Florin Prunea a auzit ce a spus Gabi Balint și nu s-a abținut: ”Îmi venea să sparg televizorul!”
articol scris de Digi Sport29.03.2024, 22:21
Florin Prunea (55 de ani) a strâns nu mai puțin de 40 de selecții în naționala României și a fost protagonist în parcursul senzațional al ”Generației de Aur” de la Cupa Mondială din 1994.
![FotoJet (3)](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDMl/MkYyOSUyRjE5NDA4NjdfMTk0MDg2N19G/b3RvSmV0LTMtMi5qcGcmdz0xMDYwJmg9/NjM2Jmhhc2g9ZWZjOTM4NzQ1ZTY4YjNhZjg5NjQzOThkNzU5NWYxOGI=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Totuși, Prunea va rămâne mereu în memoria suporterilor din cauza greșelii făcute în meciul cu Suedia, din sferturile de la Cupa Mondială din 1994.
Florin Prunea: ”M-a enervat Gabi Balint când a spus: 'I-am zis lu' 'nea Puiu' să-l schimbe pe Prunea și să-l bage pe Stelea la penalty-uri'”
Prunea a fost titularul din poarta României în partida cu Suedia. Tomas Brolin a deschis scorul în minutul 78, iar Florin Răducioiu a egalat pentru ”Tricolori” în minutul 88 și a dus meciul în prelungiri. Același Răducioiu a mai punctat în minutul 100, iar naționala se îndrepta către o calificare istorică, în semifinalele competiției.
Totuși, în minutul 115, Florin Prunea a făcut o mare greșeală, când a ieșit greșit pe o centrare. Suedezul Kennet Andersson i-a luat fața și a înscris, iar meciul s-a decis la penalty-uri, când Dan Petrescu și Miodrag Belodedici au ratat de la punctul cu var.
Recent, Florin Prunea a povestit un moment care l-a deranjat foarte tare. Gabi Balint a declarat că i-a spus selecționerului să-l introducă pe Bogdan Stelea în poartă la penalty-uri, iar fostul portar al naționalei a auzit acest lucru și a fost extrem de iritat.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
”Cum a ratat Belo, mi-aduc aminte doar că am căzut secerați. Și fizic, și psihic. Toți eram căzuți. Am simțit că totul s-a sfârșit. A fost atât de mare șocul… Am avut de patru ori meciul în mână. Am egalat în minutul 89, am condus 2-1, au avut eliminat ei și au ratat și primul penalty.
Nu eram bine niciunul. Am mai stat la New York două sau trei zile. Nu cred că ne-am văzut la față. Eu, cel puțin, izolat complet. Macheală și sandvișuri. Rupți. A fost un șoc. Niciodată nu mi-a spus vreun coleg… .
M-a enervat Gabi Balint când a spus: 'I-am zis lu' 'nea Puiu' să-l schimbe pe Prunea și să-l bage pe Stelea la penalty-uri.
Acum, dând timpul înapoi, și eu mă gândesc de ce nu m-a schimbat mă? (Bogdan Stelea – pentru că te-a văzut că ai apărat alea două faze și a crezut că ți-ai revenit). Da, probabil asta a crezut. Acum mă gândesc că mai bine mă schimba. Eu sigur că ăsta (n.r. – Bogdan Stelea) apăra una sau două lovituri”, a povestit Florin Prunea la M.C.N podcast.
Etichete: romania , echipa nationala , gabi balint , florin prunea
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![regheprodanca](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDkl/MkYyOCUyRjE1OTE2NjFfMTU5MTY2MV9y/ZWdoZXByb2RhbmNhLnBuZyZ3PTM4MCZo/PTIyOCZoYXNoPTAxNDI5YzMwNzFkMWRiMjRkODE2MmVjNDFjZmZiYTQ2.thumb.jpg)