dorinel-alonso
Dorinel Munteanu s-a comparat cu Xabi Alonso, după calificarea în finala Cupei României
FOTBAL:FCSB-FC VOLUNTARI, LIGA 1 CASA PARIURILOR (6.03.2022)
”Avem cel mai mic buget din SuperLiga”. N-a mai răbdat și a spus totul în direct
Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare

Video Cupa României | Progresul Spartac - Rapid 3-2. O gafă uriașă a dus la eliminarea giuleștenilor. Meci decis în prelungiri

20.10.2020, 17:04

Progresul Spartac a reușit surpriza și a eliminat pe Rapid București din Cupa României, scor 3-2.

progresul spartac - rapid
Fotbaliștii de la Progresul Spartac, bucuroși după eliminarea Rapidului din Cupa României / Foto: captură Digi Sport
  • SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Golul victoriei a fost marcat în ultimul minut al reprizelor de prelungiri, de către Răzvan Milea, care a profitat de o mare eroare a portarului giuleștenilor, Ionuț Tătaru.

Rapid a sperat la un reviriment după umilința suferită în fața celor de la U Craiova 1948, când au pierdut cu 0-5. Meciul din Cupa României i-a prins pe giuleșteni într-un moment vulnerabil, din cauza pandemiei de COVID-19, dar chiar și așa elevii lui Adi Iencsi erau siguri de calificare.

Progresul Spartac - Rapid 3-2 | Giuleștenii ”trădați” din interior. Momentul care a decis calificarea

Copiii celor de la Progresul Spartac, echipă din Liga 3, nu s-au temut de renumele echipei adverse și au crezut în șansa lor. Prima repriză a fost una extrem de interesantă cu patru goluri.

Giuleștenii au condus în două rânduri, dar de fiecare dată cei de la Spartac au revenit. După o a doua repriză fadă, meciul a intrat în prelungiri. Nici acolo nu s-au petrecut faze notabile și toată lumea se gândea la loviturile de departajare.

A venit însă faza din minutul 119, atunci când Rapid a fost trădată de către propriul portar. Ionuț Tătaru nu a reușit să prindă un șut nu foarte puternic, expediat de Milea de la distanță și meciul a fost decis.

Rapid a ieșit din competiție, în timp ce Progresul Spartac s-a calificat în ”16”-imi, acolo unde are ocazia de a da peste echipe din Liga 1.

Min. 120 - FINAL! PROGRESUL SPARTAC - Rapid 3-2! Progresul Spartac a obținut calificarea în ”16”-imile Cupei României, fază în care va da peste o echipă din Liga 1.

Min. 119 - GOOOL Progresul Spartac: 3-2, Răzvan Milea! A marcat cu un șut de la aproximativ 30 de metri, dar a contat enorm și gafa portarului Ionuț Tătaru.

Min. 105 - Finalul primei reprize de prelungiri.

Min. 90+2 - Finalul celor 90 de minute. Calificarea se va decide în prelungiri.

UPDATE min.  44: GOOOOL Rapid! Progresul Spartac - Rapid 2-2. Adrian Bălan transformă lovitura de pedeapsă.

UPDATE min. 43: Penalty pentru Rapid, la un duel între Dulca și Petruț Vlad.

UPDATE min. 37: GOOOOL Progresul! Progresul Spartac - Rapid 2-1. Andrei Grigore înscrie cu capul după o centrare de pe stânga.

UPDATE min. 32: GOOOOL Rapid! Progresul Spartac - Rapid 1-1. După o centrare a lui Goge, oaspeții egalează prin Dulca, după o pătrundere prin defensiva gazdelor. Un jucător de la Progresul era căzut în careu în acest timp.

UPDATE min. 12: GOOOOL Progresul! Progresul Spartac - Rapid 1-0. Costin pasează greșit, la adervsarul său, Milea, care îi trimite lui Alexandru Cârlig, iar acesta deschide scorul cu un șut la vinclu.

UPDATE min. 1: Începe meciul.

UPDATE Echipele de start:
Rapid: Tătaru - Voicu, Nastos, Dandea, Goge - Sefer, Costin, Fica - Dulca, Țîră, Benzar
Antrenor: Adrian Iencsi
Progresul Spartac: Voican - Vlad, Alexandrescu, Parfeon, Lixandru - Matei, A. Grigore, Petcu, Milea - Carlig, M. Ion
Antrenor: Andrei Erimia

Giuleștenii nu se vor putea baza pe cinci jucători, după focarul de COVID-19 apărut în cadrul clubului. Pe lângă antrenorul Adrian Iencsi, din tabăra Rapidului vor lipsi astăzi jucătorii Cătălin Hlistei, Rareș Ilie, Virgil Drăghia, Ștefan Pănoiu și Rareș Lazăr.

LIVE VIDEO Progresul Spartac - Rapid, de la 14:30, în direct la Digi Sport 1

Progresul Spartac a învins recent Rapid II, în Liga 3, scor 2-0. Prima echipă a Rapidului s-a mai duelat cu formația din Intrarea Vrabiei în urmă cu două sezoane, în Liga 3. Giuleștenii s-au impus atunci pe teren propriu, dar au pierdut în retur. Acela a fost primul eșec suferit de Rapid sub comanda lui Daniel Pancu și singurul eșec al echipei din întreg sezonul de Liga 3.

În turul anterior, Progresul Spartac a trecut de Popești Leordeni, scor 1-0. Rapid va debuta în Cupa României cu ocazia acestui meci.

Pentru Rapid va fi primul meci oficial de la acel 0-5 cu U Craiova 1948. În etapa precedentă, meciul cu CS Mioveni a fost amânat după apariția cazurilor de COVID-19 din cadrul clubului giuleștean.

Meciurile din Cupa României pot fi urmărite în direct pe canalele Digi Sport.

Etichete: rapid cupa romaniei , meciuri cupa romaniei , meciuri rapid , progresul spartac

Doi angajați de la o bancă din București au văzut că un client avea o sumă mare în cont și i-au furat 140.000 €

Doi funcţionari bancari sunt urmăriţi penal de procurori, după ce ar fi sustras din contul unei...

Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece

Dinamo ar urma să-și schimbe sigla din sezonul viitor! Cum arată noua emblemă
Screenshot 2024-03-27 at 20.36.16
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
adrian mutu
Real Madrid, așteptată pe ”bijuteria” de 167.000.000€ din România. Tocmai s-a dat aprobarea de la Guvern
timi
Cine este modelul care i-a ”furat” inima lui Jude Bellingham: este cu 5 ani mai mare decât starul de la Real Madrid
titlu

Exclusiv Ion Crăciunescu a dat verdictul, după cea mai controversată fază din Dinamo - Voluntari + Alt penalty neacordat
boboc
Video Ioan Andone nu s-a ferit să spună lucrurilor pe nume, după Dinamo - Voluntari 1-1: ”E un mercenar”
Antonio Conte s-a decis și semnează! Salariu de 6.5 milioane de euro
Tottenham Hotspur v Nottingham Forest, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 11 Mar 2023
Transferul lui Florinel Coman în Qatar, în impas! Gigi Becali dezvăluie cum poate cădea mutarea: „Sunt idiot? Nu sunt!"
Detalii despre ultimul acționar de la Farul Constanța: ”S-ar bate financiar de la egal la egal cu Gigi Becali!”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Anna Lesko și-a arătat picioarele superbe într-o rochie extrem de scurtă, dar a furat toate privirile cu un detaliu inedit
Nike și Adidas, bătute de niște fete fâșnețe: invenția unei companii elvețiene fascinează lumea FOTO
Cum era să-și piardă Sergiu Nicolaescu un picior în „Mihai Viteazul"? „A fost la minute de amputare"
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Exclusiv Corvinul se pregătește de finala Cupei României! Echipament special pentru meciul istoric cu Oțelul