Exclusiv A fost debutat de Mircea Lucescu și a dat verdictul înainte de România - Austria: ”Așa intram!”
articol scris de Digi Sport12.10.2025, 11:07
Naționala României va da piept cu reprezentativa similară a Austriei, duminică, 12 octombrie, de la ora 21:45, pe ”Arena Națională”, într-un meci care va conta pentru preliminariile Cupei Mondiale din 2026.
Echipa Nationala Media: Digi Sport Special, miercuri, 21:30, DGS 1
Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1
- În turul meciurilor din Grupa H, ”Tricolorii” au cedat cu 1-2 în fața Austriei.
Ștefan Iovan, înainte de România - Austria: ”Am încredere și cred că nea Mircea Lucescu poate să facă lucruri bune în meciul de diseară”
Așadar, partida retur cu Austria va avea o importanță deosebită, deoarece România (7 puncte) trebuie să reducă serios din ecartul față de primele două clasate din Grupa H a preliminariilor.
Austria și Bosnia conduc detașat în clasament. Austriecii au 15 puncte după 5 runde, iar bosniacii au acumulat 13 puncte în 6 etape.
Înainte de partida care se va desfășura pe ”Arena Națională”, Ștefan Iovan (65 de ani), care a fost debutat de Mircea Lucescu (80 de ani) la echipa națională în 1983, a transmis că este încrezător de faptul că ”Il Luce” poate găsi soluțiile necesare pentru ca ”Tricolorii” să obțină un rezultat pozitiv cu ”Das Team”.
”În '84 dânsul (n.r. Mircea Lucescu) a avut încredere în mine. M-a promovat, m-a luat la Campiontul European din Franța. Am o părere foarte bună despre Mircea Lucescu. A demonstrat că este cel mai titrat antrenor din România.
Am încredere și cred că nea Mircea Lucescu poate să facă lucruri bune în meciul de diseară (n.r. duminică, 12 octombrie) cu Austria.
Vorbim de un rezultat pozitiv, care să ne ajute și care să ne mențină în cursa pentru calificarea la Cupa Mondială. Nu mai sunt vremurile alea (n.r. să batem cu 4-0). Sper să avem un rezultat bun. E nevoie ca naționala să se califice și să revenim acolo unde e locul.
Noi aveam o națională cu jucători și aveam o altă mentalitate. Credeam că suntem cei mai buni și chiar așa intram pe teren! Și la ei erau fotbaliști foarte buni. Jucau mulți în Bundesliga, care e era un campionat foarte puternic și este și acum”, a declarat Ștefan Iovan, în cadrul emisiunii ”Digi Sport Matinal”.
- Mircea Lucescu și Ștefan Iovan au colaborat la echipa națională între 1983 și 1986.
- Ștefan Iovan a evoluat pentru echipa națională a României între 1983 și 1990.
- În 34 de selecții la prima reprezentativă, Ștefan Iovan a marcat 3 goluri.
Clasamentul Grupei H din preliminariile Cupei Mondiale din 2026
Programul Grupei H din preliminariile pentru Cupa Mondială din 2026:
21 martie
Cipru – San Marino 2-0
ROMÂNIA – Bosnia și Herțegovina 0-1
24 martie
21:45 – Bosnia și Herțegovina – Cipru 2-1
21:45 – San Marino – ROMÂNIA 1-5
7 iunie
16:00 – Bosnia și Herțegovina – San Marino 1-0
21:45 – Austria – ROMÂNIA 2-1
10 iunie
21:45 – ROMÂNIA – Cipru 2-0
21:45 – San Marino – Austria 0-4
6 septembrie
21:45 – Austria – Cipru 1-0
21:45 – San Marino – Bosnia și Herțegovina 0-6
9 septembrie
21:45 – Bosnia și Herțegovina – Austria 1-2
21:45 – Cipru – ROMÂNIA 2-2
9 octombrie
21:45 – Austria – San Marino 10-0
21:45 – Cipru – Bosnia și Herțegovina 2-2
12 octombrie
16:00 – San Marino – Cipru
21:45 – ROMÂNIA – Austria
15 noiembrie
19:00 – Cipru – Austria
21:45 – Bosnia și Herțegovina – ROMÂNIA
18 noiembrie
21:45 – Austria – Bosnia și Herțegovina
21:45 – ROMÂNIA – San Marino
Ultimele meciuri directe dintre România și Austria
VIDEO cu rezumatul meciului Austria - România 2-1, ultima partidă jucată de ”Tricolori” în fața ”Das Team”
Etichete: romania , mircea lucescu , austria , stefan iovan , preliminarii cupa mondiala
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Câştigătorul Premiului de categoria I la jocul Loto 6/49 şi-a ridicat, marţi, premiul în valoare de...