A anunțat de ce e OUT din primul 11, înainte de România-Austria. ”Pentru mine, e clar!”
articol scris de Digi Sport12.10.2025, 10:02
Meciul România - Austria, din preliminariile europene pentru Cupa Mondială 2026, e unul extrem de important pentru ambele țări.
Echipa Nationala SuperLiga: CFR Cluj - Oțelul Galați, duminică, 17:45, DGS 1
SuperLiga: Dinamo - U Cluj, duminică, 20:30, DGS 1
Dacă "Tricolorii" vin după un succes la limită în meciul amical cu Moldova, scor 2-1, elevii lui Ralf Rangnick au oferit un recital cu San Marino, scor 10-0.
- România - Austria este programat la la 21:45, pe Arena Națională și va putea fi urmărit în format Live Text pe digisport.ro. De asemenea, exclusiv abonații Digi România pot fi conectatați la meci și datorită aplicației Digi Sport. Partida integrală va putea fi urmărită, înregistrat, pe Digi Sport 1, dar după miezul nopții, începând cu ora 01:00.
Rangnick a spus de ce va apăra Schlager în meciul cu România
Ralf Rangnick (67 de ani), selecționerul Austriei, care a venit la conferința de presă premergătoare partidei cu România cu o bicicletă, a anunțat și de ce a decis ca Patrick Pentz (28 de ani) să fie rezervă, în detrimentul lui Alexander Schlager (29 de ani).
”Pentru mine, este clar că avem mai mulți portari de valoare, dar am stabilit că Schlager va apăra. Nu discutăm acum despre numărul 1 sau 3. Mâine (n.r. duminică) va apăra Schlager.
Nu am urmărit meciul din Liga Națiunilor. E irelevant, era un alt antrenor. Comparațiile le putem face pe ce a fost acum șase luni.
Cum am spus, pe noi ne interesează calificarea directă, nu să tremurăm la un loc de play-off. De asta e important jocul de mâine (n.r de duminică)”, a spus Rangnick. la întâlnirea cu jurnaliștii.
Ralf Rangnick e convins de echipa de start a României: ”Cei care nu au jucat în prima repriză cu Moldova, vor face parte din primul 11”
Galerie Foto
Printre altele, selecționerul Austriei a vorbit și despre echipa de start a României, pe care o vede total diferită față de cea din amicalul cu Moldova, disputat joi la București și încheiat cu victoria ”Tricolorilor” cu 2-1.
”În meciul cu Moldova, a jucat echipa secundă a României, apoi au mai intrat din titulari.
Eu sunt convins că cei care nu au jucat în prima repriză, vor face parte din primul 11.
Echipa de start va fi asemănătoare cu cea din meciurile precedente. Suntem pregătiți în acest sens!”, a spus Rangnick, la întâlnirea cu jurnaliștii.
În altă ordine de idei, Rangnick a fost întrebat inclusiv despre problemele sale medicale, dar a dat de înțeles că totul este în regulă.
”Munca nu mi-a fost afectată. E acea problemă la gleznă, dar în rest, totul este ok”, a spus selecționerul Austriei.
Nu este pentru prima dată când Ralf Rangnick este surprins cu o bicicletă. După meciul Austria - Bosnia și Herțegovina, scor 2-1, din septembrie, Ralf Rangnick a fost filmat când s-a urcat pe bicicletă și a traversat terenul din zona tehnică și până la tunelul către vestiare.
Lotul României pentru meciurile cu Moldova și Austria
PORTARI: Ionuț RADU, Ștefan TÂRNOVANU, Răzvan SAVA
FUNDAȘI: Andrei RAȚIU, Cristian MANEA, Andrei BURCĂ, Virgil GHIȚĂ, Bogdan RACOVIȚAN, Mihai POPESCU, Lisav EISSAT, Alexandru CHIPCIU, Raul OPRUȚ, Kevin CIUBOTARU
MIJLOCAȘI: Marius MARIN, Vladimir SCRECIU, Răzvan MARIN, Vlad DRAGOMIR, Adrian ȘUT, Dennis MAN, Olimpiu MORUȚAN, Ianis HAGI, Florin TĂNASE, Cătălin CÎRJAN, Ștefan BAIARAM, Valentin MIHĂILĂ, Alexandru DOBRE
ATACANȚI: Louis MUNTEANU, Daniel BÎRLIGEA, David MICULESCU
Programul Grupei H din preliminariile pentru Cupa Mondială din 2026:
21 martie
Cipru – San Marino 2-0
ROMÂNIA – Bosnia și Herțegovina 0-1
24 martie
21:45 – Bosnia și Herțegovina – Cipru 2-1
21:45 – San Marino – ROMÂNIA 1-5
7 iunie
16:00 – Bosnia și Herțegovina – San Marino 1-0
21:45 – Austria – ROMÂNIA 2-1
10 iunie
21:45 – ROMÂNIA – Cipru 2-0
21:45 – San Marino – Austria 0-4
6 septembrie
21:45 – Austria – Cipru 1-0
21:45 – San Marino – Bosnia și Herțegovina 0-6
9 septembrie
21:45 – Bosnia și Herțegovina – Austria 1-2
21:45 – Cipru – ROMÂNIA 2-2
9 octombrie
21:45 – Austria – San Marino 10-0
21:45 – Cipru – Bosnia și Herțegovina 2-2
12 octombrie
16:00 – San Marino – Cipru
21:45 – ROMÂNIA – Austria
15 noiembrie
19:00 – Cipru – Austria
21:45 – Bosnia și Herțegovina – ROMÂNIA
18 noiembrie
21:45 – Austria – Bosnia și Herțegovina
21:45 – ROMÂNIA – San Marino.
Etichete: ralf rangnick , romania preliminarii , alexander schlager , video romania austria , patrick pentz
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Imaginați-vă că sunteți președintele unei țări de dimensiuni medii și vi se oferă un loc permanent...



