martinez
Emi Martinez a primit două ”galbene” într-un meci, unul la penalty-uri, dar nu a fost eliminat! Acum, UEFA l-a suspendat
240411 Club Brugge vs PAOK Head Coach Razvan Lucescu of PAOK pictured during the Uefa Conference League Quarter final ro
Discursul lui Răzvan Lucescu, după ce PAOK a fost eliminată din sferturile Confernce League: ”Un moment incredibil”
duckadam
Video Exclusiv Helmut Duckadam a aflat ce antrenor aduce Rapidul și a făcut gluma serii

Video Flora Tallinn - Farul 0-2. Trupa lui Hagi merge în play-off-ul Conference League

16.08.2023, 20:50

Farul Constanța s-a calificat în play-off-ul UEFA Europa Conference League, după ce a câștigat și returul cu Flora Tallinn cu scorul de 2-0.

farul
Partida dintre Flora și Farul / Foto: Captură Digi Sport
  • Baraj SuperLigă: Botoșani - Mioveni, vineri, 20:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 22:00, DGS 1

În play-off-ul competiției, ”Marinarii” se vor duela cu pierzătoarea ”dublei” dintre Qarabag și HJK Helsinki.

Flora Tallin - Farul 0-2. ”Marinarii”, în play-off-ul Conference League

Constănțenii au deschis scorul la Tallinn după doar patru minute, prin Rivaldinho, care a ajuns la un balon expediat de Tudor Băluță în fața porții.

Tot formația pregătită de Gică Hagi putea marca și în minutul 7, însă Mazilu a șutat chiar pe direcția portarului advers.

Gazdele au dat replica un minut mai târziu, când Kuraskin a fost blocat de defensiva constănțenilor. Miller a avut și el o ocazie importantă în minutul 9, dar a trimis pe lângă poartă.

Scorul a devenit 2-0 în minutul 18, când Budescu a înscris cu o execuție superbă cu exteriorul de la marginea careului.

Cea mai mare ocazie a estonilor a venit în minutul 38, când Kallaste a șutat cu stângul, însă Aioani a respins salvator.

Constănțenii au irosit câteva importante și în repriza secundă, prin Budescu și prin Rivaldinho, iar Flora putea reduce din diferență după o eroare a lui Aioani din minutul 70, când a scăpat balonul din brațe.

VIDEO Rezumatul partidei Flora Tallinn - Farul 0-2

Flora Tallinn - Farul 0-2. Constănțenii vor întâlni în play-off învingătoarea din disputa Qarabag sau HJK Helsinki

Min. 90+2: Final de meci!

Min. 86: Ocazie Flora! Aliku primește balonul în interiorul careului și șutează cu dreptul din interiorul careului, dar mingea trece pe lângă poartă.

Min. 70: Ocazie Flora! Aioani intervine la o centrare, însă scapă balonul din brațe, iar estonii sunt aproape să puncteze.

Min. 69: Ocazie Farul! Budescu îi pasează lui Rivaldinho, însă atacantul constănțenilor nu reușește să trimită balonul în poarta adversă.

Min. 54: Ocazie Farul! Rivaldinho primește balonul la marginea careului, îi pasează cu călcâiul lui Budescu, însă șutul acestuia este blocat.

Min. 38: Ocazie Flora! Kallaste șutează cu stângul din afara careului, însă Aioani reușește să respingă cu brațul drept.

Min. 18: Goool Farul! Constantin Budescu dublează avantajul constănțenilor cu o execuție superbă cu exteriorul de la marginea careului.

Min. 9: Ocazie Flora! Vasiliev centrează din corner, Aioani boxează, iar Miller șutează pe lângă poartă.

Min. 8: Ocazie Flora! Aliku pătrunde în careu și îi pasează în lateral lui Kuraksin, care este blocat.

Min. 7: Ocazie Farul! Budescu îi pasează lui Mazilu care șutează cu dreptul pe direcția portarului eston.

Min. 4: Goool Farul! Băluță recuperează un balon în jumătatea adversă, acesta trimite în fața porții, iar Rivaldinho apare la finalizare și înscrie.

Min. 1: Începe meciul!

Flora Tallinn: Grunvald – Hussar, Kuusk, Seppik, Kallaste – Vassilijev, Miller – Kuraksin, Alliku, Ojamaa – Zenjov

Rezerve: Paplavskis, Lapa, Lukka, Mihhalov, Kolobov, Purg, Lilander, Pajo, Veering, Vain

Farul: Aioani – Sîrbu, Larie, Popescu, Kiki – Băluță, Nedelcu, Artean – Mazilu, Rivaldinho, Budescu

Rezerve: Buzbuchi, Mușat, Queiros, Vînă, Vianna, Andronache, Boli, Carnat, Grameni, Grosu, Sali, Dussaut

La partida tur, Farul a marcat prima dată prin Denis Alibec, în minutul 47, printr-un șut superb la colțul lung. Apoi, în minutul 80, Constantin Budescu a înscris și el după un șut respins de portar, în timp ce scorul final a fost stabilit de Diogo Queiros în prelungirile partidei.

Gică Hagi știe că în fotbal se pot întâmpla multe și tocmai de aceea le atrage atenția jucătorilor săi că trebuie să fie foarte atenți și să trateze cu mult profesionalism jocul retur.

"E un meci care începe de la 0-0. Trebuie să facem un meci bun pentru că întâlnim o echipă puternică. Am venit aici ca să câștigăm. Nu putem să ne uităm în spate. Sper ca toți să înțeleagă asta. Ne-am cunoscut la Costanța ambele echipe. Meciul a fost echilibrat. Calitatea jucătorilor a făcut diferența. Și ei au avut ocazii bune.

Noi avem cea mai bună academie din România. Baza clubului e făcută prin academie. Promovăm jucători tineri foarte mult. Trebuie să îi dai curaj și să fii alături de jucătorul tânăr!", a declarat Gheorghe Hagi la conferința de presă programată înaintea partidei.

• Abonații RCS-RDS vor mai putea viziona jocul pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro, pe teritoriul României

Antrenorul Florei a dat o declarație care îi poate adormi pe cei de la Farul

Antrenorul celor de la Flora Tallinn, Jurgen Henn, a recunoscut după meciul de la Ovidiu că șansele ca echipa sa să se califice în play-off-ul Conference League sunt minime.

Am pierdut mingea, iar adversari au fost norocoși că mingea a sărit din nou la ei. După primul gol, ei au câștigat încredere, dar am reușit să preluăm controlul jocului. În final, am început să vânăm golul, dar așa adversarii au reușit să își creeze șanse.

Trebuie să realizăm că este aproape imposibil să ne calificăm. Este nevoie de un miracol uriaș. Înaintea returului, putem spune că șansele noastre de a ne califica sunt de 1%. Trebuie să jucăm cu demnitate. Probabilitatea să ne calificăm este mică, dar vom încerca să abordăm meciul cu relaxare și să obținem ceva”, a declarat Jurgen Henn, conform Delfi Sport.

Qarabag sau HJK Helsinki, în play-off

În play-off-ul Conference League, Farul va juca, dacă se califică, împotriva echipei eliminate din ”dubla” Qarabag - HJK Helsinki, din turul trei preliminar al Europa League.

În meciul tur, Qarabag s-a impus cu 2-1.

Etichete: tur 3 preliminar conference league , flora tallinn farul , adversara farul play off

Avertisment după ce o dansatoare a murit sufocată în timp ce avea relații intime cu iubitul ei

Un medic legist a emis un avertisment după ce o anchetă a stabilit că o femeie a fost strangulată...

21
Ianis Hagi, lovit în față de Vinicius Junior! Gestul făcut imediat apoi de starul lui Real Madrid

Reacția "Împăratului" Fatih Terim, după ce Răzvan Lucescu l-a bătut a 3-a oară la rând: "Trebuie s-o spun!"
FC Schalke 04 v Galatasaray - UEFA Champions League Group D
Familia lui Schumacher a strâns 4.000.000 €. Bani pentru ”tratamente pe care nicio ființă umană nu le-a primit”
Formula 2 Grand Prix of Hungary
Ilie Dumitrescu a văzut ipostaza cu ”pătrățelele” fotbaliștilor de la Corvinul și a reacționat: ”Vrei să-ți spun ceva?”
FOTBAL:CORVINUL HUNEDOARA-OTELUL GALATI, FINALA CUPEI ROMANIEI BETANO (15.05.2024)
Victorie istorică! Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României, după ce a învins-o pe Oțelul la penalty-uri
Screenshot 2024-05-15 232704
duckadam

Allegri, OUT! Juventus și-a ales viitorul antrenor
Atalanta vs Juventus - Finale Coppa Italia 2023/2024
Exclusiv Întrebat dacă ar semna cu FCSB, antrenorul care a uimit pe toată lumea a dat imediat răspunsul
gigibecali-telefon
Presa din Grecia a aflat! Ce vrea să facă PAOK dacă ia titlul chiar pe terenul rivalei istorice
Thessaloniki, Greece, April 21, 2019: Aerial shoot of the Toumba Stadium full of fans of PAOK celebrating the winning of the Greek Super League champi
O femeie și fiica ei au fost date afară dintr-un supermarket, din cauza felului în care erau îmbrăcate: „Mi s-a părut ridicol!”
CSA Steaua s-a folosit de marca FCSB! Dezvăluirile care-l vor înnebuni pe Talpan. „Gigi Becali să-i dea în judecată!"
Adrian Mititelu a început revoluția la FC U Craiova: a semnat cu 5 fotbaliști! Detalii secrete din Bănie
Cum arată Eva Green la 18 ani de când a fost fată Bond. A făcut furori în două apariții în aceeași zi la Cannes
Fustă foarte scurtă, top minuscul și cizme cu toc cui, atuurile vestimentare pe care mizează Alexandra Stan. Dans senzual pe Instagram
Corvinul Hunedoara, opera unui antrenor despre care se vorbește prea puțin
Guvernul anunță un nou sprijin pentru pensionari. Ce se întâmplă cu 5.000.000 de pensii?
ITP la 6 luni pentru acești șoferi români, s-a schimbat legea. Care sunt mașinile vizate
Simona Halep a vorbit despre finalul carierei: ”Vreau să mă retrag de pe teren” VIDEO
Aston Villa - Olympiakos 2-4. Grecii, aproape de finală. Fiorentina - Club Brugge 3-2. Avantaj pentru italieni la retur