Exclusiv Mai vine o lovitură după "rateul" Florucz?! Lucescu așteaptă un răspuns cât mai rapid de la fundașul trecut pe la Chelsea
articol scris de Digi Sport13.03.2025, 18:41
Raul Florucz (23 de ani) a fost convocat de naționala Austriei pentru meciurile cu Serbia din Nations League, din martie. Ar putea fi adversarul României în preliminariile Mondialului, dacă va rămâne în planurile selecționerului Rangnick.
Echipa Nationala Europa League: Univ. Craiova - KuPS, joi, 20:00, DGS 1
Supercupa Europei: PSG - Aston Villa, miercuri, 22:00, DGS 1
Un caz similar ar putea ajunge în centrul dezbaterilor în perioada următoare. Federația vrea ca Umit Akdag de la Toulouse să decidă dacă va juca și la seniori pentru România sau va alege Turcia.
Umit Akdag a început fotbalul la FCSB și a jucat 2 ani la Chelsea
Fotbalistul de la care încearcă să "fure" cel mai mult Akdag e Virgil van Dijk de la FC Liverpool. Akdag e născut la București pe 6 octombrie 2003. A petrecut 4 ani la FCSB, între 2011 și 2015. Între 2015 și 2017 a fost în academia lui Chelsea, apoi a mers în Turcia, la Alanyasport.
Fotbalistul de 21 de ani a făcut un sezon precedent foarte bun la Goztepe, în liga secundă din Turcia, unde a fost împrumutat de Alanya. Tot cedat temporar a ajuns și la Toulouse, în Ligue 1. Francezii vor hotărî la finalul campaniei dacă îl cumpără.
Akdag are 9 jocuri în tricoul lui Toulouse. A evoluat de 6 ori în campionat și de 3 ori în Cupă. A fost ultima dată în teren la 0-1 cu PSG, pe 15 februarie.
Selecționerul de la U21, Daniel Pancu, vrea să conteze pe Akdag la Europeanul din Slovacia. Fundașul a prins 4 jocuri în tricoul României și a reușit să marcheze o dată. Federalii ar vrea să cunoască rapid decizia lui Akdag în privința rămânerii printre "tricolori", numai că apropiații fotbalistului spun că acesta mai are nevoie de timp înainte să ia o hotărâre.
România are probleme în zona fundașilor centrali, mai ales după accidentarea de lungă durată a lui Drăgușin. Culoarul excelent din preliminariile Mondialului ar putea ajuta "negocierile" cu Akdag, care ar avea un traseu mult mai ușor spre cea mai mare scenă la nivel mondial decât dacă ar opta să reprezinte Turcia.
Akdag nu are prezențe în naționalele de juniori ale Turciei.
Etichete: umit akdag , raul florucz , umit akdag romania
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
O situaţie mai puţin obişnuită s-a petrecut duminică, 9 august, pe DN2-E85, în judeţul Buzău, unde...