”E mai greu în română”. Andrei Rațiu a plecat la șapte ani în Spania și a reluat legăturile cu România la echipa națională
articol scris de Digi Sport03.09.2021, 01:00
Andrei Rațiu a debutat în tricoul primei reprezentative în Islanda, unde a contribuit la o victorie mare obținută de România, cu 2-0.
![Andrei Rațiu / Foto: Captură Pro TV](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIxJTJGMDkl/MkYwMyUyRjEzNzg0MjdfMTM3ODQyN19y/YXRpdS5qcGcmdz0xMDYwJmg9NjM2Jmhh/c2g9YTYxMjhhYzI5ZGExM2UyNDJlYzY2YmI1NDhjOGUwOGU=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
La finalul partidei, fundașul lateral legitimat la Huesca a transmis că nu a avut emoțiile pe care aștepta să le aibă pe teren. În același timp, Andrei Rațiu a vorbit și plecarea sa în Spania, care s-a produs încă de la vârsta de șapte ani, când s-au rupt și legăturile cu România, reluate acum datorită echipei naționale.
VIDEO cu rezumatul meciului Islanda - România 0-1:
Andrei Rațiu, plecat de la șapte ani în Spania
”Am crezut că voi fi mai emoționat, dar, din păcate pentru ei, n-a fost așa și am făcut un meci bun. Am aflat înainte de meci, nu credeam că voi fi titular din primul meci, dar m-am simțit bine. Mă înțeleg cel mai bine cu jucătorii de la tineret.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
De la șapte ani am plecat în Spania, am venit în România doar la națională. Mai vorbesc în română, acum mai mult că am vorbit și la Tokyo. E mai greu în română. Formulez în gând înainte, ca să zic bine.
E foarte mare dorința de a ajunge la Mondial. Nu știu dacă va fi mai greu în Macedonia, dar sigur își vor dori să câștige, mai ales că au făcut egal acum (n.r. cu Armenia)”, a declarat Andrei Rațiu, la ProTV.
Andrei Rațiu, suporter al Barcelonei
Fundașul dreapta de 22 de ani a recunoscut că este suporter al echipei Barcelona datorită lui Ronaldinho.
”De mic țin cu Barcelona, dar orice echipă din Spania e bună. Așa am crescut, îmi plăcea mult de Ronaldinho”, a transmis Andrei Rațiu.
După victoria cu Islanda, pentru România urmează duelul cu Liechtenstein, programat duminică, de la ora 21:45, pe Arena Națională.
La finalul rundei a patra, România este pe locul patru în grupă, cu șase puncte, unul în spatele Macedoniei de Nord, care a remizat cu Armenia, trei în spatele Germaniei, victorioasă cu Liechtenstein, și patru mai puțin decât liderul Armenia.
Etichete: preliminarii cm , andrei ratiu , islanda - romania
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...