Exclusiv ”Cazul Ianis” continuă: cum ar fi reacționat Edi Iordănescu, după ce a fost ”înțepat” de Gică Hagi
ianis
Scoțienii au fost categorici, după ce Ianis Hagi a anunțat unde va juca sezonul viitor
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

PORTUGALIA U21 - ROMÂNIA U21 1-2 》Final nebun! Tricolorii au câștigat în 9 oameni. Pas important către Euro 2019

07.09.2018, 23:30

Mirel Rădoi a debutat perfect pe banca echipei naționale Under21 a României. Tricolorii mici au învins dramatic în Portugalia, 2-1, și calificarea la Euro 2019 este tot mai aproape.

tricolori mici
Naţionala de tineret a României, după calificarea la CE 2019
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

După o primă repriză începută mai bine de lusitani și terminată la egalitate, Cicâldău a deschis scorul din pasa lui Florinel Coman, în minutul 52. A fost a doua reușită a jucătorului Universității Craiova în tricoul naționalei de tineret.

Lansat perfect de Dennis Man, Andrei Ivan a făcut 2-0 doar 6 minute mai târziu, pe un contraatac. Lusitanii au marcat în minutul 85 și puteau egala în prelungiri. În minutul 98, Portugalia a primit penalty, dar Ionuț Andrei Radu a apărat incredibil și tricolorii lui Rădoi se pregătesc de meciul cu Bosnia, care se va disputa marți, la Ovidiu. În acest moment, calculele sunt extrem de simple pentru tricolori. Dacă înving în toate cele 3 meciuri rămase de disputat, toate pe teren propriu, dintre care unul cu Liechtenstein, jucătorii pregătiți de Mirel Rădoi merg la Euro 2019.

Clasamentul grupei:

Meciuri rămase de disputat:

ROMÂNIA - Bosnia-Herțegovina, Elveția - Liechtenstein, Țara Galilor - Portugalia (11.09.2018);

Liechtenstein - Portugalia (11.10.2018); ROMÂNIA - Țara Galilor (12.10.2018);

ROMÂNIA - Liechtenstein, Portugalia - Bosnia-Herțegovina, Țara Galilor - Elveția (16.10.2018)

Sursa foto: frf.ro

LIVE TEXT PORTUGALIA U21 - ROMÂNIA U21 1-2:

Min 90+10: Final de partidă! România U21 câștigă în Portugalia la debutul lui Mirel Rădoi pe banca tricolorilor mici! Cicâldău și Ivan au marcat pentru România, în timp ce Radu a scos un penalty în minutul 9 de prelungiri

Min 90+9: PENALTY RATAT PORTUGALIA! După o intervenție excelentă în careu, Boboc s-a hazardat și a avut o intrare imprudentă în colțul careului de 16 metri, chiar lângă țușă. Centralul a dictat lovitură de la 11 metri, dar Andrei Radu, care a fost imperial pe tot parcursul partidei a reușit să scoată.

Min 90: CARTONAȘ ROȘU ANDREI IVAN! Atacantul lui Rapid Viena vede al doilea cartonaș galben și este eliminat

Min 85: GOOOL PORTUGALIA! Carvalho redus din diferență, cu o lovitură de cap, după un corner. După eliminarea lui Nedelcearu, lusitanii au pus o presiune constantă la poarta lui Radu

Min 70: CARTONAȘ ROȘU NEDELCEARU! Fundașul tricolor are o intrare dură, cu talpa și vede al doilea cartonaș galben, fiind eliminat.

Min 66: OCAZIE ROMÂNIA! Echipa lui Rădoi controlează jocul în aceste momente. Cicâldău a recuperat o minge în jumătatea adversă, balonul a mai trecut pe la Man și a ajuns apoi la Coman. Jucătorul FCSB-ului a pasat scurt mingea pentru un șut al lui Ianis Hagi din poziție centrală, de la 15 metri. Mingea a fost însă pe direcția portarului portughez, care a reținut în doi timpi.

Min 63: OCAZIE ROMÂNIA! Nedelcearu a fost aproape de golul trei. Coman a centrat din corner, un fundaș portughez a prelungit pe spate încercând să respingă, iar fostul apărător al lui Dinamo a ratat de puțin întâlnirea cu mingea, în fața porții lusitane.

Min 58: GOOOOL ROMÂNIA! GOOOL ANDREI IVAN! Tricolorii dau lovitura pe contraatac. Lansat excelent în adâncime de Man, Andrei Ivan scapă singur cu portarul Portugaliei, pe care îl driblează și apoi trimite în poarta goală!

Min 52: GOOOOOL ROMÂNIA! GOOOL CICÂLDÂU! Jucătorul Craiovei deschide scorul în Portugalia. Cicâldău a marcat cu un șut din prima, pe jos, de la 20 de metri, care s-a dus lângă bară, fără speranțe pentru portarul portughez!

Min 46: A început repriza secundă. Nicio modificare în cele două echipe.

Min 45: Final de primă repriză. Cele două formații intră la cabine la egalitate, 0-0. Începutul de repriză le-a aparținut clar portughezilor, care au presat destul de mult poarta lui Radu, dar echipa lui Rădoi a intrat treptat în meci, iar a doua jumătate a primei reprize a fost mult mai echilibrată.

Min 31: OCAZIE ROMÂNIA! Dennis Man a fost angajat în spatele fundașilor portughezi, a preluat pe piept și a șutat către vinclu. Portarul Pereira a avut o intervenție bună și a respins în corner.

Min 18: OCAZIE PORTUGALIA! Tavarez a șutat la coțul lung din interiorul careului. Mingea a trecut puțin pe lângă bară.

Min 1: A început partida dintre Portugalia U21 și România U21:

ECHIPELE DE START:

Portugalia U21: 1. J. Pereira – 2. Fernando, 3. J. Fernandes, 4. F. Ferreira, 5. Y. Ribeiro – 19. Eustaquito, 6. P. Rodrigues, 8. J. Carvalho – 10. J. Felix – 18. Tavares, 9. D. Jota
Selecționer: Rui Jorge
Rezerve: 12. J. Virginia, 7. D. Goncalves, 11. Gil Dias, 14. D. Leite, 17. J. Filipe, 21. M. Pereira Lage, 23. A. Horta.

România U21: 1. A. Radu (Cpt.) – 2. Boboc, 5. Nedelcearu, 4. Pașcanu, 3. Fl. Ștefan – 16. Dr. Nedelcu, 17. Cicâldău – 8. Man, 10. Hagi, 7. Fl. Coman – 9. A. Ivan
Selecționer: Mirel Rădoi
Rezerve: 12. Căbuz, 11. Ad. Petre, 14. Oaidă, 15. Mățan, 18. Ad. Rus, 20. A. Ciobanu, 22. Fl. Borța.

Etichete: romania u21 , ianis hagi , mirel radoi , andrei radu , andrei ivan , portugalia u21 , alexandru cicaldau , live portugalia romania , live score portugalia romania , calificari euro 2019 , live score portugalia u21 romania u21 , debut mirel radoi , portugalia u21 - romania u21 1-2

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

Romania V Greece - International Friendly, Bucharest - 25 Mar 2022
OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

E gata: Ianis Hagi pleacă de la Alaves! A anunțat unde va juca sezonul viitor
Screenshot 2024-03-27 at 17.00.01
Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276

Ce surpriză! Schimbarea majoră pe care UEFA o ia în calcul pentru EURO 2024
”Nu mai pot. E inadmisibil!”. S-a săturat și vrea să plece din România!
ciprian marica
Exclusiv ”Ați avut ofertă de 8 milioane de euro?”. Șeful lui Dinamo a răspuns imediat și a lămurit situația
fcd
Exclusiv Tudorel Stoica l-a ”urecheat” pe Gică Hagi pentru faptul că îi ia apărarea lui Ianis: ”Îi face un mare rău”
ROU: Romania V Andorra: Group I - UEFA EURO 2024 European Qualifiers, Bucharest - 15 Oct 2023
Exclusiv ”Merită Ianis Hagi să fie la EURO?” Ce răspuns a oferit Anghel Iordănescu