Cum au reacționat fanii lui Gaziantep, după ce au aflat că Mirel Rădoi e noul antrenor al echipei
articol scris de Digi Sport21.04.2026, 19:03
Mirel Rădoi (45 de ani) a plecat de la FCSB a doua zi după meciul cu Farul, scor 3-2, așa cum anunța în prealabil presa din Turcia.
Fotbal SuperLiga: Csikszereda - FC Botoșani, sâmbătă, 18:30, DGS 1
SuperLiga: Dinamo - CFR Cluj, sâmbătă, 21:00, DGS 1
Antrenorul român se va afla la prima sa experiență în Super Lig, așa că este un nume necunoscut în fotbalul turc. Totuși, în această țară mai mulți tehnicieni români s-au făcut remarcați, așa că sosirea lui Mirel Rădoi este privită cu optimism.
Fanii lui Gaziantep sunt încântați de numirea lui Mirel Rădoi în funcția de antrenor
Negocierile dintre Gaziantep și Mirel Rădoi au decurs foarte repede, iar fanii echipei sunt nerăbdători să îl vadă pe fostul selecționer al României la treabă, așa cum a relatat un jurnalist local apropiat de echipă.
"Fanii Gaziantep sunt incredibil de entuziasmați de această mutare. Au mare încredere în perspicacitatea tactică a lui Mirel Rădoi, care a antrenat anterior echipa națională a României, și cred că își va face un nume la fel ca Marius Șumudică.
Sosirea lui Mirel Rădoi va îmbunătăți și mai mult performanța jucătorilor români-cheie, Denis Drăguș și Alexandru Maxim", a declarat jurnalistul turc Muhammet Duman, potrivit AS.
Mirel Rădoi e cu gândul la următorul sezon din Turcia
Antrenorul român a preluat echipa cu patru etape rămase înainte de final, iar Gaziantep nu mai poate spera la cupele europene și nici nu mai riscă retrogradarea, așa că Mirel Rădoi nu are un obiectiv clar pentru sezonul actual.
În schimb, Mirel Rădoi se va concentra pe următorul sezon. Contractul său este valabil până în vara anului 2027, așa că va trebui mai întâi să demonstreze că merită să primească o înțelegere pe o durată mai lungă.
La Gaziantep, Mirel Rădoi va colabora cu trei jucători români: Deian Sorescu, Alexandru Maxim și Denis Drăguș.
Recent, antrenorul a vorbit despre Denis Drăguș, în contextul unei posibile colaborări la FCSB, și spunea că atacantul este foarte bun, însă are un singur defect, egoismul.
Clasamentul actual din Turcia, la finalul etapei cu numărul 30:
Video cu rezumatul meciului Farul - FCSB 2-3, ultimul din mandatul lui Mirel Rădoi
Etichete: mirel radoi , gaziantep , antrenor fcsb
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
După ce a stârnit așteptări mari înaintea vizitei sale la Beijing, președintele SUA Donald Trump a...