Brazil v Belgium: Quarter Final - 2018 FIFA World Cup Russia
Eden Hazard, despre meciul carierei: "Am arătat că poţi juca extraordinar fără a marca sau a pasa decisiv"
kolinda deschidere
Gafa anului! Ce a putut să îi spună un fotbalist francez preşedintei Croaţiei
Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare

Video Croația - Danemarca 1-1, 3-2 (d.l.d). Croaţii sunt în sferturi, după un meci de infarct, decis la 11 metri

01.07.2018, 23:40

VIDEO Croaţia - Danemarca 1-1, 3-2 (d.l.d.) // Croaţia este a patra echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Rusia, după ce a învins fosta adversară a României, Danemarca, în urma loviturilor de departajare. Naţionala lui  Zlatko Dalic a câştigat cu 3-2, la finalul celor 120 de minute de joc rezultatul fiind 1-1, şi va juca în faza următoare contra ţării gazdă, Rusia, care s-a impus în aceeaşi manieră în faţa Spaniei.

Croatia v Denmark: Round of 16 - 2018 FIFA World Cup Russia
Getty Images
  • SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Soarta meciului putea fi decisă în prelungiri, dar Luka Modric a ratat penalty. În cele din urmă, mijlocaşul lui Real Madrid s-a revanşat la loviturile de la 11 metri, unde a transformat cu emoţii. Execuţia decisivă i-a aparţinut lui Ivan Rakitic, dar eroul croaţilor a fost portarul Danijel Subasic, care a apărat trei dintre şuturile danezilor.

Danemarca a deschis scorul în chiar primul minut de joc. O aruncare de la margine a fost urmată de o învălmăşeală în careu. Mathias Jorgensen a şutat spre poartă, iar Subasic a respins nefericit în propria poartă, după doar 57 de secunde. A fost cel mai rapid gol marcat la actuala ediţie a Cupei Mondiale.

Avantajul a durat doar trei minute, pentru că după o nouă fază confuză, de această dată în celălalt careu, Mario Mandzukic a egalat, cu un şut din câţiva metri. Atacantul lui Juventus e al şaselea croat care înscrie la acest turneul final. Nicio altă echipă nu se poate lăuda cu un număr atât de mare de marcatori în Rusia.

Până la pauză, ambele echipe au avut câte două ocazii. Subasic l-a blocat foarte bine pe Martin Braithwaite, iar o minge trimisă înşelător de Christian Eriksen a şters bara. Croaţii au ratat prin Ivan Perisic şi Dejan Lovren.

În schimb, după pauză, doar danezii au fost cu adevărat periculoşi. În minutul 72, Nicolai Jorgensen, abia intrat pe teren, a primit o pasă într-o poziţie foarte bună, dar a tras pe mijlocul porţii, fără mari probleme pentru Kasper Schmeichel.

În prelungiri, cel mai important moment a fost penalty-ul obţinut de Ante Rebic şi ratat de Modric, astfel că echipa calificată s-a decis la loviturile de la 11 metri. Eriksen, Schoene şi Nicolai Jorgensen au ratat pentru nordici, în timp ce de la croaţi doar Badelj şi Pivaric nu au reuşit să înscrie.

LIVE TEXT

Croaţia - Danemarca 3-2. GOOOOOL, Rakitic! Mijlocaşul Barcelonei a transformat impecabil şi îşi duce echipa în sferturile de finală, unde va întâlni Rusia

Croaţia - Danemarca 2-2. Subasic, din nou excelent. A apărat cu piciorul şutul lui Nicolai Jorgensen.

Croaţia - Danemarca 2-2. Pivaric a ratat la rândul său. Şi Schmeichel a reuşit o a doua paradă.

Croaţia - Danemarca 2-2. Schoene a ratat. O nouă intervenţie a lui Subasic.

Croaţia - Danemarca 2-2. Cu ceva emoţii, Modric a marcat. Însă nu a lipsit mult ca mijlocaşul croat să rateze din nou.

Croaţia - Danemarca 1-2. Execuţie impecabilă a lui Krohn-Dehli.

Croaţia - Danemarca 1-1. Kramaric a executat şi el foarte bine şi l-a păcălit pe portarul danez.

Croaţia - Danemarca 0-1. Kjaer a executat impecabil şi a trimis în vinclu.

Croaţia - Danemarca 0-0. Badelj a executat foarte slab, iar Schmeichel a respins cu piciorul.

Croaţia - Danemarca 0-0. Eriksen a ratat. Subasic a respins în bară.

#Danezii vor executa primii, prin Eriksen, vedeta lor

Min. 120 - FINALUL PRELUNGIRILOR! S-a terminat 1-1, după ce Modric a ratat un penalty în minutul 116, iar adversara Rusiei, care s-a calificat în acelaşi mod, se decide la loviturile de departajare.

Min. 116 - Penalty ratat Croaţia! Modric, probabil cel mai bun mijlocaş al turneului final, a executat slab lovitura de la 11 metri, iar Schmeichel a apărat.

Min. 114 - Penalty Croaţia! Lansat excelent de Modric, Rebic a scăpat singur spre poartă, l-a driblat pe Schmeichel şi apoi a fost faultat din spate de Mathias Jorgensen. Fundaşul danez a primit cartonaşul galben, primul al meciului.

Min. 108 - Ultima modificare şi în echipa Croaţiei. Badelj a intrat în locul lui Mandzukic.

Min. 108 - Intrat între cele două reprize de prelungiri, Sisto s-a făcut imediat remarcat. A încercat o execuţie pretenţioasă la colţul lung, dar nu a prins spaţiul porţii.

Min. 106 - Ultima schimbare a danezilor. Sisto a intrat în locul lui Braithwaite.

Min. 106 - A început repriza a doua a prelungirilor.

Min. 105+1 - Finalul primei reprize de prelungiri. Nicio fază periculoasă până acum în timpul adiţional.

Min. 98 - A treia modificare şi la danezi. Krohn-Dehli l-a înlocuit pe Delaney.

Min. 97 - Schimbare în echipa Croaţiei. Kramaric a intrat în locul lui Perisic.

Min. 91 - A început prima repriză a prelungirilor

Min. 90+4 - FINALUL PRIMELOR 90 DE MINUTE! După o repriză secundă în care singura ocazie importantă a aparţinut danezilor, cele două echipe sunt în continuare la egalitate, scor 1-1. Urmează prelungiri şi, apoi, după două reprize de câte 15 minute, lovituri de departjare, dacă e nevoie.

Min. 90+2 - Rakitic a tras periculos de la aproximativ 25 de metri, dar mingea nu a prins spaţiul porţii lui Schmeichel.

Min. 81 - A doua schimbare la croaţi. Josip Pivaric a intrat în locul lui Ivan Strinic.

Min. 78 - Rebic a luat o acţiune pe cont propiru în banda dreaptă şi a finalizat faza cu un şut cu stângul, de la aproximativ 18 metri. A trimis central, însă, iar Schmeichel a prins uşor.

Min. 72 - Ocazie Danemarca! Abia intrat pe teren, Nicolai Jorgensen a primit o pasă de la Poulsen într-o poziţie foarte bună, dar şutul său a fost pe mijlocul porţii, iar Subasic a prins fără probleme.

Min. 71 - Prima modificare la naţionala Croaţiei. Mateo Kovacic a intrat în locul lui Marcelo Brozovic.

Min. 66 - A doua schimbare la nordici. Nicolai Jorgensen a intrat în locul lui Andreas Cornelius.

Min. 46 - Schimbare la danezi. Andreas Christensen a fost înlocuit de Lasse Schoene.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+2 - PAUZĂ! După o primă repriză începută incredibil, dar în care intensitatea a scăzut spre final, Croaţia şi Danemarca sunt la egalitate, scor 1-1

Min. 42 - Ocazie Danemarca! Eriksen a trimis înşelător o minge plouată din colţul careului croat, iar balonul a şters bara porţii lui Subasic, înainte de a ieşi în afara terenului. Şansă mare pentru nordici de a intra în avantaj la vestiare.

Min. 38 - Ocazie Croaţia! Modric a executat excelent o lovitură liberă de pe partea stângă, iar Lovren a reluat periculos cu capul, din 6 metri. Mingea a trecut, însă, puţin pe lângă poartă.

Min. 29 - Ocazie Croaţia! Din nou vine repede replica naţionalei lui Zlatko Dalic. Perisic a luftat la prima încercare de şut, apoi, jenat şi de Schmeichel, a tras mult peste poartă din poziţie bună.

Min. 27 - Ocazie Danemarca! Nordicii puteau trece din nou în avantaj, dar Subasic a avut o intervenţie excelentă în faţa lui Martin Braithwaite, care a primit o pasă excelentă în careul croaţilor şi s-a demarcat foarte bine în spatele fundaşului.

#E doar al doilea meci din istoria Cupei Mondiale în care ambele echipe reuşesc să marcheze în primele 4 minute.

#Golul marcat de Jorgensen este cel mai rapid marcat la actuala ediţie a Cupei Mondiale.

Min. 4 - GOOOOOL Croaţia, 1-1! Replică imediată a croaţilor, care au restabilit egalitatea după doar 3 minute. Mandzukic a egalat cu un şut din câţiva metri, după ce mingea a ajuns norocos la el dintr-un adversar.

Min. 1 - GOOOOOL, 1-0 Danemarca! Început de meci uluitor. Nordicii au deschis scorul la prima fază, după doar 57 de secunde, prin Mathias Jorgensen, care a înscris din apropiere, după o fază confuză îb careul croat, în urma unei aruncări lungi de la margine

Croaţia vs Danemarca

Min. 1 - A început meciul.

#Croaţii vin la ora acestui meci după cea mai lungă serie de victorii din istoria naţionalei lor la Cupa Mondială

ECHIPELE DE START:

Croaţia: 23. Danijel Subasic - 2. Sime Vrsaljko, 6. Dejan Lovren, 21. Domagoj Vida, 3. Ivan Strinic - 7. Ivan Rakitic, 11. Marcelo Brozovic - 18. Ante Rebic, 10. Luka Modric (căpitan), 4. Ivan Perisic - 17. Mario Mandzukic
Selecţioner: Zlatko Dalic.
Rezerve: 1. Dominik Livakovic, 12. Lovre Kalinic - 13. Tin Jedvaj, 5. Vedran Corluka, 15. Duje Caleta-Car, 22. Josip Pivaric, 19. Milan Badelj, 14. Filip Bradaric, 20. Marko Pjaca, 8. Mateo Kovacic, 9. Andrej Kramaric.

Danemarca: 1. Kasper Schmeichel - 5. Jonas Knudsen, 4. Simon Kjaer (căpitan), 13. Mathias Jorgensen, 14. Henrik Dalsgaard - 6. Andreas Christensen, 8. Thomas Delaney, 10. Christian Eriksen - 20. Yussuf Yurary Poulsen, 21. Andreas Cornelius, 11. Martin Braithwaite
Selecţioner: Aage Hareide.
Rezerve: 16. Jonas Lossl, 22. Frederik Ronnow - 3. Jannik Vestergaard, 17. Jens Stryger Larsen, 2. Michael Krohn-Dehli, 18. Lukas Lerager, 19. Lasse Schoene, 7. William Kvist, 23. Pione Sisto, 15. Viktor Fischer, 12. Kasper Dolberg, 9. Nicolai Jorgensen.

Arbitru: Nestor Pitana; arbitri asistenţi: Hernan Maidana, Juan Pablo Belatti (toţi din Argentina); arbitru de rezervă: Enrique Caceres (Paraguay); arbitru asistent de rezervă: Eduardo Cardozo (Paraguay)
Arbitru video: Mauro Vigliano (Argetina); arbitri asistenţi video: Roberto Diaz (Spania), Gery Vargas (Bolivia), Daniele Orsato (Italia)

Croaţia, care a câştigat toate meciurile din grupă, este favorită în întâlnirea cu Danemarca, programată astăzi, de la ora 21,00 (ora României), la Nijnîi Novgorod, în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia.

Meciul se va juca pe acelaşi stadion pe care croaţii au surclasat vicecampioana mondială Argentina cu 3-0, impresionând lumea fotbalului.

''Vatreni'', conduşi de Luka Modric, au câştigat şi meciurile cu Nigeria şi Islanda şi acum visează la egalarea celei mai bune performanţe din istoria echipei Croaţiei, bronzul de la CM 1998. Evoluţiile sclipitoare ale lui Modric şi Rakitic au fost completate în Rusia de prestaţii solide ale tinerei generaţii, reprezentată de Ante Rebic, Mateo Kovacic şi Marcelo Brozovic.

Croaţia nu mai trecuse de grupe la Cupa Mondială din 1998, fiind eliminată în 2002, 2006 şi 2014.

Echipa antrenată de Zlatko Dalic a marcat în ultimele sale şapte partide de la Cupa Mondială, un record pentru ''Vatreni'', iar Modric îl va egala pe Darijo Srna (18 meciuri) la capitolul partide jucate la turnee finale, Cupa Mondială şi EURO.

Danemarca, fosta adversară a României în preliminarii (0-0 şi 1-1), puţin băgată în seamă, a ajuns la 18 meciuri consecutive fără înfrângere (9 victorii, 9 egaluri). Şi echipa daneză vizează egalarea celei mai bune performanţe a sa la un Mondial, sfertul de finală jucat în 1998, când a fost stopată de Brazilia.

Norvegianul Aage Hareide a promis un joc mai ofensiv în optimi, după ce echipa sa, care a marcat doar de două ori în grupă, a fost fluierată, alături de formaţia Franţei, la ultimul meci, plictisitorul joc care a asigurat accederea în optimi pentru ambele selecţionate.

Danezii se bazează pe creativul conducător de joc Christian Eriksen, fotbalistul care a alergat cel mai mult până acum la acest turneu final, 36 km. În echipă va reveni probabil şi Yussuf Poulsen, după ce a fost suspendat pentru meciul cu Franţa.

Cele două echipe s-au întâlnit de cinci ori, fiecare având câte două victorii. Ultimul duel a avut loc în 2004, când danezii s-au impus cu 2-1 într-un meci amical.

Pentru ambele echipe va fi meciul cu numărul 20 la Cupa Mondială, croaţii având un bilanţ de 10 victorii, 2 egaluri, 7 înfrângeri, în timp ce danezii au un palmares de 9 victorii, 4 egaluri, 6 eşecuri.

Câştigătoarea dintre cele două va înfrunta Spania sau Rusia în sferturile de finală.

Echipele probabile: pentru partide de pe stadionul din Nijnîi Novgorod (capacitate de 43.319 locuri):

Croaţia: Danijel Subasic - Sime Vrsaljko, Dejan Lovren, Domagoj Vida, Ivan Strinic - Ivan Rakitic, Marcelo Brozovic - Ante Rebic, Luka Modric, Ivan Perisic - Mario Mandzukic.

Danemarca: Kasper Schmeichel - Henrik Dalsgaard, Simon Kjaer, Andreas Christensen, Jens Stryger Larsen - Lasse Schoene, Thomas Delaney - Yussuf Yurary Poulsen, Christian Eriksen, Pione Sisto - Nicolai Jorgensen.

Arbitru: Nestor Pitana (Argentina).

Etichete: cm 2018 , croatia danemarca , optimi cm 2018 , croatia optimi cm 2018 , danemarca optimi cm 2018

Doi angajați de la o bancă din București au văzut că un client avea o sumă mare în cont și i-au furat 140.000 €

Doi funcţionari bancari sunt urmăriţi penal de procurori, după ce ar fi sustras din contul unei...

Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece

Dinamo ar urma să-și schimbe sigla din sezonul viitor! Cum arată noua emblemă
Screenshot 2024-03-27 at 20.36.16
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
adrian mutu
Real Madrid, așteptată pe ”bijuteria” de 167.000.000€ din România. Tocmai s-a dat aprobarea de la Guvern
timi
Cine este modelul care i-a ”furat” inima lui Jude Bellingham: este cu 5 ani mai mare decât starul de la Real Madrid
titlu

Exclusiv Ion Crăciunescu a dat verdictul, după cea mai controversată fază din Dinamo - Voluntari + Alt penalty neacordat
boboc
Video Ioan Andone nu s-a ferit să spună lucrurilor pe nume, după Dinamo - Voluntari 1-1: ”E un mercenar”
Antonio Conte s-a decis și semnează! Salariu de 6.5 milioane de euro
Tottenham Hotspur v Nottingham Forest, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 11 Mar 2023
Transferul lui Florinel Coman în Qatar, în impas! Gigi Becali dezvăluie cum poate cădea mutarea: „Sunt idiot? Nu sunt!"
Detalii despre ultimul acționar de la Farul Constanța: ”S-ar bate financiar de la egal la egal cu Gigi Becali!”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Anna Lesko și-a arătat picioarele superbe într-o rochie extrem de scurtă, dar a furat toate privirile cu un detaliu inedit
Nike și Adidas, bătute de niște fete fâșnețe: invenția unei companii elvețiene fascinează lumea FOTO
Cum era să-și piardă Sergiu Nicolaescu un picior în „Mihai Viteazul"? „A fost la minute de amputare"
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
”Italia, ce dezamăgire! Nu mai există”. Naționala lui Mancini, criticată după ce a ratat calificarea directă la Mondial