Argentina v France: Final - FIFA World Cup Qatar 2022
La un an distanță, britanicii au publicat informațiile: ce s-a întâmplat după Cupa Mondială 2022 din Qatar
Argentina v France - FIFA World Cup 2022 - Lusail Stadium
Cum l-a numit Emiliano Martinez pe Kylian Mbappe, la aproape un an după finala Cupei Mondiale din Qatar
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC BOTOSANI, SUPERLIGA SUPERBET (14.08.2023)
Live Video&Text FC Botoșani - Dinamo 0-0, ACUM pe Digi Sport 1. Duel pentru evitarea retrogradării
Etapa 6 Superliga: Botosani-Dinamo
Play-out

09.12.2022, 23:57

Într-un meci incendiar desfășurat pe arena Lusail, Argentina a învins reprezentativa Olandei cu scorul de 2-2 (4-3 d.l.d.) și s-a calificat astfel în semifinalele Cupei Mondiale din Qatar.

Netherlands v Argentina: Quarter Final - FIFA World Cup Qatar 2022
Partida dintre Olanda și Argentina / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: Voluntari - FCU Craiova, marți, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Dinamo, marți, 19:30, DGS 1

În penultimul act al turneului final, Argentina se va duela cu reprezentativa Croației, care a trecut în ”sferturi” de Brazilia.

Olanda - Argentina 2-2 (3-4 d.l.d.). Messi &co merg în semifinalele Cupei Mondiale din Qatar

Partida dintre Olanda și Argentina a început sub semnul echilibrului, însă prezența în teren a lui Messi și-a pus imediat amprenta asupra partidei. În minutul 10, Messi i-a pasat foarte bine lui Acuna, însă acesta nu a reușit să ducă faza la bun sfârșit.

Câteva minute mai târziu, Bergwijn a încercat să ajungă la un balon în apropierea porți lui Martinez, însă portarul argentinian a intervenit la timp.

Messi a încercat să marcheze în minutul 22, însă șutul său de la marginea careului a trecut peste poarta olandezilor. Olandezii au dat replica prin Bergwijn, însă acesta a șutat pe lângă poartă.

Rodrigo De Paul a șutat de la marginea careului în minutul 33, însă Noppert a reușit să rezolve faza.

Primul gol al argentinienilor a venit două minute mai târziu, când Lionel Messi i-a pasat superb în interiorul careului lui Molina care l-a învins pe portarul olandez.

Pe finalul primei reprize, Messi a șutat din întoarcere din careu, însă balonul a ajuns în brațele lui Noppert.

Messi a fost aproape să înscrie din lovitură liberă în mintuul 63, însă căpitanul Argentinei a trimis puțin peste poartă. Totuși, septuplul câștigător al Balonului de Aur a reușit să marcheze câteva minute mai târziu de la 11 metri, la un penalty obținut de Acuna.

Finalul partidei a fost incendiar, iar olandezii au redus din diferență în minutul 83, prin Weghorst care a înscris cu capul.

Olandezii puteau restabili egalitatea în minutul 85, însă șutul lui Berghuis a lovit plasa laterală. Totuși, elevii lui Van Gaal au dat lovitura în ultimul minut al prelungirilor, când Webhorst a marcat cu un șut din interiorul careului și a trimis jocul în prelungiri.

În cele 30 de minute de prelungiri, ambele echipe au avut ocazii mari de a trece în avantaj, însă niciuna nu a reușit să marcheze golul calificării.

Astfel, partida s-a decis la loteria loviturilor de departajare. Van Dijk și Berghuis au ratat primele două penalty-uri. Ratarea lui Enzo Fernandez i-a făcut pe olandezi să spere până la final, însă Lautaro Martinez nu a ezitat și a marcat golul calificării.

Olanda - Argentina 2-2 (3-4 d.l.d.), în sferturile de finală ale Cupei Mondială 2022

Olanda - Argentina 3-4. Lautaro Martinez înscrie, iar Argentina este în semifinale.

Olanda - Argentina 3-3. Luuk de Jong înscrie.

Olanda - Argentina 2-3. Enzo Fernandez ratează

Olanda - Argentina 2-3. Weghorst înscrie.

Olanda - Argentina 1-3. Montiel înscrie.

Olanda - Argentina 1-2. Koopmeiners înscrie.

Olanda - Argentina 0-2. Paredes îl învinge pe Noppert.

Olanda - Argentina 0-1. Berghuis nu reușește să îl învingă pe Martinez.

Olanda - Argentina 0-1. Messi îl învinge pe Noppert.

Olanda - Argentina 0-0. Van Dijk șutează în blocajul lui Martinez.

Min. 120+2: Finalul prelungirilor! Urmează loviturile de departajare.

Min. 120+1: Argentina lovește bara! Enzo Fernandes expediază un șut superb, însă balonul lovește bara laterală a porții lui Noppert.

Min. 120: Messi șutează din afara careului, însă mingea este deviată și trece puțin pe lângă poarta olandezilor.

Min. 119: Ocazie pentru Argentina! Lautaro Martinez șutează de la distanță, dar Noppert respinge în lateral.

Min. 116: Ocazie mare pentru Argentina! Pezzella se înalță și trimite cu capul, însă balonul trece peste transversală.

Min. 113: Ocazie mare pentru Olanda! Luuk De Jong șutează de două ori din interiorul careului, însă de fiecare dată balonul este respins de defensiva argentinienilor.

Min. 91: Încep cele două reprize de prelungiri.

Min. 90+11: Gooool Olanda! Koopmeiners îi pasează în careu lui Webhorst care controlează bine balonul și trimite în poarta argentinienilor.

Min. 89: Partida este întreruptă pentru un conflict iscat pe teren, după ce Paredes a șutat pe direcția băncii de rezerve.

Min. 85: Ocazie uriașă pentru Olanda! Berghuis expediază un șut puternic, însă balonul este respins și lovește plasa laterală.

Min. 83: Gooool Olanda! Centrarea lui Berghuis îl găsește foarte bine în careu pe Weghorst care se înalță și trimite cu capul în poarta lui Martinez.

Min. 73: Gooool pentru Argentina! Lionel Messi execută impecabil lovitura de la 11 metri și îl învinge pe Noppert.

Min. 71: Penalty pentru Argentina! Acuna este faultat în careu de către Dumfries, iar centralul partidei acordă lovitură de la 11 metri.

Min. 63: Ocazie mare pentru Argentina! Messi execută o lovitură liberă de la marginea careului, însă balonul trece puțin peste poarta olandezilor.

Min. 59: Ocazie pentru Argentina! Messi îl găsește foarte bine pe Mac Allister care îi pasează prea tare lui De Paul. Acesta încearcă să recentreze în careu, dar niciun jucător argentinian nu ajunge la balon.

Min. 51: Rodrigo de Paul trimite în careu, dar Noppert iese la timp și intervine foarte bine.

Min. 47: Acuna centrează în careul olandezilor, însă balonul este respins în afara terenului.

Min 41. Gakpo centrează în careul lui Martinez, însă defensiva argentiniană îndepărtează pericolul.

Min. 40: Ocazie pentru Argentina! Messi se descurcă în interiorul careului și șutează din întoarcere, însă pe direcția lui Noppert.

Min. 35: Gooool Argentina! O pasă inspirată a lui Lionel Messi îl găsește pe Molina în interiorul careului. Acesta îl învinge din apropierea porții pe Noppert.

Min. 33: Ocazie pentru Argentina! Rodrigo De Paul șutează de la marginea careului pe centrul porții, însă Noppert reține fără mari dificultăți.

Min. 24: Ocazie pentru Olanda! Șutul expediat de Bergwijn trece pe lângă poarta apărată de Martinez.

Min. 22: Ocazie pentru Argentina! Messi șutează din afara careului, însă mingea trece peste poartă și ajunge în peluza ocupată de argentinieni.

Min. 21: Ake îi trimite lui Depay în careu, însă Otamendi reușește să îl deposedeze pe atacantul olandez.

Min. 18: Berwijn încearcă să ajungă la un balon în apropierea porții lui Martinez, însă portarul argentinian intervine foarte bine și rezolvă faza.

Min. 10: Messi îi pasează în careu lui Acuna, dar centrarea acestuia este slabă, iar balonul ajunge departe de careul olandezilor.

Min. 5: Ocazie pentru Argentina! De Paul șutează din afara careului, dar balonul este respins de defensiva olandeză.

Min 1: Începe meciul!

Olanda: Noppert – Timber, Van Dijk, Ake – Dumfries, De Roon, De Jong, Blind – Depay – Gakpo, Bergwijn

Rezerve: Frimpong, De Ligt, Malacia, Koopmeiners, Berghuis, Taylor, Janssen, Simons, Klaassen, Weghorst, L. De Jong, Lang, Pasveer, Bijlow

Selecționer: Louis Van Gaal

Argentina: Martinez – Romero, Otamendi, Martinez – Molina, De Paul, Fernandez, Mac Allister, Acuna – Messi, Alvarez

Rezerve: Almada, Armani, Correa, Di Maria, Dybala, Foyth, La. Martinez, Montiel, Palacios, Papu Gomez, Paredes, Pezzella, Rodriguez, Rulli, Tagliafico

Selecționer: Lionel Scaloni

Olanda și-a câștigat grupa, cu 7 puncte, după victorii cu Senegal, 2-0, și Qatar, 2-0, și un egal, 1-1, cu Ecuador.

"Portocala mecanică" a trecut în optimi de SUA, fără prea mari emoții, 3-1, și acum așteaptă duelul cu trupa lui Lionel Messi.

De cealaltă parte, sud-americanii au început prost turneul, cu un eșec neașteptat, 1-2, cu Arabia Saudită, continuat însă cu două succese, 2-0, cu Mexic, și 2-0, cu Polonia.

În optimi, Argentina a "tremurat" pe final, cu Australia, însă a reușit să învingă cu 2-1 în cele din urmă.

Ultimul meci dintre cele două a avut loc tot la o Cupă Mondială, în semifinale, în 2014, atunci când sud-americanii s-au impus la loviturile de departajare, 4-2.

Olanda - Argentina, echipele probabile:

• Olanda: Noppert - Timber, van Dijk, Ake - Dumfries, de Roon, de Jong, Blind - Klaassen, Depay, Gakpo
  • Argentina: Martinez - Molina, Romero, Otamendi, Acuna - De Paul, Fernandez, Mac Allister - Alvarez, Messi, Gomez

Lionel Scaloni, înaintea meciului cu Olanda de la Cupa Mondială din Qatar

Le-am spus oamenilor să se bucure de meci, de echipa lor. Vom da totul pentru ţara noastră. (...) Sper că rezultatul ne va face fericiţi”, a declarat Scaloni.

El a fost de acord cu omologul său olandez Louis van Gaal, în opinia căruia fotbalul de astăzi nu mai este atât de ofensiv ca acum câteva decenii.

Ce spune Van Gaal nu este o descoperire. Olanda este o echipă foarte echilibrată. Atacă toţi şi se apără toţi. Acum nişte ani, te puteai gândi să ai cinci jucători care nu fac decât să atace. Astăzi fotbalul e diferit. Dar meciul de mâine va fi foarte frumos”, a afirmat argentinianul, potrivit Agerpres.

Vom vedea ce vor face (olandezii - n. r.). Suntem obişnuiţi ca adversarii noştri să vină cu lucruri diferite. Uneori ne confruntăm cu marcajul individual asupra lui Messi. Poate că şi noi vom face nişte schimbări”, a continuat Scaloni.

La rândul său, mijlocaşul argentinian Alexis Mac Allister a declarat: ”Ştim că De Jong este un super jucător, un jucător cheie al acestei echipe. Dar nu ne concentrăm asupra individualităţilor, avem armele noastre.”

Despre van Gaal, Mac Allister a spus: ”Ştim că e un antrenor de top, îl respectăm mult. Echipele lui au o idee de joc clară.”

Argentina şi Olanda vor fi adversare vineri, astăzi, pe Lusail Stadium din Al Daayen, de la 21:00 (ora României).

Tabloul complet al sferturilor de finală ale Cupei Mondiale din Qatar

În competiție au rămas doar opt echipe: Anglia, Argentina, Brazilia, Croația, Franța, Maroc, Olanda și Portugalia, care se vor înfrunta vineri și sâmbătă, după cum urmează:

• Croația - Brazilia, astăzi, ora 17:00
  • Olanda - Argentina, astăzi, ora 21:00
  • Maroc - Portugalia, 10 decembrie, ora 17:00
  • Anglia - Franța, 10 decembrie, ora 21:00

Etichete: argentina , olanda , sferturi cm 2022 , sferturi de finala cupa mondiala 2022

Cazul șocant al Corinnei, femeia găsită moartă în dulapul din dormitor. Ce făcuse în ultimele ore de viață

O femeie din Texas a fost găsită omorâtă în bătaie, în dulapul din dormitor, după ce ar fi căzut...

ali-hebaiti11
Mai dur nu se putea! A venit ”nota de plată”, după gestul golănesc fără precedent făcut de un luptător către fata din ring

”Atacantul de 20 de milioane de euro” a semnat cu Rapid, dar a ajuns la FCSB: ”Recunosc. 600.000 de euro”
Screenshot 2024-04-22 at 16.35.01
Luptătorul suspendat pe viață pentru gestul golănesc pe care l-a făcut către fata din ring a rupt tăcerea! Mai rău a făcut
ali-hebaiti13
Și-a recuperat portofelul după opt luni și a rămas fără cuvinte când a văzut ce e în el: ”Nu s-ar întâmpla nicăieri în lume”
Screenshot 2024-04-22 at 18.33.55
Imaginile care schimbă totul! Tehnologia spaniolilor arată că golul lui Yamal din El Clasico trebuia validat
gol-barcelona

”FCSB îl vrea”. Atacant din Africa de Sud pentru ”roș-albaștri”
Exclusiv Rapid, replică pentru Mircea Rednic!
rednic
Gigi Becali îl vrea la FCSB, iar fotbalistul a reacționat: ”Mă motivează”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (15.03.2024)
Situație neverosimilă în fotbalul european: un club de tradiție vrea să schimbe campionatul!