Brazil v Belgium: Quarter Final - 2018 FIFA World Cup Russia
Eden Hazard, despre meciul carierei: "Am arătat că poţi juca extraordinar fără a marca sau a pasa decisiv"
kolinda deschidere
Gafa anului! Ce a putut să îi spună un fotbalist francez preşedintei Croaţiei
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (31.03.2024)
”60 de milioane de căutări. E un brand în toată lumea”. Clubul din SuperLiga care a dat lovitura
Liga Digi Sport

Video Columbia - Anglia 1-1, 3-4 (d.l.p). Englezii s-au calificat în sferturi. Prima lor victorie la 11 metri, la Cupa Mondială

03.07.2018, 23:35

VIDEO Columbia - Anglia 1-1, 3-4 (d.l.p) / Anglia este ultima echipă calificată în sferturile Cupei Mondiale din Rusia. Englezii au obţinut prima lor victorie în urma loviturilor de departajare, din istoria participărilor lor la turneul final, 4-3 contra Columbiei, după ce, la finalul celor 120 de minute de joc, scorul a fost 1-1. Echipa lui Gareth Southgate va lupta pentru un loc în semifinale cu Suedia, pe 7 iulie, la Samara.

Colombia v England: Round of 16 - 2018 FIFA World Cup Russia
Getty Images
  • SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Astfel, Anglia a reuşit să ajungă în sferturile Cupei Mondiale pentru prima oară în ultimii 12 ani.

La loviturile de departajare, pentru englezi au înscris Harry Kane, Marcus Rashford, Kieran Trippier şi Eric Dier, în timp ce Jordan Henderson a ratat. Pentru sud-americani au transformat Radamel Falcao, Juan Cuadrado şi Luis Muriel, iar Mateus Uribe şi Carlos Bacca au ratat.

Meciul a fost unul lipsit de spectaculozitate, fragmentat, tensionat şi în care ambele formaţii au evitat să-şi asume riscuri. În aceste condiţii, ocaziile de gol au apărut greu.

Prima şansă a englezilor a venit în minutul 6, când Ospina a respins şutul din lovitură liberă al lui Young. Kane a reluat peste poartă din poziţie incomodă, după un sfert de oră de joc, iar Trippier a trimis puţin pe lângă poartă din lovitură liberă, înainte de pauză.

În startul reprizei a doua, Anglia a primit penalty, la un duel între Kane şi Carlos Sanchez, iar atacantul lui Tottenham a transformat impecabil. A fost al şaselea său gol la turneul final, prin care şi-a consolidat poziţia de golgheter.

Echipa antrenată de Jose Pekerman a ratat o mare situaţie de egalare pe contraatac, în minutul 81, când Cuadrado a şutat peste poartă din poziţie ideală.

În minutul 90+3, Uribe a tras în disperare de cauză de la mare distanţă, Pickford a avut un reflex uluitor şi a resping mingea care se duce spre vinclu. Din cornerul rezultat, Yerry Mina a marcat cu capul, cu toată opoziţia lui Trippier, aflat pe linia porţii.

În prelungiri, columbienii au fost mai activi, dar ocaziile au apărut la poarta lui Ospina. Rose şi Dier au irosit situaţii favorabile, astfel că ultima echipă calificată în sferturi s-a decis prin şuturile de la 11 metri.

Columbia - Anglia 3-4. GOOOOOL, Dier! Jucătorul lui Tottenham a transformat, nu fără emoţii, iar englezii s-au calificat în sferturile de finală. E prima victorie a Angliei la loviturile de departajare, în istoria participărilor sale la Cupa Mondială.

Columbia - Anglia 3-3. Bacca a ratat, iar Anglia are şansa de a câştiga.

Columbia - Anglia 3-3. S-a restabilit egalitatea, datorită execuţiei foarte bune a lui Trippier.

Columbia - Anglia 3-2. Uribe a ratat la rândul său. A tras violent în bară.

Columbia - Anglia 3-2. Şi prima ratare vine din piciorul lui Henderson. Ospina a reuşit să respingă.

Columbia - Anglia 3-2. Muriel a marcat nonşalant, păcălindu-l pe Pickford.

Columbia - Anglia 2-2. O nouă execuţie imparabilă. A reuşit-o Rashford.

Columbia - Anglia 2-1. Înscrie şi Cuadrado, cu un şut în vinclu.

Columbia - Anglia 1-1. Kane a răspuns cu o execuţie impecabilă, în plasa laterală.

Columbia - Anglia 1-0. Falcao a înscris cu o execuţie în forţă, pe mijlocul porţii.

#Columbienii vor executa primii, prin Radamel Falcao

Min. 120 - FINALUL PRELUNGIRILOR! S-a terminat 1-1, astfel că ultima echipă calificată în sferturile de finală se decide la loviturile de la 11 metri.

Min. 118 - Cartonaş galben primit de Cuadrado.

Min. 116 - O nouă modificare şi la sud-americani. Zapata a intrat în locul lui Arias.

Min. 113 - Schimbare în echipa Angliei. Rashford a intrat în locul lui Walker.

Min. 112 - Ocazie Anglia! Rose a avut o şansă foarte bună de a marca, dar şutul său cu stângul, la colţul lung, a trecut puţin pe lângă poarta lui Ospina.

Min. 106 - A început repriza a doua a prelungirilor

Min. 105 - S-a terminat prima repriză de prelungiri, fără vreo ocazie importantă la cele două porţi. Cu toate acestea, a fost evident că jucătorii englezi sunt afectaţi de faptul că au ratat victoria dramatic, la ultima fază practic. Naţionala lui Southgate a fost de nerecunoscut în primele 15 minute ale prelungirilor.

Min. 102 - Schimbare la englezi. Rose a intrat în locul lui Ashley Young.

#Bucuria lui James Rodriguez, marele absent de azi, la golul de 1-1.

Min. 91 - Au început prelungirile

Min. 90+7 - FINALUL PRIMELOR 90 DE MINUTE! Columbia a egalat nesperat şi a trimis meciul în prelungiri. Dramă la cote înalte la Moscova.

Min. 90+3 - GOOOOOL Columbia, 1-1! Yerry Mina a egalat cu o execuţie marcă înregistrată la această Cupă Mondială: lovitură de cap, după o fază fixă. Fundaşul Barcelonei s-a înălţat incredibil şi a trimis cu capul imparabil pentru Pickford.

Min. 90+2 - Ocazie Columbia! Uribe a tras senzaţional de la distanţă, din prima, iar Pickford a respins spectaculos, cu un reflex uluitor, în ultimul moment.

Min. 88 - Ultima modificare la sud-americani. Muriel a intrat în locul lui Quintero.

Min. 88 - Schimbare la englezi. Vardy a intrat în locul lui Sterling.

Min. 82 - Ocazie Columbia! Cea mai mare şansă a sud-americanilor şi a meciului chiar. O contră extraordinară a echipei lui Pekerman a fost finalizată lamentabil de Cuadrado, care a tras mult peste poartă din situaţie ideală.

Min. 81 - Prima schimbare în echipa Angliei. Dier a intrat în locul lui Carlos Sanchez.

Min. 79 - A doua modificare în echipa Columbiei. Uribe i-a luat locul lui Carlos Sanchez.

Min. 69 - Cartonaş galben primit de Lingard, pentru un fault comis asupra lui Carlos Sanchez.

Min. 64 - Abia intrat pe teren, Bacca a luat şi el "galben", pentru un fault în apropiere de mijlocul terenului. Meciul devine tot mai tensionat.

Min. 63 - Cartonaş galben primit de Falcao, care a protestat vehement pentru captul că Maguire nu a fost avertizat după ce a simulat, în încercarea de a obţine un penalty.

Min. 61 - Schimbare la sud-americani. Bacca a intrat în locul lui Lerma.

Min. 58 - GOOOOOL, 1-0 Anglia! Harry Kane a transformat fără emoţii lovitura de la 11 metri şi a deschis scorul. Atacantul lui Tottenham a ajuns la 6 goluri la actuala ediţie a CM şi şi-a consolidat statutul de golgheter.

Min. 56 - Momente tensionate, după acordarea penalty-ului. Henderson a primit la rândul său cartonaşul galben.

Min. 54 - Penalty pentru Anglia! Carlos Sanchez l-a faultat evident în careu pe Kane, iar englezii au primit lovitură de la 11 metri. Columbianul s-a ales şi cu un cartonaş galben.

Min. 52 - Cartonaş galben şi pentru Arias, după un duel aerian cu Harry Kane.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+3 - PAUZĂ! Egal fără goluri între Columbia şi Anglia, după o primă repriză săracă în faze de poartă

Min. 45+1 - Primul moment periculos la poarta lui Pickford. Quintero a tras cu pământul, dar portarul englez a prins fără probleme.

Min. 42 - Ocazie Anglia! Trippier a executat foarte bine lovitura liberă, dar mingea a trecut puţin pe lângă poarta lui Ospina, care nu ar mai fi putut interveni, în cazul în care şutul era cadrat.

Min. 41 - Cartonaş galben primit de Wilmar Barrios, după un moment tensionat în careul sud-americanilor, înainte ca englezii să execute o lovitură liberă de la 20 de metri.

#Englezii au avut mai mult mingea, în startul meciului.

Min. 16 - Ocazie Anglia! Harry Kane a irosit prima şansă importantă a meciului. Golgheterul Cupei Mondiale a reluat cu capul din apropiere centrarea lui Trippier, dar mingea a trecut peste poartă.

Min. 10 - Început de meci alert, dar marile ocazii lipsesc deocamdată. Singurul moment periculos s-a petrecut la poarta sud-ameircanilor, când Ospina a respins o lovitură liberă executată de Ashley Young.

Min. 1 - A început meciul. Lovitura de start a aparţinut columbienilor.

ECHIPELE DE START

Columbia: 1. David Ospina - 4. Santiago Arias, 13. Yerry Mina, 23. Davinson Sanchez, 17. Johan Mojica - 5. Wilmar Barrios, 6. Carlos Sanchez, 16. Jefferson Lerma - 11. Juan Guillermo Cuadrado, 20. Juan Quintero - 9. Radamel Falcao (căpitan)

Antrenor: Jose Pekerman

Rezerve: 12. Camilo Vargas, 22. Jose Fernando Cuadrado - 2. Cristian Zapata, 3. Oscar Murillo, 18. Farid Diaz, 15. Mateus Uribe, 10. James Rodriguez, 14. Luis Muriel, 21. Jose Izquierdo, 7. Carlos Bacca, 19. Miguel Borja

Anglia: 1. Jordan Pickford - 2. Kyle Walker, 5. John Stones, 6. Harry Maguire - 12. Kieran Trippier, 20. Dele Alli, 8. Jordan Henderson, 7. Jesse Lingard, 18. Ashley Young - 10. Raheem Sterling, 9. Harry Kane (căpitan)

Antrenor: Gareth Southgate

Rezerve: 13. Jack Butland, 23. Nick Pope - 16. Phil Jones, 15. Gary Cahill, 22. Trent Alexander-Arnold, 14. Danny Welbeck, 21. Ruben Loftus-Cheek, 4. Eric Dier, 3. Danny Rose, 19. Marcus Rashford, 11. Jamie Vardy

Arbitru: Mark Geiger (SUA); arbitri asistenţi: Joe Fletcher (Canada), Frank Anderson (SUA); arbitru de rezervă: Matt Conger (Noua Zeelendă); arbitru asistent de rezervă: Tevita Makasini (Tonga)
Arbitru video: Danny Makkelie (Olanda); arbitri asistenţi video: Carlos Astroza (Chile), Pawel Gil (Polonia), Mauro Vigliano (Argentina)

Meciul pe care selecţionata Angliei îl va susţine cu Columbia, de la ora 21:00, pe Stadionul Spartak din Moscova, în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, va oferi o imagine despre potenţialul echipei antrenate de Gareth Southgate.

Tânăra echipă ''Three Lions'' a arătat multe calităţi, dar acum va avea de trecut un examen dificil, Anglia nereuşind să treacă de optimi la Cupa Mondială din 2006. ''Los Cafeteros'' sunt o echipă talentată, chiar şi fără decarul James Rodriguez, golgheterul ediţiei precedente a Cupei Mondiale, incert pentru partida de marţi.

Vârful columbian Radamel Falcao va avea cu siguranţă o revanşă de luat după experienţele nereuşite în Premier League, la Manchester United şi Chelsea. La fel este cazul şi la Juan Cuadrado, care nu s-a adaptat la Chelsea.

Mijlocaşul Dele Alli ar urma să revină în echipa de start, ca să-l susţină pe atacantul Harry Kane, golgheterul la zi al turneului din Rusia, cu cinci reuşite, iar această mutare l-ar scoate din schemă pe Ruben Loftus-Cheek.

Ultimele meciuri ale columbienilor cu echipe europene la CM s-au încheiat cu victorii la scor de forfait în favoarea sud-americanilor, 3-0 cu Grecia acum patru ani şi 3-0 cu Polonia în grupă.

Selecţionerul Columbiei, argentinianul Jose Pekerman, care a folosit 45 de jucători în preliminarii, este la a treia Cupă Mondială din carieră şi a atins sferturile de finală în primele două situaţii, cu Argentina în 2006 şi cu Columbia în 2014.

Sud-americanii au marcat în fiecare din ultimele lor opt partide de la Cupa Mondială (17 goluri în total), de la eşecul cu Anglia din 1998.

Cele două formaţii s-au confruntat de cinci ori, Anglia având trei victorii, iar două meciuri s-au încheiat la egalitate. Singurul meci oficial a avut loc la CM 1998, când reprezentativa Albionului s-a impus cu 2-0. În cea mai recentă confruntare, în 2005, Anglia a învins în 2005 cu 3-2.

Câştigătoarea va juca în sferturi cu învingătoarea dintre Suedia şi Elveţia.

Echipele probabile pentru meciul de pe Stadionul Spartak (capacitate 45.000 locuri):
Columbia: David Ospina - Santiago Arias, Davinson Sanchez, Yerry Mina, Johan Mojica - Carlos Sanchez, Mateus Uribe - Juan Cuadrado, Juan Quintero, Luis Muriel - Radamel Falcao
Selecţioner: Jose Pekerman

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones, Harry Maguire - Kieran Trippier, Dele Alli - Jordan Henderson, Jesse Lingard, Ashley Young - Raheem Sterling, Harry Kane
Selecţioner: Gareth Southgate.

Arbitru: Mark Geiger (SUA).

AGERPRES

Etichete: radamel falcao , cm 2018 , optimi cupa mondiala , live text columbia anglia , karry hane

CNN: O nouă filmare a atacului cu bombă din timpul retragerii trupelor americane din Afganistan contrazice raportul Pentagonului

Noi dovezi prezentate de CNN contrazic concluziile a două investigații ale Pentagonului – una...

wanda5
Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii

A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece
Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali

Sorana Cîrstea a povestit secretul calificării în turul 3 de la Madrid Open: ”Adversara a simțit asta!”
profimedia-0802709366
Liverpool îl înlocuiește pe Jurgen Klopp cu ”Guardiola”
Manchester City v Liverpool Premier League 25/11/2023. Jurgen Klopp of Liverpool (Manager) greets Pep Guardiola of Manch
Florin Prunea a cerut la națională un jucător după Craiova - CFR Cluj 0-1, iar acesta a venit cu replica
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (25.04,2024)
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Motivul pentru care Florinel Coman poate refuza prima de 500.000 de euro oferită de Gigi Becali: „Vor fi riscuri mari”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Nelly Furtado, într-o rochie mulată, cu șireturi, la premiera „The Greatest Hits”. „Ești uluitoare”, i-au transmis fanii
Nike și Adidas, bătute de niște fete fâșnețe: invenția unei companii elvețiene fascinează lumea FOTO
De unde vine expresia „ce sunt eu, Mafalda"? Personajul a fost considerat Nostradamus feminin
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
”Italia, ce dezamăgire! Nu mai există”. Naționala lui Mancini, criticată după ce a ratat calificarea directă la Mondial