A primit răspunsul din SUA, după ce i-a cerut ajutorul lui Donald Trump înaintea finalei Cupei Mondiale
articol scris de Digi Sport19.07.2026, 12:46
Cu o zi înainte de finala Cupei Mondiale 2026, Spania - Argentina, Joan Capdevila (48 de ani), campion mondial cu ”Furia Roja” în 2010, i-a cerut ajutorul lui Donald Trump pentru a putea intra pe teritoriul SUA și a asista la ultimul act de pe MetLife Stadium din New Jersey.
CM 2026 Media: Fotbal European, marți, 17:30, DGS 1
Media: Liga Digi Sport, marți, 15:30, DGS 1
Autoritățile americane i-au refuzat accesul în Statele Unite, pentru că în 2016 a călătorit în Iran pentru un meci demonstrativ, iar regulamentul prevede că cetățenii străini care au fost acolo după 1 martie 2011 nu au voie să intre în SUA.
- Partida Spania - Argentina, marea finală a Cupei Mondiale 2026, va putea fi urmărită azi, duminică, 19 iulie, de la ora 22:00, în format LIVE TEXT pe digisport.ro și în aplicația Digi Sport.
Joan Capdevila va merge la finala Cupei Mondiale 2026, Spania - Argentina: ”Vești minunate”
Capdevila a făcut un apel disperat prin intermediul rețelelor sociale: "Am nevoie de ajutor, Donald Trump! Tocmai mi-au spus că nu voi putea călători alături de copiii mei la finală. (...) Dacă știe cineva cum se poate rezolva asta, v-aș fi recunoscător pe viață”.
În cele din urmă, fostul fundaș lateral a primit acceptul americanilor și va susține din tribune ”Furia Roja”: ”Vești fantastice! Capdevila și Marcos Senna vor merge în Statele Unite pentru a participa la finala Cupei Mondiale”, au notat cei de la Marca.
- 4 goluri în 60 de selecții a adunat Joan Capdevila la naționala Spaniei.
Capdevila a început fotbalul la UE Tarrega și de-a lungul carierei a evoluat la Espanyol. Atletico Madrid, Deportivo La Coruna, Villarreal, Benfica, NorthEast United (India), Lierse și Santa Coloma (Andorra), iar în 2017 s-a retras.
- Pe lângă titlul mondial din 2010, Joan Capdevila a câștigat și Campionatul European din 2008 cu Spania.
Galerie Foto
Spania - Argentina | LIVE TEXT, duminică, 19 iulie, 22:00. Finala Cupei Mondiale 2026. Lamine Yamal vs Leo Messi
Spania și Argentina au ajuns în ultimul act al turneului final din SUA, Mexic și Canada, după ce au avut două meciuri ”de foc” în semifinalele competiției. Ibericii au trecut, scor 2-0, de Franța, considerată de mulți principala favorită a Campionatului Mondial, în timp ce sud-americanii au învins-o pe Anglia, scor 2-1, după ce au fost conduși până în minutul 85.
Va fi un duel între campioana europeană și campioana mondială en-titre, dar și o confruntare între starurile celor două echipe, Lamine Yamal (19 ani) și Leo Messi (39 de ani). Va fi prima întâlnire directă dintre cei doi. Spaniolul are un singur gol marcat la CM 2026, în timp ce căpitanul Argentinei a punctat de 8 ori.
- ”Furia Roja” caută al doilea titlu mondial din istorie, după cel din 2010, în timp ce pentru ”Pume” ar fi al patrulea (1978, 1986, 2022).
Au fost 7 dueluri directe între Spania și Argentina, 6 dintre ele amicale: europenii au câștigat 4, iar sud-americanii două. Singurul meci oficial s-a disputat la Cupa Mondială din 1966, când Argentina s-a impus cu 2-1.
Etichete: spania , sua , joan capdevila , marcos senna , finala cupa mondiala , spania argentina , finala cm 2026
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Rusia s-ar putea pregăti să folosească dronele ucrainene capturate pentru a desfășura așa-numitele...









