Didier Deschamps a pus ”tunurile” pe arbitraj, după Paraguay - Franța de la Mondial: ”Ne-au tocat!”
articol scris de Digi Sport05.07.2026, 08:32
Franța s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale 2026, după victoria cu 1-0 în fața Paraguayului, însă Didier Deschamps (57 de ani) nu a fost preocupat doar de rezultat.
CM 2026 Media: Digi Sport Special, duminică, 19:30, DGS 1
Media: Fotbal European, duminică, 21:30, DGS 1
Selecționerul ”Les Bleus” a lansat un atac la adresa arbitrajului și a acuzat jocul extrem de dur practicat de sud-americani.
Didier Deschamps, atac la adresa arbitrajului, după Paraguay - Franța 0-1: ”Ei au făcut faulturi repetate, dar tot noi am fost sancționați”
Franța a obținut calificarea în sferturile de finală datorită golului marcat de Kylian Mbappe din lovitură de pedeapsă, în minutul 70, însă meciul a fost presărat cu numeroase dueluri tari și momente tensionate.
La conferința de presă de după partidă, Didier Deschamps și-a exprimat nemulțumirea față de maniera de arbitraj și a considerat că echipa sa a fost dezavantajată.
”Da, ei se pricep foarte bine la asta! Partea bizară este că tot noi am fost cei sancționați. Am primit două cartonașe galbene, în timp ce ei au făcut faulturi repetate care au rămas nepedepsite.
Am vorbit în mod special cu Kylian, pentru că mi-am amintit de meciul cu Uruguay din 2018.
Adversarii ne-au tocat! De aceea le-am cerut celor mai solizi jucători să meargă imediat să-l protejeze la finalul meciului. Nu se știe niciodată ce se poate întâmpla după fluierul final”, a declarat Didier Deschamps, la finalul partidei.
Kylian Mbappe, mesaj dur pentru paraguayeni, după calificarea alături de Franța în ”sferturi” la Cupa Mondială 2026: ”Nu au vrut să joace fotbal”
Și Kylian Mbappe a avut un discurs tăios la finalul întâlnirii. Căpitanul Franței a susținut că Paraguay nu și-a propus să joace fotbal, ci să provoace și să fragmenteze jocul.
”Dacă va trebui să ne murdărim mâinile, o vom face. Ei au crezut că vom veni în smoking să jucăm, dar știm și noi să jucăm un fotbal dur.
Paraguay nu a vrut să joace fotbal, iar noi le-am arătat că știm și noi să jucăm după regulile lor. Am câștigat și am fost mai buni decât ei”, a precizat Kylian Mbappe.
Statistica partidei a alimentat și ea discuțiile. Paraguay a comis 13 faulturi, dar nu a primit niciun cartonaș galben. În schimb, Franța a încasat trei avertismente, pentru Bradley Barcola, Manu Kone și Michael Olise.
Franța, duel cu Maroc în sferturile de finală de la Campionatul Mondial
Didier Deschamps a subliniat că, dincolo de tensiunile din timpul jocului, cel mai important a fost faptul că echipa sa a mers mai departe.
”Am un grup foarte unit, cu o stare de spirit excelentă. Astăzi (n.r. duminică, 5 iulie) am trecut prin momente dificile, dar am făcut exact ce trebuia pentru a ne califica în sferturi.
Acum avem cinci zile pentru a ne recupera și pentru a pregăti meciul cu Marocul. Suntem în sferturi și trebuie să ne bucurăm de acest moment”, a concluzionat selecționerul Franței.
În sferturile de finală, Franța va întâlni Maroc, într-o reeditare a semifinalei de la Cupa Mondială din 2022. Partida este programată pe 9 iulie, de la ora 23:00, la Boston, iar câștigătoarea va obține biletele pentru penultimul act al competiției.
- Duelul Franța - Maroc va putea fi urmărit în format LIVE TEXT pe site-ul digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport.
- Digisport.ro te va ține la curent AICI cu toate rezultatele și clasamentele actualizate, de-a lungul întregii Cupe Mondiale.
Etichete: franta , didier deschamps , paraguay , cupa mondiala 2026 , arbitraj cupa mondiala
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Un avion al companiei Delta Air Lines, care efectua un zbor de la Atlanta, „a intrat în contact cu...