Brazil v Belgium: Quarter Final - 2018 FIFA World Cup Russia
Eden Hazard, despre meciul carierei: "Am arătat că poţi juca extraordinar fără a marca sau a pasa decisiv"
kolinda deschidere
Gafa anului! Ce a putut să îi spună un fotbalist francez preşedintei Croaţiei
Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare

Video Spania - Rusia 1-1 (3-4 d.l.d.). Surpriză imensă! La Roja părăsește Cupa Mondială, Sbornaia e în sferturi

01.07.2018, 19:40

VIDEO Spania - Rusia 1-1 (3-4 d.l.d.). Selecţionata Rusiei a învins surprinzător reprezentativa Spaniei cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, 1-1 (1-1, 1-1), după prelungiri, duminică, pe Stadionul Luzhniki din Moscova, în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal 2018 şi s-a calificat în sferturi. Reprezentativa țării gazdă va juca pentru un loc în semifinale cu învingătoarea duelului Croația - Danemarca.

bucurie rusi
  • SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Campioana mondială din 2010 a plătit preţul sterilităţii sale ofensive, chiar dacă a avut o posesie de 75% şi gazdele nu şi-au creat practic nicio ocazie, Rusia a ştiut să îşi betoneze apărarea şi să sancţioneze erorile comise de spanioli.

''La Roja'' a deschis scorul prin autogolul lui Serghei Ignaşevici (12), Rusia a egalat prin Artem Dziuba (41 - penalty), după un henţ stupid comis în careu de Pique, iar la loviturile de departajare ''Sbornaia'' s-a impus prin transformările lui Fedor Smolov, Serghei Ignaşevici, Aleksandr Golovin şi Denis Cheryshev, respectiv Andres Iniesta, Gerard Pique şi Sergio Ramos, portarul Akinfeev apărând şuturile lui Koke şi Aspas.

Rusia a reuşit astfel cel mai bun rezultat al său la Cupa Mondială după destrămarea Uniunii Sovietice, urmând să joace în sferturi cu Croaţia sau Danemarca.

Spania a întâlnit pentru a cincea oară o echipă gazdă la Cupa Mondială şi nu are nicio victorie. ''La Roja'' este neînvinsă de 24 de partide (cu Rusia nu se ia în considerare rezultatul de la penalty-uri), ultimul eşec fiind 0-2 cu Italia, în optimi la EURO 2016.

Spania a deschis scorul în meciul de la Moscova destul de repede, în min. 12, când Ignaşevici a deviat mingea în propria poartă, la un duel cu Ramos, în urma centrării lui Asensio.

Ignashevich a marcat al zecelea autogol de la CM 2018, un record, el fiind şi cel mai vârstnic fotbalist care înscrie în propria poartă la o Cupă Mondială, la 38 ani şi 352 zilei, doborând recordul portarului hondurian Noel Valladares (37 ani, 43 zilei) din meciul cu Franţa (0-3), de pe 15 iunie 2014.

Spania a continuat să paseze la nesfârşit, în căutarea unei breşe în apărarea rusă care nu a fost de găsit. Rusia a avut prima sa oportunitate abia în min. 36, când Golovin a şutat de la 16 metri, pe lângă poartă. La un corner, Pique a comis henţ la un duel aerian şi Kuipers a dictat penalty, transformat de Dzyuba (40).

În finalul primei reprize, Diego Costa s-a remarcat în două rânduri (45+1), dar a fost blocat de Akinfeev, iar apoi lovitura sa de cap nu i-a făcut probleme portarului rus.

Ibericii au avut câteva şanse şi în repriza secundă, dar Akinfeev a fost la post la reluarea lui Jordi Alba (47), Isco (58) a fost blocat în marginea careului mic, iar Akinfeev a fost salvator la şutul lui Iniesta (85), după care Aspas a tras pe lângă.

Rusia a ieşit rareori din propria jumătate, având un singur şut, tras de Smolov (90+3), pe lângă ţintă.

În prelungiri, Dani Carvajal (92) a fost blocat de Kudriashov în careul mic, la mingea întoarsă de Aspas, Akinfeev nu a avut emoţii la mingile trimise de Asensio (100) sau Pique (105+1), dar a fost providenţial la şutul lui Rodrigo (109) la capătul unei curse.

În min. 114, Ramos şi Pique au cerut penalty pentru ţineri în careu, dar arbitrul nu a dictat nimic, după ce s-a consultat cu arbitrii video.

Ultima oportunitate a spaniolilor a fost un şut al lui Rodrigo (120+1), prins de Akinfeev.

Cele două echipe au jucat un meci amical interesant în noiembrie anul trecut, terminând la egalitate, 3-3 (Aleksei Miranciuk, Smolov 2, respectiv Jordi Alba, Ramos 2, ambele din penalty-uri), ultima confruntare oficială având loc la EURO 2018, în semifinale (0-3), ibericii câştigând apoi titlul european. ''Veteranul'' rus Serghei Ignashevich este unul dintre cei trei supravieţuitori ai echipei din 2008, alături de portarul Igor Akinfeev şi fundaşul stânga Iuri Jirkov. De la spanioli s-au mai află în lot Ramos, Iniesta şi David Silva, alături de rezerva Reina.

Rusia nu a învins niciodată Spania în cele şapte meciuri directe, ibericii având patru victorii şi trei egaluri.

Sergio Ramos l-a egalat cu acest prilej pe Iker Casillas, spaniolul cu cele mai multe partide la Cupa Mondială, 17.

LIVE TEXT:

Min 120: RATEAZĂ SPANIA! Akinfeev scoate și penalty-ul lui Iago Aspas, iar Rusia e în sferturile Cupei Mondiale în timp ce La Roja pleacă acasă

bucurie rusia
Naționala Rusiei s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale

Min 120: GOOOOL RUSIA! Cheryshev marchează de la punctul cu var și rușii sunt din nou în avantaj, 4-3

Min 120: GOOOOL SPANIA! Căpitanul Sergio Ramos înscrie pentru iberici

Min 120: GOOOOL RUSIA! Golovin aduce naționala țării gazdă în avantaj, 3-2

Min 120: RATEAZĂ SPANIA! Akinfeev scoate șutul slab al lui Koke

Min 120: GOOOOL RUSIA! Ignashevich restabilește egalitatea

Min 120: GOOOOL SPANIA! Pique transformă fără probleme de la punctul cu var

Min 120: GOOOOL RUSIA! Smolov înscrie cu ceva emoții. De Gea a atins mingea dar nu a putut să evite golul

Min 120: GOOOOL SPANIA! Iniesta marchează fără probleme de la punctul cu var

Min 120: Fluier final al centralului. Calificarea se decide la loviturile de departajare

Min 120: A doua repriză se încheie cu un șut a lui Rodrigo, reținut fără probleme de Akinfeev

Min 15: SPANIA CERE PENALTY! Ramos cade în careu după un duel cu Golovin și ibericii cer lovitură de la 11 metri. Centralul cere ajutor video prin cască și în cele din urmă face semn că jocul poate continua

Min 108: OCAZIE SPANIA! Rodrigo a luat pe cont propriu o acțiune în partea dreaptă a ofensivei iberice, a driblat către centru și a intrat în careu apoi a încercat un șut la colțul lung. Akinfeev a fost la post și de această dată. Mingea a ajuns la Carvajal, dar reluarea acestuia a trecut pe lângă poartă

Min 106: După o scurtă pauză în care cele două echipe au schimbat terenurile, jocul s-a reluat

Min 105: Fluier de final al primei reprize de prelungiri

Min 104: Hierro face și el a patra schimbare. Rodrigo îi ia locul în teren lui Asensio

Min 97: O premieră la acest turneu final. Rusia a efectuat a patra schimbare. Erokhin a intrat în locul lui Kuzyayev

Min 91: A început prima repriză de prelungiri

# Statistica din timpul regulamentar

Min 90+4: Fluier final al primelor 90 de minute. Vom avea prelungiri în duelul de pe Luzhniki Arena

Min 90: De la margine se arată 4 minute de prelungire

Min 85: OCAZIE SPANIA! Iniesta a tras puternic, pe jos, lângă bară, de la marginea careului de 16 metri. Akinfeev s-a întins excelent și a respins, mingea a ajuns la Iago Aspas, dar portarul naționalei Rusiei a fost din nou la post

Min 80: Ultima modificare și la spanioli. Iago Aspas l-a înlocuit pe Diego Costa

Min 71: Zobnin este și el avertizat de centralul Bjorn Kuipers

# La partida de pe Luzhniki Arena asistă 78.011 spectatori

Min 70: A doua modificare și la iberici. Iese Nacho și intră Carvajal

Min 67: Prima schimbare și în echipa Spaniei. Iniesta intră în locul lui David Silva

Min 65: Rușii efectuează și ultima modificare. Iese Dzyuba, autorul golului, și intră Smolov

Min 61: A doua schimbare la ruși. Cheryshev intră în locul lui Samedov

Min 54: Kutepov este primul jucător din naționala Rusiei care vede cartonașul galben în meciul de azi

# De Gea a avut 6 șuturi pe poartă la această Cupă Mondială și a primit 5 goluri

Min 47: OCAZIE SPANIA! Jordi Alba a ajuns la finalizare și a trimis, cu genunchiul, un balon către poarta lui Akinfeev, care s-a întins și a reținu

Min 46: A început repriza secundă a meciului dintre Spania și Rusia

Min 46: Rusia efectuează prima schimbare în această partidă. Granat intră în locul lui Zhirkov

# Statistica primei reprize. Spaniolii au avut posesie 72%

Min 45+2: Final de primă repriză. Cele două formații intră la egalitate la cabine, scor 1-1

Min 45+1: OCAZIE SPANIA! Diego Costa primește o pasă pe culoar și încearcă o finalizare la colțul lung, din unghi, dar Akinfeev blochează mingea trimisă de atacantul Spaniei

# Artem Dzyuba a fost implicat direct în 4 din ulitmele 7 goluri marcate de Rusia la Cupa Mondială (3 goluri și o pasă decisivă)

Min 41: GOOOOL RUSIA! GOOOOL DZYUBA! Atacantul rușilor transformă fără probleme lovitura de la 11 metri și restabilește egalitatea pe tabelă cu doar câteva minute înainte de pauză

Min 40: PENALTY RUSIA! La un corner, Dzyuba lovește mingea cu capul și balonul se duce în mâna lui Pique. Centralul Bjorn Kuipers indică punctul cu var și îi arată fundașului Barcelonei cartonașul galben

Min 35: OCAZIE RUSIA! Golovin semnează prima oportunitate de gol a formației gazdă. Mijlocașul a încercat o execuție asemănătoare cu cea a lui Cavani de la golul doi din meciul cu Portugalia, dar balonul a trecut pe lângă poarta lui De Gea

# Două autogoluri "au reușit" fotbaliștii ruși la această Cupă Mondială. Ultima reprezentativă care a reușit o asemenea contraperformanță a fost Bulgaria, la CM 1966

Min 20: Rușii au ieșit la joc după autogolul lui Ignashevich, dar defensiva ibericilor nu întâmpină mari probleme în această jumătate de primă repriză

# La 38 de ani și 352 de zile, Ignashevich este cel mai bătrân jucător care înscrie un autogol la Cupa Mondială

Min 12: AUTOGOL RUSIA! AUTOGOL IGNASHEVICH! La o fază fixă, Asensio a centrat în careu pentru Sergio Ramos, care s-a aflat în duel cu fundașul rus. În încercarea de a-l împiedica pe căpitanul Spaniei să lovească mingea, fundașul rus a trimis balonul în proprie poartă

# Spania a marcat 10 goluri în ultimele 3 meciuri jucate împotriva Rusiei

Min 8: Spania s-a instalat deja în jumătatea adversă, dar încă nu și-a creat nicio situație periculoasă la poarta lui Akinfeev

# Spania a marcat de fiecare dată în ultimele 23 de partide. Ibericii au înscris 67 de goluri

Min 1: A început partida dintre Spania și Rusia. Ibericii au avut lovitura de start

Echipele de start în Spania - Rusia

Spania: 1. David De Gea - 4. Nacho, 3. Gerard Pique, 15. Sergio Ramos (căpitan), 18. Jordi Alba - 8. Koke, 5. Sergio Busquets - 21. David Silva, 22. Isco, 20. Marco Asensio - 19. Diego Costa Selecţioner: Fernando Hierro.
Rezerve: 13. Kepa Arrizabalaga, 23. Pepe Reina - 2. Dani Carvajal, 12. Alvaro Odriozola, 14. Cesar Azpilicueta, 16. Nacho Monreal, 10. Thiago Alcantara, 7. Saul Niguez, 6. Andres Iniesta, 9. Rodrigo, 11. Lucas Vazquez, 17. Iago Aspas.

Rusia: 1. Igor Akinfeev (căpitan) - 2. Mario Fernandes, 3. Ilia Kutepov, 4. Serghei Ignashevich, 13. Fedor Kudriashov, 18. Iuri Zhirkov - 19. Aleksandr Samedov, 11. Roman Zobnin, 7. Daler Kuzyayev - 22. Artem Dzyuba, 17. Aleksandr Golovin
Selecţioner: Stanislav Cercesov.
Rezerve: 12. Andrei Lunev, 20. Vladimir Gabulov - 5. Andrei Semenov, 14. Vladimir Granat, 8. Iuri Gazinski, 16. Anton Miranciuk, 21. Aleksandr Erohin, 6. Denis Cheryshev, 15. Alexei Miranciuk, 9. Alan Dzagoev, 10. Fedor Smolov.

Arbitru: Bjorn Kuipers; Arbitri asistenţi: Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (toţi din Olanda); Arbitru de rezervă: Clement Turpin (Franţa); Arbitru asistent de rezervă: Nicolas Danos (Franţa)
Arbitru video: Danny Makkelie (Olanda); Arbitri asistenţi video: Mark Borsch (Germania), Pawel Gil (Polonia), Felix Zweyer (Germania)

CM 2018| Un meci între Spania şi Rusia, echipe care se vor înfrunta duminică, de la ora 17:00, la Moscova, pe Stadionul Lujniki, în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, părea foarte dezechilibrat înaintea turneului, dar acum situaţia pare mult mai strânsă.

Rusia, cea mai slabă echipă participantă potrivit clasamentului FIFA (locul 70), a făcut două meciuri foarte bune, câştigând la scor cu Arabia Saudită (5-0) şi învingând fără probleme Egiptul (3-1), înainte de a se înclina în faţa Uruguayului cu 0-3, după o partidă în care a fost în cea mai mare parte a jocului în inferioritate.

Campioana mondială din 2010 a suferit o lovitură teribilă chiar înaintea debutului competiţiei, selecţionerul Julen Lopetegui fiind demis şi înlocuit cu Fernando Hierro. Valoarea echipei a făcut ca Spania să câştige Grupa B, dar jocul şi chiar rezultatele au avut de suferit.

Cele două echipe au jucat un meci amical interesant în noiembrie anul trecut, terminând la egalitate, 3-3 (Aleksei Miranciuk, Smolov 2, respectiv Jordi Alba, Ramos 2, ambele din penalty-uri), ultima confruntare oficială având loc la EURO 2018, în semifinale (0-3), ibericii câştigând apoi titlul european. ''Veteranul'' rus Serghei Ignaşevici este unul dintre cei trei supravieţuitori ai echipei din 2008, alături de portarul Igor Akinfeev şi fundaşul stânga Iuri Jirkov. De la spanioli se mai află în lot Ramos, Iniesta şi David Silva, alături de rezerva Reina.

Rusia nu a învins niciodată Spania în cele şase meciuri directe, ibericii având patru victorii şi două egaluri.

Cei mai buni marcatori ai celor două echipe la CM 2018 sunt Denis Cerîşev, care joacă în Spania, la Villarreal, şi Diego Costa, fiecare cu trei reuşite.

Rusia este echipa care a alergat cel mai mult la CM 2018 în primele două meciuri (118 km, respectiv 115 km), dar intensitatea a scăzut mult în ultimul meci, cu Uruguayul (98 km), din cauza faptului că a evoluat mult timp în zece oameni.

''Sbornaia'' joacă în optimile Cupei Mondiale pentru prima oară de la destrămarea Uniunii Sovietice. Cel mai bun rezultat pentru URSS a fost semifinala jucată în 1966.

Spania a cucerit titlul mondial în 2010, dar înainte de această performanţă nu trecuse de sferturi niciodată.

''La Roja'' este neînvinsă de 23 de partide, ultimul eşec fiind 0-2 cu Italia, în optimi la EURO 2016.

Spania întâlneşte pentru a cincea oară o echipă gazdă la Cupa Mondială, neavând nicio victorie.

Dacă va juca, Sergio Ramos îl va egala pe Iker Casillas, spaniolul cu cele mai multe partide la Cupa Mondială, 17.

Toţi fotbaliştii ruşi sunt apţi de joc, inclusiv Alan Dzagoev (accidentat în primul meci) şi Aleksandr Erohin.

Câştigătoarea dintre Rusia şi Spania va întâlni în sferturi Croaţia sau Danemarca.

Echipele probabile pentru meciul programat pe stadionul Lujniki (capacitate 80.000 locuri):

Spania: David De Gea - Dani Carvajal, Gerard Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba - Sergio Busquets, Koke, Andres Iniesta, Isco - Diego Costa, Iago Aspas
Selecţioner: Fernando Hierro.
Rusia: Igor Akinfeev - Mario Fernandes, Ilia Kutepov, Serghei Ignaşevici, Iuri Jirkov - Roman Zobnin, Daler Kuziaev - Aleksandr Samedov, Aleksandr Golovin, Denis Cerîşev - Artem Dziuba.

Arbitru: Bjorn Kuipers (Olanda).

AGERPRES

Etichete: cm 2018 , diego costa , spania rusia , optimi cupa mondiala , live text spania rusia

Doi angajați de la o bancă din București au văzut că un client avea o sumă mare în cont și i-au furat 140.000 €

Doi funcţionari bancari sunt urmăriţi penal de procurori, după ce ar fi sustras din contul unei...

Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece

Dinamo ar urma să-și schimbe sigla din sezonul viitor! Cum arată noua emblemă
Screenshot 2024-03-27 at 20.36.16
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
adrian mutu
Real Madrid, așteptată pe ”bijuteria” de 167.000.000€ din România. Tocmai s-a dat aprobarea de la Guvern
timi
Cine este modelul care i-a ”furat” inima lui Jude Bellingham: este cu 5 ani mai mare decât starul de la Real Madrid
titlu

Exclusiv Ion Crăciunescu a dat verdictul, după cea mai controversată fază din Dinamo - Voluntari + Alt penalty neacordat
boboc
Video Ioan Andone nu s-a ferit să spună lucrurilor pe nume, după Dinamo - Voluntari 1-1: ”E un mercenar”
Antonio Conte s-a decis și semnează! Salariu de 6.5 milioane de euro
Tottenham Hotspur v Nottingham Forest, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 11 Mar 2023
Transferul lui Florinel Coman în Qatar, în impas! Gigi Becali dezvăluie cum poate cădea mutarea: „Sunt idiot? Nu sunt!"
Detalii despre ultimul acționar de la Farul Constanța: ”S-ar bate financiar de la egal la egal cu Gigi Becali!”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Anna Lesko și-a arătat picioarele superbe într-o rochie extrem de scurtă, dar a furat toate privirile cu un detaliu inedit
Nike și Adidas, bătute de niște fete fâșnețe: invenția unei companii elvețiene fascinează lumea FOTO
Cum era să-și piardă Sergiu Nicolaescu un picior în „Mihai Viteazul"? „A fost la minute de amputare"
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
”Italia, ce dezamăgire! Nu mai există”. Naționala lui Mancini, criticată după ce a ratat calificarea directă la Mondial