, în Muslera, nu i-a trezit pe elevii lui Oscar Tabarez, iar peste doar 4 minute avea să se producă egalarea. Atac purtat excelent pe dreapta de costaricani, centrare de la linia de fund, Lugano trece pe sub minge și Joel Campbell, singur la 11 metri, șutează plasat!

Peste doar trei minute Duarte n-a mai greșit. A făcut-o însă brigada germană de arbitri, pentru că fundașul autor al golului de 2-1 se afla în offside în momentul centrării lui Bolano.

Nici când  Costa Rica a preluat avantajul semifinalista ediției precedente nu s-a trezit. Entuziasmul și disciplina, plus viclenia amintită la început, au ajutat Costa Rica să țină mingea departe de poarta lui Navas și să păstreze controlul disputei.

A venit și golul de 3-1, cumva firesc, Urena marcând la prima atingere de balon, după o pasă excelentă a lui Campbell, indiscutabil omul meciului. Maxi Pereira a fost apoi eliminat, pentru un fault mârlănesc și nimic nu s-a mai schimbat. Victorie pentru Costa Rica și pericol maxim de eliminare din faza grupelor pentru Uruguay.

LIVE TEXT

Min. 90+5 FINAL! Uriașă surpriză la Fortaleza, cea mai mare de până acum a Mondialului. URUGUAY - COSTA RICA 1-3!

Min. 90+3: OI Cartonaș roșu Uruguay: Maxi Pereira este eliminat pentru un fault dur asupra lui Campbell.

Min. 88: Iese Bolanos și intrp Barrantes. Ultima schimbare la costaricani.

Min. 84: GOOOOL COSTA RICA! GOOOOL URENA! La prima atingere de balon, intrat de doar un minut și jumătate, Marcos Urena profită de o ieșire greșită a lui Muslera și trimite pe lângă acesta, după o pasă excelentă a lui Campbell. Uruguay - Costa Rica 1-3!

VIDEO 3D Golul de 1-3, marcat de Marcos Urena

Min. 82: Iese Bryan Ruiz și intră Urena, la costaricani.

Min. 81: Caceres vede galben pentru un fault asupra lui Gamboa.

Min. 76: Ultima schimbare la Uruguay: iese Rodriguez, intră Hernandez.

Min. 74: La Costa Rica iese Tejeda și intră Cubero.

Min. 70: O nouă intervenție excepțională a lui Keylor Navas, care respinge lovitura de cap trimisă de la 10 metri de Cavani.

Min. 64: Campbell șutează de la 25 de metri cu stângul, milimetric pe lângă vinclul porții uruguayene.

Min. 60: Dublă schimbare la Uruguay: Lodeiro și Gonzalez îi înlocuiesc pe Forlan și pe Gargano.

Min. 57: GOOOOL COSTA RICA! GOOOOL OSCAR DUARTE! Bolanos centrează din lovitură liberă, Oscar Duarte se desprinde de Stuani și din plonjon, cu capul marchează golul de 2-1. Duarte era însă în offside, nesemnalizat. Uruguay - Costa Rica 1-2!

VIDEO 3D Golul de 1-2, marcat de Oscar Duarte

Min. 57: Luis Suarez iese la încălzire.

Min. 56: Gargano e și el avertizat, după un fault asupra lui Bryan Ruiz.

Min. 54. GOOOOL COSTA RICA! GOOOOL JOEL CAMPBELL! Acțiune prelungită de atac, centrare de pe dreapta, Lugano trece pe sub minge, Campbell preia în careu și șutează la colțul lung! Uruguay - Costa Rica 1-1!

VIDEO 3D Golul de 1-1, marcat de Joel Campbell

Min. 50: Cea mai mare ocazie a meciului! Oscar Duarte trimite cu capul, de la 4 metri, în Muslera! Uruguay scapă cu fața curată și fără gol primit dintr-o fază foarte grea.

Min. 50: Diego Lugano vede galben pentru un fault asupra lui Campbell.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45+1: PAUZĂ

Min. 44: SENZAȚIONALĂ INTERVENȚIA LUI KEYLOR NAVAS! Forlan șutează de la 20 de metri, mingea e deviată și prinde o traiectorie ciudată, cu boltă. Keylor Navas se întinde excelent și respinge de sub transversală!

Min. 43: Muslera iese greșit la un corner, mingea îl depășește, dar un jucător al Costa Ricăi nu ajunge la timp la balon, în fața porții goale.

Min. 31: Gonzalez a șutat de la 6 metri, dar Lugano a deviat și balonul a ieșit în corner. Costa Rica ataca de minute bune, după golul primit din penalty.

Min. 27: Campbell șutează de la distanță, dar trimite foarte puțin pe lângă poartă.

Min. 24: GOOOOL URUGUAY! GOOOOL CAVANI! Edison Cavani transformă lovitura de pedeapsă. Urugay - Costa Rica 1-0!

VIDEO 3D Golul de 1-0, marcat de Edison Cavani

Min. 22: PENALTY! Uruguay primește lovitură de la 11 metri. Costaricanii protestează! Diaz îl ține pe Lugano și se dictează penalty!

Min. 16: Cavani irosește cea mai mare ocazie a meciului. Forlan a centrat din lovitură liberă, costaricanii au respins greșit, Cavani s-a trezit cu mingea la 10 metri, singur, ușor lateral dreapta, dar a tras din prima, pe lângă poartă.

Min. 15: Uruguay a marcat prin Diego Godin, dar golul a fost anulat pentru offside.

Min. 12: Fază prelungită ofensivă a costaricanilor, Bryan Ruiz trimite cu capul, de la 10 metri, peste poartă.

Min. 1: A început partida.

Diego Forlan e titular la 35 de ani, profitând de absența lui Luis Suarez. Atacantul a marcat trei dintre ultimele cinci goluri ale Uruguay-ului la Cupa Mondială.

ECHIPELE DE START

Uruguay: Muslera – Maxi Pereira, Lugano (c), Godin, Caceres – Stuani, Arevalo, Gargano, C. Rodriguez, Forlan, Cavani. Rezerve: Munoz, Martin Silva, Fucile, Alvaro Pereira, Abel Hernandez, Luis Suarez, Gimenez, Lodeiro, Diego Perez, Ramirez, Coates, Gonzalez. Antrenor: Oscar Tabarez

Costa Rica:Navas - Gonzalez, Umana, Gamboa, Duarte – Bolanos, Diaz – Tejeda, Borges, Ruiz – Campbell. Rezerve: Pemberton, Cambronero, Acosta, Myrie, Barrantes, Francis, Esteban Granados, Brenes, Miller, Calvo, Urena, Cubero. Antrenor: Jorge Luis Pinto

Arbitru: Felix Brich, asistenți: Mark Borsch, Stefan Lupp (toți Germania). Arbitru de rezervă: Victor Carrillo (Peru)

Etichete: grupa d , fotbal cupa mondiala , uruguay-costa rica , brych arbitru

Un cuplu care a cumpărat un conac vechi de 400 de ani a descoperit sub podeaua din bucătărie o comoară

În timp ce-și renovau bucătăria din casa lor veche, doi soți din Dorset, Anglia, au descoperit o...

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

După o lună, Adrian Mutu și-a dat șapca jos! Ce a ieșit
Screenshot 2024-04-02 at 23.10.18
Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!
Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu
Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu Ștefan Târnovanu și a reacționat: ”Să vezi ce-i rup eu urechile”
Dorinel Munteanu, după calificarea Oțelului în finala Cupei României: ”Mă trezesc în fiecare dimineață cu speranța că vor veni”
Screenshot 2024-04-18 at 23.09.58
”Ai mai văzut așa ceva?”. Emi Martinez a primit două galbene, unul la loviturile de departajare, dar nu a fost eliminat
martinez
World Cup hero 2014 Mario Goetze in the squad for the World Cup in Qatar.
Exclusiv Lucescu pune eşecul Braziliei şi pe seama lui Neymar: "A jucat foarte mult pentru el"
mircea lucescu
Reese Witherspoon, în șort de sport, necoafată și nemachiată, într-o zi oarecare. Bucuroasă ca un copil după o întâlnire specială
LPF explică de ce FCSB nu are voie să petreacă după derby-ul cu Rapid: „Ar fi lipsă de respect"
Ovidiu Burcă a analizat în detaliu plecarea lui Florinel Coman de la FCSB! Ce pierde și ce câștigă Gigi Becali după ce îl vinde
Zendaya, adevărul despre scenele intime din filmul „Challengers”: „Trebuia să ne simțim bine unul cu celălalt”
Shania Twain, „tot mai puțin inhibată” pe măsură ce trec anii. Artista și-a etalat picioarele lungi, într-un body, pe tocuri
Șotronul lui Șucu: culisele unei situații explozive pe care trebuie să o gestioneze la Rapid
50 de mașini electrice, testate pe autostradă. Doar 17 au autonomie peste 300 km. Cine e campioană?
Singurul județ cu două autostrăzi și un aeroport din România. Salvat de infrastructură și investiții masive
EXCLUSIV. Rotaru face curățenie la Craiova! Schimbă jumătate din lot, vin jucători din Spania