Ghana v Uruguay, 2022 Fifa World Cup., Match 45 - 02 Dec 2022
A venit "nota de plată"! FIFA a anunțat sancțiunile pentru uruguayenii care au făcut scandal la Cupa Mondială
323801727_568872944676029_6306836045942367449_n
”Nu mi-am putut imagina”. Ce l-a marcat cel mai mult pe Messi după ce a devenit campion mondial
albu2
Live Video&Text Rapid - Voluntari 3-0, ACUM, DGS 1. Dugandzic reușește dubla
Live Superliga: Rapid - Voluntari
Superliga

06.12.2022, 22:53

Portugalia a trecut cu 6-1 de Elveția, în ultimul meci din faza optimilor de finală din cadrul Cupei Mondiale din 2022.

Echipa Portugaliei, la Cupa Mondială din Qatar / Foto: Getty Images
  • Premier League: Tottenham - Man. City, duminică, 18:30, DGS 1

• Liga 1: CFR - FCSB, duminică, 21:00, DGS 1

Portugalia – Elveția 6-1. Set! Lusitanii se califică fără emoții în "sferturi" și vor întâlni revelația Maroc

Trupa condusă de Fernando Santos a dominat partida încă din primul minut, iar portughezii au marcat în minutul 17, prin Goncalo Ramos, fotbalistul titularizat în locul lui Cristiano Ronaldo.

În minutul 33, lusitanii au mai marcat o dată, prin Pepe, care a trimis cu capul după o centrare venită din partea lui Bruno Fernandes, din corner. Actul secund a început tot cu Portugalia în atac, iar selecționata lui Santos s-a desprins pe tabelă prin același Ramos, în minutul 51.

Patru minute mai târziu, Raphael Guerreiro a marcat și el, iar în minutul 58 a urmat replica elvețienilor, care au înscris golul de onoare prin Manuel Akanji.

Festivalul golurilor a continuat cu același Goncalo Ramos, care și-a mai trecut o dată numele pe lista maecatorilor, în minutul 67. Scorul final a fost stabilit de Rafel Leao, care a marcat splendid în minutul 90+2.

Lăsat pe bancă contra Elveției, Cristiano Ronaldo a fost introdus pe teren în minutul 73, iar fostul fotbalist al celor de la Manchester United a reușit să fie periculos în câteva momente.

În urma acestui rezultat, Portugalia se califică în sferturile de finală de la CM 2022 și va întâlni naționala Marocului, care a eliminat Spania în "optimi”.

Portugalia - Elveţia 6-1

UPDATE: Fluier final! Portugalia trece fără drept de apel de Elveția și merge mai departe la Cupa Mondială din Qatar! Goncalo Ramos, omul meciului cu tre goluri și o pasă decisivă.

Min. 90+2: Golazooo Portugalia! Rafael Leao are o execuție superbă, iar Yan Sommer privește neputincios cum mingea ajunge în plasă.

Min. 83: Cristiano Ronaldo trimite mingea în plasă, dar reușita este anulată pe motiv de ofsaid.

Min. 73: Intră Cristiano Ronaldo! Starul lusitanilor primește banderola de căpitan din partea lui Pepe și pășește pe teren.

Min. 67: Goool Portugalia! Goncalo Ramos marchează al treilea gol al său din acest meci și este de departe omul partidei. Lusitanii au scăpat pe contratac, iar Joao Felix îi pasează pe poziție viitoare lui Ramos, care nu-l iartă pe Sommer.

Min. 58: Gool Elveția! Akanji marchează golul de onoare după un corner.

Min. 56: Gool Portugalia! Raphael Guereirro scapă singur în careul elvețienilor și șutează sus, fără speranțe pentru Yan Sommer.

Min. 51: Gool Portugalia! Goncalo Ramos îi răsplăște încrederea lui Fernando Santos și marchează al doilea gol. Atacatul privește o pasă din partea stângă de la Dalot și șutează în dreapta lui Yan Sommer.

Min. 46: Începe repriza secundă!

UPDATE: Se termină prima repriză! Portugalia intră cu un avans de două goluri la cabine.

Min. 42: Ocazie Portugalia: Ramos este aproape să marcheze al doilea gol, însă Sommer respinge mingea trimisă de atacantul Portugaliei.

Min. 38: Ocazie Elveția! Diogo Costa are o intervenție providențială în fața lui Remo Freuler, iar elvețienii nu reușesc să profite de agitația din careul portughezilor.

Min. 33: Goool Portugalia! La 39 de ani, Pepe înscrie cu capul dintr-o centrare venită din corner din partea lui Bruno Fernandes.

Min. 31: Ocazie Elveția! Shaqiri șutează din lovitură liberă, însă Costa se întinde și respinge mingea în corner.

Min. 21: Ocazie Portugalia! Otavio șutează din prima din afara careului, însă Sommer este la post și reține balonul.

Min. 17: Goool Portugalia! Joao Felix îi pasează lui Goncalo Ramos, iar atacantul celor de la Benfica trimite un șut puternic, fără speranțe pentru Yan Sommer.

Min. 6: Portugalia domină clar în primele minute, iar elevii lui Fernando Santos au o posesie de 80% - 20%.

Min. 1: Începe meciul! Istvan Kovacs este arbitru de rezervă la această partidă.

UPDATE: Cele două echipe intră pe teren, iar acum se așteaptă intonarea imnurilor.

Portugalia - Elveţia. Echipele de start. Cristiano Ronaldo, lăsat pe bancă

Portugalia: D.Costa - Dalot, Dias, Pepe, Guerreiro - Otavio, Carvalho; B. Silva - Fernandes, Ramos, Felix

Rezerve: R. Patricio, Jose Sa, Andre Silva, Antonio Silva, Cancelo, Horta, Joao Mario, Leao, Nunes, Neves, Palhinha, Ronaldo, Vitinha

Antrenor: Fernando Santos

Elveția: Sommer - Fernandes, Akanji, Schar, Rodriguez - Xhaka, Freuler - Shaqiri, Sow, Vargas - Embolo

Rezerve: Kobel, Kohn, Omlin, Aebischer, Comert, Elvedi, Fassnach, Frei, Jashari, Okafor, Rieder, Seferovic, Steffen, Zakaria

Antrenor: Murat Yakin

Un meci în care Ronaldo poate atinge un nou record dacă reuşeşte să marcheze cel puţin un gol. Însă obiectivul personal al lui Cristiano, acela de a înscrie pentru a-l egala pe Eusebio, i-a enervat oe suporterii portughezi, chiar dacă orice gol al lui se trece în dreptul echipei.

Peste 70 la sută dintre cei care au participat la un sondaj realizat de ABola l-ar vrea pe Ronaldo rezervă la startul jocului cu Elveţia!

Portugalia-Elveţia

Chiar dacă a pierdut ultimul joc din grupă, 1-2 cu Coreea de Sud, Portugalia s-a calificat graţie victoriei obţinute de Uruguay în faţa Ghanei, scor 2-0, şi visează să atingă măcar performanţa echipei conduse de Eusebio în 1966, când a luat medalia de bronz.

Cele două echipe s-au întâlnit în meciuri directe în acest an în Liga Naţiunilor şi şi-au împărţit victoriile, 4-0 pentru lusitani la Lisabona, respectiv 0-1 la Geneva.

Elveţienii nu au mai reuşit să ajungă în "sferturi" din 1954, când au găzduit Cupa Mondială, din şapte încercări, dar echipa lui Murat Yakin a arătat că poate învinge pe oricine.

• Elveţia este considerată cea mai bună echipă din grupa de calificare a României la EURO 2024, din Germania.

Echipe probabile Portugalia-Elveţia, la CM Qatar 2022

Portugalia: Costa - Dalot, Pepe, Dias, Cancelo - B. Silva, Neves, Carvalho - Fernandes - Felix, Ronaldo.

Elveția: Sommer - Widmer, Akanji, Schar, Rodriguez - Freuler, Xhaka - Shaqiri, Sow, Vargas - Ebolo.

• Portugalia - Elveția, marți, 6 decembrie, ora 21:00

Etichete: portugalia elvetia , optimi de finala cm qatar 2022 , program si rezultate optimi qatar 2022

Cum arată în interior cel mai nou hotel de lux construit în Dubai. Unul din apartamente costă 100.000 de dolari pe noapte

Atlantis The Royal este ultimul hotel de lux construit în Dubai, care va fi deschis publicului luna...

mercato digisport 2023
MERCATO 2023 | Toate transferurile iernii sunt aici

Considerată de colege "o nesuferită", Larisa Iordache a decis să spună lucrurilor pe nume
larisa
Leo Messi a explicat de ce a decis să-i spună "e gata" Antonelei Roccuzzo: "Am primit critici de toate culorile!"
profimedia-0745406565
Sergio Ramos nu s-a mai abținut! Ce a recunoscut despre Leo Messi, la nici 2 ani de când nu mai sunt rivali
Real Madrid v FC Barcelona, La Liga, Madrid, Spain - 02 Mar 2019
PSG a spus "stop!". Negocierile pentru noul contract al lui Leo Messi, oprite. Ce legătură are Kylian Mbappe
Lusail, Qatar. 18th Dec, 2022. Soccer, World Cup, Argentina - France, final round, final, Lusail Stadium, Argentina's Lionel Messi and France's Kylian Mbappe before the match. Credit: Robert Michael/dpa/Alamy Live News
albu2

Andrea Compagno, egalat de Marko Dugandzic în clasamentul golgheterilor din Liga 1. Atacantul Rapidului e "pe val"
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, SUPERLIGA SUPERBET (20.01.2023)
O nouă răsturnare de situație în cazul lui Isco
isco
Averea pe care o pierde Dani Alves, după ce a fost arestat
FIFA WORLD CUP QATAR 2022 - BRAZIL v SWITZERLAND
Jucătorul Craiovei bruscat de liderul Peluzei Sud chiar de față cu Adrian Mutu: "A urcat în autocar și l-a luat de gât"
Simona Halep, suspendată până la vară?! Veste dură: cum a dat-o de gol Patrick Mouratoglou pe campioana României
Leonardo DiCaprio, imaginile care au făcut furori pe internet. Actorul, fotografiat în compania unui model de 19 ani
Shania Twain, de nerecunoscut la o petrecere înainte de premiile Grammy. Apariția care i-a surprins pe toți
Românul care a străbătut lumea pe motocicletă: a ajuns în orașul de la capătul lumii și a văzut 'oglinda Pământului'
Cea mai ”urmărită” femeie din lume, mamă a doi copii, imagini splendide din vacanța exotică FOTO
Lionel Messi a explicat gestul făcut în fața lui Van Gaal, după golul marcat împotriva Olandei la Mondial
După două luni, Leo Messi a rupt tăcerea! Ce a spus despre interviul în care l-a făcut "prost" pe advesarul său
profimedia-0743638397
Ce surpriză! Leo Messi a spus ce meci de la Cupa Mondială din Qatar i s-a părut cel mai greu