International Friendly, Länderspiel, Nationalmannschaft England v Belgium Jude Bellingham of England celebrates his goal
Selecționer dezamăgit după remiza Anglia - Belgia 2-2. Gol marcat cu 5 secunde înainte de fluierul final
SOCCER FRIENDLY ENGLAND VS BELGIUM
Video Anglia - Belgia 2-2. Bellingham a salvat onoarea gazdelor în prelungiri. Nebunie de meci pe o ploaie torențială
Screenshot 2024-04-18 at 20.00.17
Video Exclusiv Cum a numit-o Marcel Răducanu pe FCSB, în direct la TV

04.12.2022, 22:51

Anglia s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar, după victoria clară în fața Senegalului, scor 3-0.

England v Senegal: Round of 16 - FIFA World Cup Qatar 2022
Harry Kane, marcator în meciul Anglia – Senegal, din optimile Cupei Mondiale Qatar 2022 / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

• Anglia va juca împotriva Franței în runda următoare a competiției. Tot duminică, Franța a trecut de Polonia, scor 3-1.

Anglia - Franța, în sferturile Cupei Mondiale din Qatar

Senegalezii au început curajos meciul și au avut două ocazii mari în minutele 23 și 31. Mai întâi, Ismaila Sarr a șutat peste poartă din câțiva metri, apoi Boulaye Dia a șutat la colțul scurt, dar nu l-a putut învinge pe Pickford.

Jordan Henderson a deschis scorul în minutul 38, cu un șut din centrul careului. Căpitanul lui Liverpool a primit o pasă perfectă de la Jude Bellingham.

Jordan Henderson (32 de ani, 170 de zile) este al doilea cel mai vârstnic marcator din istoria participărilor Angliei la Cupa Mondială, după Tom Finney, în 1958 (36 de ani, 64 de zile).

În prelungirile primei reprize, Harry Kane a dublat avantajul Angliei. După un contraatac fulger, Foden i-a pasat lui Kane, care a rămas singur cu portarul și a șutat în forță, pe centru.

Este primul gol la Cupa Mondială din Qatar pentru căpitanul Angliei, în vârstă de 29 de ani. Atacantul de la Tottenham ajunge la 52 de goluri în 79 de meciuri pentru echipa națională.

În repriza a doua, Senegalul n-a bifat niciun șut pe spațiul porții adverse. În minutul 57, Bukayo Saka a înscris, după ce a săltat mingea elegant peste portarul senegalez, din centrul careului. A fost pasa perfectă a lui Phil Foden.

Bukayo Saka este al doilea cel mai tânăr jucător care înscrie pentru Anglia într-un meci din fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale.

Meciul Anglia – Franța, din sferturile de finală ale Cupei Mondiale Qatar 2022, e programat pe 10 decembrie, pe stadionul Al-Bayt din Al Khor.

Anglia - Senegal 3-0 (Henderson 38', Kane 45+3', Saka 57'), în optimile Cupei Mondiale Qatar 2022

Min. 90+5: Final de meci! Anglia se califică în sferturile Cupei Mondiale!

Min. 85: Schimbare în echipa Senegalului: iese Jakobs, intră Ballo-Toure.

Min. 82: Încă o înlocuire pentru Anglia: iese Henderson și Kalvin Phillips.

Min. 76: Dublă schimbare în echipa Angliei: au ieșit Bellingham și Stones, au intrat Mount și Dier.

Min. 76: Cartonaș galben pentru Kalidou Koulibaly (Senegal)!

Min. 72: Schimbare în echipa Senegalului: a ieșit Dia, a intrat Diedhiou.

Min. 65: Dublă schimbare în echipa Angliei: au ieșit Saka și Foden, au intrat Rashford și Grealish.

Min. 57: GOL pentru Anglia! 3-0! Înscrie Bukayo Saka, care saltă mingea elegant peste portarul senegalez, din centrul careului. A fost pasa perfectă a lui Phil Foden.

STATISTICĂ: Este al treilea gol al lui Saka (21 de ani) în Qatar, fiind cel mai bun marcator al Angliei, la egalitate cu Marcus Rashford.

Min. 56: Ocazie pentru Anglia! Harry Kane șutează în forță de la peste 20 de metri, iar portarul Mendy reține mingea în doi timpi.

Min. 46: Începe repriza a doua! Trei schimbări în echipa Senegalului: au ieșit Diatta, Ciss și Ndiaye, au intrat Pape Sarr, Bamba Dieng și Pape Gueye.

Min. 45+3: Finalul primei reprize! Anglia este la un pas de o confruntare cu Franța în sferturile Cupei Mondiale.

• Atacuri periculoase: 28-19

Min. 45+3: GOL pentru Anglia! 2-0! Contraatac fulger, Foden îi pasează lui Kane, care rămâne singur cu portarul și șutează în forță, pe centru.

Min. 38: GOL pentru Anglia! 1-0! Înscrie Jordan Henderson, cu un șut din centrul careului. Căpitanul lui Liverpool a primit o pasă perfectă de la Jude Bellingham.

STATISTICĂ: Este primul gol la o ediție a Cupei Mondiale pentru Jordan Henderson (32 de ani). Mijlocașul englez are trei goluri în 73 de meciuri pentru echipa națională.

Min. 31: Ocazie mare pentru Senegal! Ismaila Sarr îi pasează perfect în careu lui Boulaye Dia, care șutează la colțul scurt, iar portarul Pickford se evidențiază cu o paradă bună.

Min. 23: Ocazie mare pentru Senegal! Boulaye Dia reia mingea din centrul careului, este blocat de un fundaș, apoi balonul ajunge la Ismaila Sarr, care șutează peste poartă din câțiva metri.

Senegalezii au cerut penalty la această fază, pentru un henț. Faza a fost verificată de VAR, apoi jocul a continuat.

Min. 12: Ocazie pentru Anglia! Kane centrează pentru Saka, care nu ajunge la minge în centrul careului.

UPDATE 21:00 Începe meciul de pe arena Al Bayt. Brigadă de arbitri din El Salvador!

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw – Rice – Henderson, Bellingham – Saka, Kane (cpt), Foden.

Rezerve: Ramsdale, Pope – Alexander-Arnold, Coady, Dier, Gallagher, Grealish, Maddison, Mount, Phillips, Rashford, Trippier, Wilson.

Selecționer: Gareth Southgate

Senegal: E. Mendy – Sabaly, Koulibaly (cpt), Diallo, Jakobs – I. Sarr, N. Mendy, Ciss, Diatta – Ndiaye – Dia.

Rezerve: Gomis, S. Dieng – Ballo-Toure, Cisse, Diedhiou, B. Dieng, P. Gueye, Jackson, Loum, Mendy, Name, N’Diaye, P. Sarr.

Selecționer: Aliou Cisse

Anglia - Senegal, ora 21:00, LIVE TEXT pe digisport.ro, în optimile Cupei Mondiale 2022

Selecționata pregătită de Aliou Cisse este, alături de Maroc, singura reprezentantă a continentului african rămasă în competiție.

Senegal s-a calificat după o victorie obținută în ultima rundă, 2-1, cu Ecuador, în timp ce Anglia a fost neînvinsă în grupă și a termiant cu 7 puncte. Africanii au însă bătăi de cap înainte de meci. Potrivit presei britanice, lui Cisse i s-a făcut rău vineri, fără să aibă probleme medicale anterioare la acest turneu.

Selecționerul a ratat atât antrenamentele efectuate zilnic, cât și conferința de presă de sâmbătă. Cisse a reclamat o stare de rău, însoțită de febră.  În cazul în care Cisse nu-și va putea conduce echipa de pe margine, acest rol va fi îndeplinit de către secundul Regis Bogaert.

Totuși, senegalezii rămân optimiști si cred că Cisse are șanse să fie, până la urmă, la cârma țării sale.

Programul complet al optimilor de finală de la Cupa Mondială

Sâmbătă, 3 decembrie, Olanda a trecut de SUA în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar, scor 3-1, iar Argentina și-a respectat statutul de favorită și a învins Australia2-1.

Astfel, Olanda și Argentina se vor duela în primul sfert de finală al turneului. În al doilea, vor da piept învingătoarele din partidele Japonia - Croația și Brazilia - Coreea de Sud, meciuri care se vor disputa luni, 5 decembrie.

Apoi, semifinala de pe prima parte a tabloului se va juca între Olanda/Argentina și Japonia/Croația sau Brazilia/Coreea de Sud.

• Portugalia - Elveția, marți, 6 decembrie, ora 21:00

Dacă prima semifinală ar putea fi Olanda - Brazilia sau Argentina Brazilia, în cea de-a doua calculele sunt mult mai dificil de făcut pentru că, dacă favoritele hârtiei se califică din optimi, în sferturi vom avea Anglia - Franța și Portugalia - Spania.

Etichete: anglia , senegal , cupa mondiala 2022 , cupa mondiala qatar , anglia senegal , anglia senegal cupa mondiala

Un cuplu care a cumpărat un conac vechi de 400 de ani a descoperit sub podeaua din bucătărie o comoară

În timp ce-și renovau bucătăria din casa lor veche, doi soți din Dorset, Anglia, au descoperit o...

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

După o lună, Adrian Mutu și-a dat șapca jos! Ce a ieșit
Screenshot 2024-04-02 at 23.10.18
Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!
Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu
Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu Ștefan Târnovanu și a reacționat: ”Să vezi ce-i rup eu urechile”
Dorinel Munteanu, după calificarea Oțelului în finala Cupei României: ”Mă trezesc în fiecare dimineață cu speranța că vor veni”
Screenshot 2024-04-18 at 23.09.58
”Ai mai văzut așa ceva?”. Emi Martinez a primit două galbene, unul la loviturile de departajare, dar nu a fost eliminat
martinez
LPF explică de ce FCSB nu are voie să petreacă după derby-ul cu Rapid: „Ar fi lipsă de respect"
Ovidiu Burcă a analizat în detaliu plecarea lui Florinel Coman de la FCSB! Ce pierde și ce câștigă Gigi Becali după ce îl vinde
Zendaya, adevărul despre scenele intime din filmul „Challengers”: „Trebuia să ne simțim bine unul cu celălalt”
Shania Twain, „tot mai puțin inhibată” pe măsură ce trec anii. Artista și-a etalat picioarele lungi, într-un body, pe tocuri
Șotronul lui Șucu: culisele unei situații explozive pe care trebuie să o gestioneze la Rapid
50 de mașini electrice, testate pe autostradă. Doar 17 au autonomie peste 300 km. Cine e campioană?
Singurul județ cu două autostrăzi și un aeroport din România. Salvat de infrastructură și investiții masive
EXCLUSIV. Rotaru face curățenie la Craiova! Schimbă jumătate din lot, vin jucători din Spania
Selecționerul a rupt tăcerea, după ce jucătorul a refuzat convocarea pentru a merge cu soția în vacanță în Dubai