Argentina v France - FIFA World Cup 2022 - Final
Argentina poate pierde titlul mondial câștigat în anul 2022! Anunțul francezilor face înconjurul lumii
Doha, Qatar. 18th Dec, 2022. The FIFA World Cup Trophy is displayed on the pitch at the Qatar 2022 World Cup Final between Argentina and France at Lusail Stadium in Lusail, north of Doha, on December 18, 2022. (Photo: William Volcov) Credit: Brazil Photo
Man. City și Barca au luat cei mai mulți bani de la FIFA pentru jucătorii prezenți la Cupa Mondială din Qatar
UEFA Champions League - Manchester City v Real Madrid - Etihad Stadium - 17 Apr 2024
Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid
Champions League: Rezumate

06.12.2022, 22:53

Portugalia a trecut cu 6-1 de Elveția, în ultimul meci din faza optimilor de finală din cadrul Cupei Mondiale din 2022.

Echipa Portugaliei, la Cupa Mondială din Qatar / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

Portugalia – Elveția 6-1. Set! Lusitanii se califică fără emoții în "sferturi" și vor întâlni revelația Maroc

Trupa condusă de Fernando Santos a dominat partida încă din primul minut, iar portughezii au marcat în minutul 17, prin Goncalo Ramos, fotbalistul titularizat în locul lui Cristiano Ronaldo.

În minutul 33, lusitanii au mai marcat o dată, prin Pepe, care a trimis cu capul după o centrare venită din partea lui Bruno Fernandes, din corner. Actul secund a început tot cu Portugalia în atac, iar selecționata lui Santos s-a desprins pe tabelă prin același Ramos, în minutul 51.

Patru minute mai târziu, Raphael Guerreiro a marcat și el, iar în minutul 58 a urmat replica elvețienilor, care au înscris golul de onoare prin Manuel Akanji.

Festivalul golurilor a continuat cu același Goncalo Ramos, care și-a mai trecut o dată numele pe lista maecatorilor, în minutul 67. Scorul final a fost stabilit de Rafel Leao, care a marcat splendid în minutul 90+2.

Lăsat pe bancă contra Elveției, Cristiano Ronaldo a fost introdus pe teren în minutul 73, iar fostul fotbalist al celor de la Manchester United a reușit să fie periculos în câteva momente.

În urma acestui rezultat, Portugalia se califică în sferturile de finală de la CM 2022 și va întâlni naționala Marocului, care a eliminat Spania în "optimi”.

Portugalia - Elveţia 6-1

UPDATE: Fluier final! Portugalia trece fără drept de apel de Elveția și merge mai departe la Cupa Mondială din Qatar! Goncalo Ramos, omul meciului cu tre goluri și o pasă decisivă.

Min. 90+2: Golazooo Portugalia! Rafael Leao are o execuție superbă, iar Yan Sommer privește neputincios cum mingea ajunge în plasă.

Min. 83: Cristiano Ronaldo trimite mingea în plasă, dar reușita este anulată pe motiv de ofsaid.

Min. 73: Intră Cristiano Ronaldo! Starul lusitanilor primește banderola de căpitan din partea lui Pepe și pășește pe teren.

Min. 67: Goool Portugalia! Goncalo Ramos marchează al treilea gol al său din acest meci și este de departe omul partidei. Lusitanii au scăpat pe contratac, iar Joao Felix îi pasează pe poziție viitoare lui Ramos, care nu-l iartă pe Sommer.

Min. 58: Gool Elveția! Akanji marchează golul de onoare după un corner.

Min. 56: Gool Portugalia! Raphael Guereirro scapă singur în careul elvețienilor și șutează sus, fără speranțe pentru Yan Sommer.

Min. 51: Gool Portugalia! Goncalo Ramos îi răsplăște încrederea lui Fernando Santos și marchează al doilea gol. Atacatul privește o pasă din partea stângă de la Dalot și șutează în dreapta lui Yan Sommer.

Min. 46: Începe repriza secundă!

UPDATE: Se termină prima repriză! Portugalia intră cu un avans de două goluri la cabine.

Min. 42: Ocazie Portugalia: Ramos este aproape să marcheze al doilea gol, însă Sommer respinge mingea trimisă de atacantul Portugaliei.

Min. 38: Ocazie Elveția! Diogo Costa are o intervenție providențială în fața lui Remo Freuler, iar elvețienii nu reușesc să profite de agitația din careul portughezilor.

Min. 33: Goool Portugalia! La 39 de ani, Pepe înscrie cu capul dintr-o centrare venită din corner din partea lui Bruno Fernandes.

Min. 31: Ocazie Elveția! Shaqiri șutează din lovitură liberă, însă Costa se întinde și respinge mingea în corner.

Min. 21: Ocazie Portugalia! Otavio șutează din prima din afara careului, însă Sommer este la post și reține balonul.

Min. 17: Goool Portugalia! Joao Felix îi pasează lui Goncalo Ramos, iar atacantul celor de la Benfica trimite un șut puternic, fără speranțe pentru Yan Sommer.

Min. 6: Portugalia domină clar în primele minute, iar elevii lui Fernando Santos au o posesie de 80% - 20%.

Min. 1: Începe meciul! Istvan Kovacs este arbitru de rezervă la această partidă.

UPDATE: Cele două echipe intră pe teren, iar acum se așteaptă intonarea imnurilor.

Portugalia - Elveţia. Echipele de start. Cristiano Ronaldo, lăsat pe bancă

Portugalia: D.Costa - Dalot, Dias, Pepe, Guerreiro - Otavio, Carvalho; B. Silva - Fernandes, Ramos, Felix

Rezerve: R. Patricio, Jose Sa, Andre Silva, Antonio Silva, Cancelo, Horta, Joao Mario, Leao, Nunes, Neves, Palhinha, Ronaldo, Vitinha

Antrenor: Fernando Santos

Elveția: Sommer - Fernandes, Akanji, Schar, Rodriguez - Xhaka, Freuler - Shaqiri, Sow, Vargas - Embolo

Rezerve: Kobel, Kohn, Omlin, Aebischer, Comert, Elvedi, Fassnach, Frei, Jashari, Okafor, Rieder, Seferovic, Steffen, Zakaria

Antrenor: Murat Yakin

Un meci în care Ronaldo poate atinge un nou record dacă reuşeşte să marcheze cel puţin un gol. Însă obiectivul personal al lui Cristiano, acela de a înscrie pentru a-l egala pe Eusebio, i-a enervat oe suporterii portughezi, chiar dacă orice gol al lui se trece în dreptul echipei.

Peste 70 la sută dintre cei care au participat la un sondaj realizat de ABola l-ar vrea pe Ronaldo rezervă la startul jocului cu Elveţia!

Portugalia-Elveţia

Chiar dacă a pierdut ultimul joc din grupă, 1-2 cu Coreea de Sud, Portugalia s-a calificat graţie victoriei obţinute de Uruguay în faţa Ghanei, scor 2-0, şi visează să atingă măcar performanţa echipei conduse de Eusebio în 1966, când a luat medalia de bronz.

Cele două echipe s-au întâlnit în meciuri directe în acest an în Liga Naţiunilor şi şi-au împărţit victoriile, 4-0 pentru lusitani la Lisabona, respectiv 0-1 la Geneva.

Elveţienii nu au mai reuşit să ajungă în "sferturi" din 1954, când au găzduit Cupa Mondială, din şapte încercări, dar echipa lui Murat Yakin a arătat că poate învinge pe oricine.

• Elveţia este considerată cea mai bună echipă din grupa de calificare a României la EURO 2024, din Germania.

Echipe probabile Portugalia-Elveţia, la CM Qatar 2022

Portugalia: Costa - Dalot, Pepe, Dias, Cancelo - B. Silva, Neves, Carvalho - Fernandes - Felix, Ronaldo.

Elveția: Sommer - Widmer, Akanji, Schar, Rodriguez - Freuler, Xhaka - Shaqiri, Sow, Vargas - Ebolo.

• Portugalia - Elveția, marți, 6 decembrie, ora 21:00

Etichete: portugalia elvetia , optimi de finala cm qatar 2022 , program si rezultate optimi qatar 2022

Vedeta de filme pentru adulți Jenna Jameson a mai primit o lovitură după ce medicii i-au spus că mai are câteva luni de trăit

Jenna Jameson, fost star de filme pentru adulți, în vârstă de 50 de ani, a anunțat în urmă cu o...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

Barcelona a fost învinsă la scor de PSG, 1-4, în returul sferturilor de finală ale UEFA Champions...

Ilie Năstase a apărut de mână cu ”cea mai frumoasă femeie din lume”: ”I-a luat trei ani”
Screenshot 2024-04-16 at 21.24.53
Gesturile pe care nimeni nu le-a înțeles făcute de Ronald Araujo, după ce Istvan Kovacs l-a eliminat și l-a pus la punct
"S-a terminat!" Presa catalană nu a avut milă de Istvan Kovacs. Cuvinte greu de digerat pentru centralul român
xavi kovacs (20)
După o lună, Adrian Mutu și-a dat șapca jos! Ce a ieșit
Screenshot 2024-04-02 at 23.10.18

Foto Proteste la Munchen. ”Nici nouă nu ne place de tine! Ieși de pe stadionul nostru” / ”Își mulg fanii ca pe vaci”
Avem tabloul complet al semifinalelor UEFA Champions League! Când se joacă meciurile și premiile puse în joc
profimedia-0346362159
Planul prin care Real Madrid a eliminat-o pe Manchester City la ”loteria penalty-urilor”
Manchester City v Real Madrid - UEFA Champions League
Profit uriaș raportat de Dinamo în 2023! De unde provin milioanele de euro
Gigi Becali vrea să îl ia pe Juan Bauza pentru Liga Campionilor. Adrian Mititelu a luat decizia în privința transferului
Zendaya, fotografiată din toate unghiurile pe covorul roșu. Actrița a făcut furori într-o rochie de prințesă cu un corset din dantelă
Fiica lui Travis Barker, imagini care stârnesc noi controverse după ce anterior a susținut că este „frumoasă natural”, nu operată
De ce a dinamitat Armata Română cel mai frumos pod din ţară, construit de Anghel Saligny
Cum reușesc șoferii să scape de amendă chiar dacă circulă cu viteză? Poliția nu are ce să le facă
Cum funcționează detectorul de minciuni. Ce e poligraful și cât de precis este în a identifica adevărul
VIDEO Madalina Ghenea e istorie! Tenismenul Dimitrov a înlocuit-o cu o sportivă ce este expertă la Eurosport. În plus conduce un Lamborghini de 700.000 de dolari
Cum l-a numit Emiliano Martinez pe Kylian Mbappe, la aproape un an după finala Cupei Mondiale din Qatar