Brazil v Belgium: Quarter Final - 2018 FIFA World Cup Russia
Eden Hazard, despre meciul carierei: "Am arătat că poţi juca extraordinar fără a marca sau a pasa decisiv"
kolinda deschidere
Gafa anului! Ce a putut să îi spună un fotbalist francez preşedintei Croaţiei
Screenshot 2026-01-15 215055
Exclusiv Surpriză! Florin Prunea a contrazis pe toată lumea, după Dinamo - U Cluj: ”Spun eu”
Digi Sport 1 Live
Acum

Perisic a alergat cel mai mult la CM 2018. Cifrele turneului final din Rusia

18.07.2018, 16:10

Croatul Ivan Perisic este jucătorul care a alergat cel mai mult la Cupa Mondială din Rusia, cu 72,5 km, un record de 12 autogoluri sau 135 de ani, vârsta combinată a antrenorilor Uruguayului şi Portugaliei, sunt doar câteva din cifrele ediţiei de anul acesta a competiţiei.

Perisic
Getty Images
  • SuperLiga: Petrolul - Univ. Craiova, luni, 20:00, DGS 1

  • Serie A: Lazio - Como, luni, 21:45, DGS 2

Cu 519 centimetri, Luka Modric (1,72 m), Eden Hazard (1,73 m) şi Antoine Griezmann (1,74 m) au cea mai mică înălţime adunată pentru posesorii trofeelor Balonul de Aur, de Argint şi de Bronz, acordate celor mai buni trei jucători ai competiţiei, de la Toto Schillaci, Lothar Matthaus şi Diego Maradona, în 1990, cu un total de 512 centimetri.

135 de ani şi trei luni este vârsta cumulată a selecţionerilor Uruguayului, Oscar Tabarez, şi Portugaliei, Fernando Santos, când s-au întâlnit în optimile de finală, cea mai mare a doi antrenori la un meci din Cupa Mondială. Precedentul record era deţinut de Tabarez şi Roy Hodgson, selecţionerul Angliei, 134 ani şi două luni, la CM 2014.

Perisic a alergat 72,5 km la CM din Rusia, mai mult decât orice alt fotbalist. Xavi (80 km) şi Thomas Muller (84 km) au deţinut recordurile ediţiilor din Africa de Sud 2010, respectiv Brazilia 2014.

48 de ani a trecut de când o echipă a reuşit să refacă un handicap de două goluri şi să câştige un meci din faza eliminatorie a Cupei Mondiale, până când Belgia a trecut de Japonia cu 3-2.


Precedenta situaţie a fost în 1970, când Germania de Vest a învins Anglia cu 3-2, în Mexic, după prelungiri.

Au trecut 40 de ani de când într-o finală a Cupei Mondiale nu a fost prezent un jucător de la Bayern Munchen sau Inter Milano. La Mondialul din Rusia, bavarezii au fost reprezentaţi de francezul Corentin Tolisso, iar Inter de croaţii Marcelo Brozovic şi Ivan Perisic.

Lionel Messi şi Cristiano Ronaldo au ajuns împreună la un total de 21 de ore şi 10 minute fără gol marcat în fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale. Argentinianul a avut 8 prezenţe în aceste faze, iar portughezul 6.

Nu mai puţin de 18 meciuri au adunat echipele asiatice fără victorie în faţa celor sud-americane la Cupa Mondială, până când Japonia a învins Columbia cu 2-1.

Portarul spaniol David De Gea, favorit la câştigarea titlului de cel mai bun goalkeeper al competiţiei înaintea turneului, a avut cea mai slabă evoluţie dintre jucătorii de pe postul său, cu un procentaj de 14,3 %. Spaniolul de 27 de ani a apărat doar un şut şi a primit 6 goluri în patru partide. Danezul Kasper Schmeichel a avut un procentaj de 91,3 %, salvând 21 din cele 23 de şuturi, cel mai mare pentru portarii care au apărat mai mult de un meci în Rusia.

Nu mai puţin de 12 autogoluri s-au înregistrat în Rusia, dublu faţă de recordul de şase, stabilit în Franţa 1998. Marocanul Aziz Bouhaddouz a înscris cel mai târziu autogol din istoria Cupei Mondiale, în min. 90+5 al meciului cu Iranul. Sergey Ignashevich, cu puţin timp înainte de a împlini 39 de ani, a devenit cel mai bătrân autor al unui autogol, în al treilea meci consecutiv al Rusiei care a avut un autogol (două înscrise de ruşi, unul pentru ruşi). Croatul Mario Mandzukic a fost autorul primului autogol marcat într-o finală de Cupă Mondială.

Fundaşul englez Harry Maguire, cu 11 şuturi, a depăşit într-o astfel de ierarhie atacanţi şi mijlocaşi ofensivi ca Gabriel Jesus (10), Luka Modric (10), Gylfi Sigurdsson (10), Raheem Sterling (10), Robert Lewandowski (9), Falcao (8), Kylian Mbappe (8), Paul Pogba (8), Sergio Aguero (6) şi Dele Alli (5). Neymar a avut cele mai multe şuturi (27), urmat de Ivan Perisic şi Philippe Coutinho (22 fiecare).

Nu mai puţin de 10 belgieni au marcat la CM 2018, egalând recordul de cei mai mulţi marcatori pentru o echipă, împărţit de Franţa în 1982 şi Italia în 2006.

Mexicul a ratat calificarea în sferturi pentru a şaptea oră consecutiv. În şapte ore şi jumătate de înfruntări cu Brazilia la Cupa Mondială, mexicanii nu au reuşit să marcheze niciodată şi au primit 13 goluri.

Cinci jucători sub 20 de ani au marcat mai mult de un gol la Cupa Mondială, francezul Kylian Mbappe devenind primul de la reuşita lui Pele, în urmă cu exact 60 de ani. Mbappe (19 ani) a devenit al treilea fotbalist sub 20 de ani care a apărut într-un meci eliminatoriu la Cupa Mondială, după Pele (1958) şi Giuseppe Bergomi (1982), şi al doilea care a marcat într-o finală, după Pele.

Portarul croat Danijel Subasic a devenit al treilea goalkeeper de la Cupa Mondială cu patru şuturi apărate la loviturile de departajare, după germanul Harald Schumacher şi argentinianul Sergio Goycochea. Croaţia a jucat prelungiri cu Danemarca, Rusia şi Anglia, devenind a doua echipă care a jucat trei partide consecutive cu prelungiri, după Anglia în 1990.

Agerpres

Etichete: cm 2018 , ivan perisic , recorduri cm 2018 , cifre cm 2018


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Documente secrete ale Apărării daneze arată că SUA au încercat să obțină informații critice pentru o invazie a Groenlandei
Documente secrete ale Apărării daneze arată că SUA au încercat să obțină informații critice pentru o invazie a Groenlandei

Documente confidențiale ale Ministerului danez de Apărare arată că SUA, în mod informal și fără a...

Descarcă aplicația Digi24

Sondajul zilei

Top articole
FOTBAL:FC BOTOSANI-FCSB, LIGA 1 CASA PARIURILOR (28.02.2021)
Olimpiu Moruțan a ales și se transferă gratis!

Temutul Kadyrov, către un român: ”Vino încoace!”. Când a aprins lumina, nu i-a venit să creadă: ”Tigrul era mare, mare”
Frail Kadyrov struggles to walk
Lautaro Martinez, mesaj clar după ce a marcat din nou și i-a adus victoria lui Inter: ”Toată echipa!”
Inter Vs Como - Serie A Enilive 2025/2026
Alvaro Arbeloa n-a rezistat, după ce i s-a cerut demisia lui Florentino Perez: ”Știu de unde vin huiduielile”
Spain: REAL MADRID CF v LEVANTE UD. LA LIGA 2025/2026. ROUND 20.
Mama lui Mario Iorgulescu a rupt tăcerea și și-a descris fiul în două cuvinte
mario
Recomandările redacției
Screenshot 2026-01-15 215055
Exclusiv Surpriză! Florin Prunea a contrazis pe toată lumea, după Dinamo - U Cluj: ”Spun eu”

Scene NEVEROSIMILE la finala Cupei Africii: penalty ratat în minutul 90+24, după ce adversarii au ieșit de pe teren! Final nebun
Screenshot 2026-01-19 000134
Unul dintre cei mai importanți jucători de la FCSB, ”șanse mari” să plece: 3.000.000 €! ”O echipă din Top 5”
Screenshot 2026-01-18 191407
”Poate părea o prostie”: Cum l-au numit spaniolii pe Ionuț Radu, după un nou meci mare la Celta Vigo
ionut radu celta vigo (2)
Citește și
Cadou pentru Chivu! Inter l-a pus pe lista de transferuri și urmează negocierile
Gareth Bale, înlocuit la pauză în duelul dintre Anglia și Țara Galilor. Explicația selecționerului
Wales v England, FIFA World Cup 2022, Group B, Football, Ahmad Bin Ali Stadium, Ar-Rayyan, Qatar - 29 Nov 2022
Cum arată Eliza Iliescu în 2026, la 21 de ani. Tânăra a avut rezultate remarcabile la școală, iar acum e studentă la două facultăți
Cum arată Eliza Iliescu în 2026, la 21 de ani. Tânăra a avut rezultate remarcabile la școală, iar acum e studentă la două facultăți
Apariție spectaculoasă la FCSB! Va juca primul meci cu CFR Cluj
Apariție spectaculoasă la FCSB! Va juca primul meci cu CFR Cluj
Replica lui Giovanni Becali pentru Gigi Becali în ”telenovela” Moruțan. Transferul e aproape rezolvat!
Replica lui Giovanni Becali pentru Gigi Becali în ”telenovela” Moruțan. Transferul e aproape rezolvat!
Sharon Stone, dezvăluiri despre o dispută cu Michael Douglas, înainte de filmările pentru Basic Instinct. Actorul respinge afirmațiile
Sharon Stone, dezvăluiri despre o dispută cu Michael Douglas, înainte de filmările pentru Basic Instinct. Actorul respinge afirmațiile
Cum arată Anamaria Ferentz în costum de baie, la 50 de ani. Trăiește de 15 ani în America, se pregătește de nuntă și e fericită
Cum arată Anamaria Ferentz în costum de baie, la 50 de ani. Trăiește de 15 ani în America, se pregătește de nuntă și e fericită
Cum a reușit o brigadă fondată de un miliardar ucrainean să dea o lovitură decisivă forțelor lui Putin la Kupiansk
Cum a reușit o brigadă fondată de un miliardar ucrainean să dea o lovitură decisivă forțelor lui Putin la Kupiansk
Un an vechime la pensie va costa mai mult din 2026, chiar dacă pensiile sunt înghețate. Care va fi noul preț?
Un an vechime la pensie va costa mai mult din 2026, chiar dacă pensiile sunt înghețate. Care va fi noul preț?
Verdictul a venit rapid, după ce Neymar a ieșit accidentat și a început să plângă pe bancă
2022 FIFA World Cup Soccer - Brazil v Serbia
Cristi Chivu primește contractul carierei: ofertă de nerefuzat pentru român
Cristi Chivu primește contractul carierei: ofertă de nerefuzat pentru român
”Italia, ce dezamăgire! Nu mai există”. Naționala lui Mancini, criticată după ce a ratat calificarea directă la Mondial
Northern Ireland v Italy - 2022 FIFA World Cup Qualifier

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

ProFm
Cum arată Anamaria Ferentz în costum de baie, la 50 de ani. Trăiește de 15 ani în America, se pregătește de nuntă și e fericită
Cum arată Anamaria Ferentz în costum de baie, la 50 de ani. Trăiește de 15 ani în America, se pregătește de nuntă și e fericită
Digi World
„Soarele” artificial al Chinei a depăşit un obstacol major în procesul de obţinere a energiei din fuziune nucleară
„Soarele” artificial al Chinei a depăşit un obstacol major în procesul de obţinere a energiei din fuziune nucleară
Digi Animal World
Momentul când un câine declanșează un incendiu. Totul a pornit de la o mănușă încălzită cu baterie
Momentul când un câine declanșează un incendiu. Totul a pornit de la o mănușă încălzită cu baterie