FOTBAL:CONCORDIA CHIAJNA-CFR CLUJ, LIGA 1 BETANO (17.09.2017)
Anunț-surpriză: Dan Petrescu poate fi deturnat de la CFR! Echipa apărută pe ultima sută de metri
Exclusiv Mihai Rotaru a spus cine sunt antrenorii ceruți insistent de fani la Universitatea Craiova
csa-steaua-fcsb
Exclusiv A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
Digi Sport Special

România - Irlanda de Nord 1-1. Fără cuvinte. Oaspeții au egalat în 10 oameni, după ce tricolorii au dominat întreg meciul

articol scris de Octavian Vasilescu
04.09.2020, 23:30

România a remizat cu Irlanda de Nord, scor 1-1, la debutul lui Mirel Rădoi pe banca naționalei de seniori.

FOTBAL:ROMANIA-IRLANDA DE NORD, LIGA NATIUNILOR (4.09.2020)
Echipa României, la debutul lui Mirel Rădoi pe banca naționalei / Foto: Sport Pictures
  • SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Cu o garnitură de start ofensivă, România a controlat partida într-o manieră autoritară. George Pușcaș a deschis scorul în minutul 25, după o fază fixă. A contat și eliminarea lui Josh Magennis din minutul 39, pentru cumul de cartonașe galbene. După pauză, România a irosit o sumedenie de ocazii. Pușcaș, Alibec și Stanciu n-au reușit să-l învingă pe portarul Peacock-Farrell, care a făcut un meci excelent.

România - Irlanda de Nord 1-1. Fără cuvinte. Oaspeții au egalat în 10 oameni, după ce tricolorii au dominat întreg meciul

Pe final, când totul părea terminat, Whyte a egalat pentru Irlanda de Nord. Uriașul Lafferty a câștigat duelul aerian cu Toșca și i-a trimis excelent colegului său. Whyte a fost pierdut pe drum de Nedelcearu și l-a învins fără emoții pe Tătărușanu.

S-a terminat 1-1, pe un gazon foarte prost al Areneni Naționale, la debutul lui Mirel Rădoi.

În celălalt meci al grupei, Austria a învins Norvegia, scor 2-1. Luni, România înfruntă Austria, în deplasare.

România - Irlanda de Nord 1-1

• România: Tătărușanu – Hanca (Nedelcearu 86), Chiricheș-cpt., Toșca, Bancu – Maxim, Cicâldău (Nistor 74), Stanciu – Hagi (Crețu 56) – Pușcaș, Alibec. Selecționer: Mirel Rădoi
  • Rezerve: Niță, Lazar  Ștefan, Burcă, Deac, Coman, Iancu, Buș, Grigore
  • Irlanda de Nord: Peacock – Farrell – McNair, Cathcart, Ballard – Dallas, Davis-cpt., Evans (Lafferty 77), Lewis – Magennis, Saville – Washington (Whyte 65).  Selecționer: Ian Baraclough
  • Rezerve: McGovern, Carson Smith, McLaughlin, McGinn, Boyce, Ferguson, Thompson, Cooper, Lavery

Minutul 90+5: Fluier final! România și Irlanda de Nord termină la egalitate, scor 1-1.

Minutul 87: Bară! Alibec a primit în careul advers imediat după ce Whyte a egalat, s-a întors cu un adversar în spate, dar șutul său a zguduit transversala. România aleargă acum după golul de 2-1.

Minutul 86: GOL Irlanda de Nord! Într-un moment în care tricolorii dominau categoric jocul, Lafferty îi pasează perfect lui Whyte în fața porții, care trimite în plasă pentru 1-1.

Minutul 80: Ocazie mare pentu România. Maxim a condus contraatacul, i-a pasat lui Pușcaș în careu, dar execuția vârfului de la Reading a fost anticipată de Peacock. Balonul a ajuns ulterior la Stanciu, care a șutat peste poartă.

Minutul 78: Dan Nistor încasează un cartonaș galben la primul fault, după o intervenție asupra lui Lewis.

Minutul 74: A doua schimbare a României. Intră Dan Nistor, iese Alexandru Cicâldău.

Minutul 73: Bară! Bancu a centrat în șase metri, iar Corry Evans a respins în stâlpul din dreapta lui Peacock. Mingea a fost ulterior respinsă în afara terenului, iar România se alege cu o lovitură de colț.

Minutul 68: Ocazie pentru România. Nicolae Stanciu a primit în marginea careului, a avut timp să-și pregătească șutul, după care a trimis puternic la colțul lung. Portarul Peacock s-a întins serios și a respins cu greu în lateral. Rămâne 1-0 pentru România.

Minutul 56: Prima schimbare a României. Alexandru Crețu intră în locul lui Ianis Hagi, care avea un cartonaș galben. Pentru fostul mijlocaș de la Poli Iași, actualmente la Maribor, este debutul în echipa națională de seniori, la 28 de ani.

Minutul 54: O nouă șansă pentru Pușcaș! Cicâldău a centrat ideal în centrul careului, Pușcaș s-a înălțat și a reluat cu capul, dar Peacock a fost la post. Pușcaș a trimis puternic la colțul scurt, însă portarul advers se afla acolo și a respins în piciorul lui Alibec. Rămâne 1-0 pentru România.

Minutul 48: Ocazie pentru România. Alibec i-a pasat lui Pușcaș în fața porții, dar Lewis i-a luat fața omului care a deschis scorul și a evitat un nou gol. Început bun pentru naționala României.

Minutul 46: S-a reluat partida. Nu s-au efectuat schimbări la pauză.

Pauză. Ilie Dumitrescu laudă prestația României din prima repriză a meciului cu Irlanda de Nord: "E un joc foarte bun făcut de echipa noastră. Am controlat meciul, o mobilitate foarte bună. Au fost acțiuni complexe, în care au participat mulți jucători.

E o echipă construită pe calitatea jucătorilor români, bravo lui Rădoi. E un nou aer la echipa națională. Eu zic că e un joc inteligent făcut, avem jucători care pot face diferența. Linia de mijloc a fost foarte activă.

Eu nu cred că poate fi niciun pericol în seara aceasta. Avem un om în plus, avem jucători de calitate", a spus Ilie Dumitrescu, în cadrul emisiunii Digi Sport Special.

Minutul 45+1: Pauză pe Arena Națională. România conduce cu 1-0 după golul lui George Pușcaș. Echipa a arătat un fotbal plăcut ochiului în primele 45 sub comanda lui Mirel Rădoi. Jucătorii au driblat, au încercat pase fanteziste și s-au încurajat de fiecare dată când ceva nu a mers bine. Se simte un suflu proaspăt în rândul tricolorilor, iar acest ne bucură. Oaspeții vor juca în zece oameni în repriza secundă, după ce Josh Magennis a fost eliminat.

În celălalt meci al grupei, Austria conduce Norvegia la pauză, scor 1-0.

Minutul 42: Primul cartonaș galben pentru echipa României. Ianis Hagi a fost avertizat.

Minutul 39: Eliminare! Centralul François Letexier l-a trimis la cabine pe Josh Magennis, după o lovitură cu cotul. Maxim a fost pus la pământ de Magennis, care a mai primit cartonașul galben  în minutul 13. Tânărul Letexier nu a ezitat și i-a arătat al doilea cartonaș galben lui Magennis, care iese de pe teren. Irlanda de Nord rămâne în zece oameni.

Minutul 33: Cartonaș galben și pentru Corry Evans, după un fault comis asupra lui Nicolae Stanciu.

Minutul 25: GOOOOOOOOL România! George Pușcaș înscrie primul gol din era Mirel Rădoi la echipa națională. Stanciu a șutat puternic din afara careului, Peacock a respins în fața porții, iar Chiricheș i-a pasat ideal lui Pușcaș. Atacantul a avut de îndeplinit o formalitate și după ce fanionul a rămas jos, arbitrul Letexier a validat golul.

#HaiRomania ??

Publicată de Echipa națională de fotbal a României pe Vineri, 4 septembrie 2020

Minutul 19: Desenăm frumos, dar nu tragem la poartă. Ianis Hagi a trimis o diagonală cu care a tăiat terenul până la Nicușor Bancu, care a continuat cu Maxim. După un dribling fin, Maxim i-a trimis lui Pușcaș, care a reușit un un-doi cu Alibec. Șeptarul Astrei l-a lansat pe "Puski" în careul advers, dar portarul Peacock a anticipat foarte bine și i-a furat mingea vârfului de la Reading. Rămâne 0-0, dar echipa este creativă și încearcă să pună în scenă un joc spectaculos, așa cum ne-a obișnuit Rădoi la U21.

Minutul 13: Primul cartonaș galben al partidei. Josh Magennis este avertizat de François Letexier.

Minutul 5: Gazonul de pe Arena Națională arată foarte rău, iar tricolorii încearcă să se acomodeze. Pușcaș a primit o minge în careul advers, însă a fost blocat fundașii centrali ai lui Ian Baraclough.

Minutul 1: Start pe Arena Națională! Gazonul nu arată grozav, însă sperăm că tricolorii nu vor fi încurcați de starea terenului. România intră oficial în era Mirel Rădoi, tehnician care a așteptat aproape un an ca să debuteze pe banca naționalei.

În celălalt meci al grupei se înfruntă Norvegia și Austria.

UPDATE 21.30 În scurt timp va începe meciul de pe Arena Națională. Până atunci puteți citi aici cum s-au descurcat tricolorii mici la debutul lui Adrian Mutu, în Finlanda.

UPDATE 20.45 A mai rămas o oră până la meciul din Liga Națiunilor! România va juca în echipamentul tradițional la debutul lui Mirel Rădoi, în timp ce oaspeții vor îmbrăca tricouri verzi.

UPDATE 20:20 Avem echipa de start a României. Iată cum începe Mirel Rădoi:

• România: Tătărușanu – Hanca, Chiricheș-cpt., Toșca, Bancu – Maxim, Cicâldău, Stanciu – Hagi – Pușcaș, Alibec. Selecționer: Mirel Rădoi.

UPDATE 20:00 Galeria, mereu la post. Autocarul României a plecat de la Mogoșoaia, iar fanii aflați în gruparea Uniți Sub Tricolor i-au așteptat pe tricolori în stradă. Suporterii au scandat pentru echipa națională și au aprins torțe.

UPDATE 19:30 România, ale, aici pentru tine! FRF a împânzit Arena Națională cu mesaje din partea suporterilor. Mesajele aflate pe banca de rezerve sunt diferite față de cele din zona vestiarelor. Pe panourile led vor rula imagini cu fanii în timpul jocului, tocmai pentru ca tricolorii să fie motivați.

UPDATE 17:25 Meciul din această seară se va disputa cu acoperișul tras. Decizia a fost luată la ședința tehnică.

În mod normal, Mirel Rădoi ar fi trebuit să debuteze cu Islanda, în play-off-ul de calificare pentru Euro 2020, reprogramat vara viitoare. În noile condiții, semifinala barajului pentru Campionatul European, Islanda - România, se va disputa la 8 octombrie 2020.

România - Irlanda de Nord LIVE TEXT | Echipele probabile

După spusele lui Mirel Rădoi, România ar putea începe într-un sistem 4-4-1-1, sau într-un sistem 5-3-2. Iată variantele pe care vi le propunem:

• România, în 4-4-1-1: Tătărușanu - Hanca, Chiricheș, Burcă, Toșca - Deac, Stanciu, Cicâldău, Maxim - Ianis Hagi - Pușcaș
  • România, în 5-3-2: Tătărușanu - Hanca, Burca, Chiricheș, Nedelcearu, Bancu - Nistor, Stanciu, Cicâldău- Alibec, Pușcaș.

România - Irlanda de Nord LIVE TEXT | S-a ales! Fotbalistul care va evolua cu ”10” la națională

Mai sunt puține ore până la startul ”erei Mirel Rădoi la echipa națională”. Debutul contra Irlandei de Nord, din Liga Națiunilor, va fi extrem de important, așa cum va fi și atmosfera din jurul primei reprezentative.

Oficialii FRF au anunțat, prin intermediul site-ului oficial, numerele pe care le vor purta fotbaliștii pentru acest meci, găzduit de la 21:45 de Arena Națională.

Poate că la prima vedere contează mai puțin cu ce număr evoluezi pe spate, important este să o faci bine, numai că Gică Hagi a spus de mai multe ori în ultima vreme că este foarte important numărul 10. Și a explicat și de ce.

De data aceasta, Alexandru Maxim va evolua cu acest ”număr magic”, în timp ce Ianis Hagi va evolua cu ”14”, Stanciu, cu 23 iar Nistor, cu 8.

România - Irlanda de Nord LIVE TEXT | Selecționerul Rădoi îl "înțeapă" pe "înaintașul" său!

Atmosfera din lotul naționalei României a fost mai mereu cap de afiș înaintea meciurilor importante. Acum Mirel Rădoi se flă la debutul pe banca primei reprezentative, însă a ținut să facă referiri indirecte și la fostul selecționer, Cosmin Contra.

"Sincer mă așteptam, când am avut discuțiile cu jucătorii de la echipa mare, să fie mult mai deschiși, ceea ce am întâlnit și la tineret.

Dar e clar că e delicat și pentru ei pentru că asta ar însemna că, dacă ar fi sinceri cu mine, ar putea să se lege de ceea ce a fost în urmă și s-ar crea o tensiune la lot.

Asta e scuza lor, probabil, și înțeleg. Nu vreau să-i pun într-o postură dificilă.

Încerc să mă limitez la prezent, am discutat de tactică, dacă e ceva diferit față de ceea ce fac ei la echipele de club", a spus Rădoi.

Etichete: mirel radoi , romania irlanda de nord , romania liga natiunilor , romania baraj euro 2020 , romania irlanda de nord echipe probabile

O familie a primit cadavrul unui rus cu plete și plin de tatuaje în locul tatălui mort în Cuba. Apoi situația a devenit și mai bizară

O familie din Canada a primit un cadavru greșit, după ce un membru al familiei a murit în Cuba...

48
A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

”Va juca în Liga Campionilor”. Gigi Becali a făcut anunțul și trebuie să scoată aproape 500.000 € din buzunar
vlad-chiriches
Sepsi - FCSB 2-2. Gafa lui Ștefan Târnovanu amână petrecerea de titlu
Screenshot 2024-04-24 231756
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali
Înlocuitorul lui Kylian Mbappe vine de la Barcelona! PSG a pregătit oferta: 200.000.000€
profimedia-0865397989

Foto Arena de 65.000.000 € din centrul orașului! ”Arată super”. Când va fi gata
stadion corvinul.5JPG
Florinel Coman a caracterizat în două cuvinte accidentarea gravă a lui Moruțan, care îl face să rateze EURO
MKE Ankaragucu v Besiktas - Ziraat Turkish Cup
Interzis la FCSB! Patronul clubului a făcut anunțul: ”E singura echipă la care nu pot să-l las”
stefanescu
Cum s-a răzbunat o femeie pe soțul infidel. Fapta ei, criticată dur de internauți: „Ar fi trebuit să gândești înainte să acționezi”
Amenințări cu plângeri penale. Edi Iordănescu și Cristi Săpunaru, păcăliți cu zeci de mii de euro
Risto Radunovic e pe lista de transferuri a lui Nelu Varga pentru noul CFR Cluj de titlu! Ce salariu îi oferă
Dominic West, la peste 3 ani de când s-a sărutat în public cu Lily James, deși era căsătorit: "A fost extrem de stresant"
Sore, dans în costum de baie pe plaja din Maldive și gesturi tandre cu iubitul de care e îndrăgostită până peste cap: "Sunt fericită"
România asistaților sociali. Mii de beneficiari de ajutoare sociale refuză să muncească, chiar cu riscul de a le pierde
A învins Mihai Viteazul în bătălia de la Călugăreni? Adevărul despre lupta cu Sinan Pașa
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Dembele și Mbappe au adus titlul la PSG. Gol de mare rafinament marcat de Kylian plus o fază în care și-a ridiculizat adversarul VIDEO
Alesul lui Mihai Rotaru: și-a dat acordul și este așteptat la Universitatea Craiova