MKE Ankaragucu v Besiktas - Ziraat Turkish Cup
Înlocuitor pentru Olimpiu Moruțan la EURO: ”Are șanse foarte mari”
Florinel Coman a caracterizat în două cuvinte accidentarea gravă a lui Moruțan, care îl face să rateze EURO
Carlo Ancelotti a spus lucrurilor pe nume, după Bayern Munchen - Real Madrid 2-2

17.11.2023, 22:22

Echipa națională Under 21 a României a făcut spectacol total în Giulești și a învins-o cu scorul de 5-0 pe Albania U21, în grupa E a preliminariilor EURO 2025

FOTBAL:ROMANIA U21-ALBANIA U21, PRELIMINARIILE EURO 2025 (17.11.2023)
Jucătorii României U21 / Foto: Sport Pictures
  • BASCHET: Fenerbahce - Monaco, miercuri, 20:45, DGS 3

• Champions League: Borussia Dortmund - PSG, miercuri, 22:00, DGS 1

Astfel, ”Tricolorii mici” și-au luat revanșa, după ce, în tur, albanezii s-au impus cu scorul de 3-2.

România U21 și-a luat revanșa în fața Albaniei

Reprezentativa pregătită de Daniel Pancu a dominat complet partida disputată în Giulești.

România a deschis scorul în minutul 7, prin Louis Munteanu, care a transformat un penalty obținut tot de el, iar după doar câteva minute, scorul a devenit 2-0 în favoarea ”Tricolorilor”, după golul înscris de Matei Ilie.

Rareș Ilie a dus scorul la 3-0 în minutul 37, cu un șut frumos din interiorul careului.

După pauză, ”tinerii Tricolori” au continuat spectacolul, iar Dina Grameni și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. În minutul 85, România a punctat din nou, de această dată prin Danciu, jucătorul Universității Craiova.

Albanezii au evoluat în zece jucători din minutul 81, după ce Shpendi a comis un fault grosolan asupra lui Alexandru Musi.

Screenshot (252)
Clasamentul Grupei E din preliminariile pentru EURO 2025 U21 / Foto: Flashscore

România U21 - Albania U21 5-0, în preliminariile EURO 2025

Min. 90+2: Final de meci!

Min. 85: Goool România! Borza centrează impecabil în fața porții, iar Danciu înscrie cu o execuție simplă.

Min. 81: Albania, în 10 jucători! Shpendi este eliminat, după un fault dur asupra lui Musi.

Min. 58: Ocazie România! Rareș Ilie șutează puternic, dar balonul trece puțin pe lângă poartă.

Min. 55: Goool România! Grameni primește balonul la marginea careului și șutează cu stângul, pe jos, fără șansă pentru Lilo.

Min. 37: Goool România! Louis Munteanu îi pasează lui Rareș Ilie, care pătrunde în careu și șutează printre picioarele unui fundaș, dar și  printre ale portarului albanez.

Min. 15: Goool România! Rareș Ilie execută foarte bine o lovitură liberă, Lilo respinge, dar balonul ajunge tot în posesia ”Tricolorilor”. Portarul albanez respinge un șut puternic expediat de Mazilu, iar Matei Ilie deviază balonul în poartă.

Min. 12: Ocazie România! Mazilu șutează puternic, dar balonul trece peste poarta albanezilor.

Min. 7: Goool România! Louis Munteanu deschide scorul de la 11 metri.

Min. 6: Penalty pentru România! Munteanu primește balonul în interiorul careului, acesta este tamponat de un adversat, iar centralul dictează penalty.

Min. 4: Ocazie România! Munteanu șutează din afara careului, dar balonul ajunge în brațele lui Lilo.

Min. 1: Începe meciul!

România U21: Sava - Pantea, Ignat, Ilie, Amzăr - Corbu, Vulturar, Grameni - Mazilu, Munteanu, Ilie

Albania U21: Lilo - Mjaki, Dajko, Bajrami, Buxhelaj - Shabani, Berisha, Smajli - Pajaziti, Shpendi, Nikaj

Înaintea partidei cu Albania U21, România U21, selecționata pregătită de Daniel Pancu (46 de ani), se află pe locul al 3-lea în grupa de calificare, cu 6 puncte obținute după 3 partide. Pe locul al doilea se află Elveția U21 (7 puncte acumulate din 3 partide), în timp ce pe prima poziție a ierarhiei se clasează Albania U21 (9 puncte câștigate din 4 meciuri).

Dacă România U21 o va învinge pe selecționata Albaniei la aceeași categorie de vârstă la două goluri diferență, echipa pregătită de Daniel Pancu ar putea urca provizoriu, pe primul loc în grupă.

În meciul tur dintre cele două formații, ”Tricolorii mici” au condus cu 2-0 după golurile marcate de Dina Grameni (minutul 47) și Andrei Borza (minutul 58), însă albanezii au revenit și au câștigat cu scorul de 3-2 după reușitele lui Cristian Shpendi (minutul 63), Medon Berisha (minutul 71) și Adrion Pajaziti (minutul 88).

Între România U21 și Albania U21 s-au consumat până acum 3 meciuri directe, iar rezultatele înregistrate pe teren sunt în favoarea ”Tricolorilor mici”: două victorii România U21 (ambele pe teren propriu) și o victorie Albania U21.

Până acum, în actuala campanie de calificare, România U21 a înregistrat două victorii (cu Armenia U21, scor 2-0, și cu Finlanda U21, scor 1-0, ambele meciuri pe teren propriu) și o înfrângere (cu Albania U21, scor 2-3, în deplasare).

Lotul convocat de Daniel Pancu pentru meciurile cu Albania și Elveția

PORTARI

Răzvan Sava (CFR Cluj), Otto Hindrich (CFR Cluj), Alexandru Roșca (CSC Șelimbăr);

FUNDAȘI

Alexandru Pantea (FCSB), Denis Radu (ACS Petrolul 52), Cristian Ignat (Mioveni), Mario Tudose (FC Argeș), Umit Akdag (Göztepe / Turcia), Matei Ilie (CFR Cluj), Andrei Borza (FC Rapid 1923), Costin Amzăr (Dinamo);

MIJLOCAȘI

Marius Corbu (Akademia Puscas / Ungaria), Marian Danciu (Universitatea Craiova), Cătălin Vulturar (Lecce / Italia), Cristian Mihai (UTA Arad), Constantin Grameni (Farul Constanța), Luca Mihai (CFR Cluj), Adrian Mazilu (Farul Constanța), Alexandru Musi (ACS Petrolul 52), Rareș Ilie (Lausanne / Elveția), Octavian Popescu (FCSB);

ATACANȚI

Louis Munteanu (Farul Constanța), Vladislav Blănuță (FCU 1948 Craiova Fotbal Club).

Etichete: romania u21 , euro 2025 , albania u21

O olandeză cu depresie va fi eutanasiată, pentru că „nu mai poate face față”. Are doar 28 de ani

O olandeză de 28 de ani, sănătoasă din punct de vedere fizic, a decis să fie eutanasiată, pentru că...

FC Barcelona, Barca Logo THW Kiel vs. FC Barcelona, Handball, EHF Champions League, Gruppenphase, Spieltag 7, Saison 202
Barcelona nu mai stă la discuții: îi reziliază contractul fotbalistului pe care a plătit 36.000.000€. Anunțul spaniolilor

Cum s-a comportat Dan Șucu la finalul meciului dintre Rapid și Universitatea Craiova
sucu-14
Angajata lui Gigi Becali de la FCSB nu s-a mai ferit și a spus totul: ”Era o povară”. Acum vede lucrurile diferit
Au mers la teatru, dar comportamentul lor a fost inacceptabil! Spectatorii au cerut să fie dați afară: ”Erau chiar lângă noi”
tote12
”Execuție” în 21 de minute! Ostapenko nu a suportat umilința și a izbucnit. Gestul făcut și la finalul meciului
ostapenko

Reacția presei din Spania, după Bayern Munchen - Real Madrid 2-2
Foto MM Stoica n-a mai răbdat și i-a răspuns lui Tudorel Stoica: ”Trăiești o mare dezamăgire”
Capture
Exclusiv ”Ancelotti e numărul 1. L-a depășit pe Guardiola” / ”Am văzut pasa anului”. Concluziile serii după magicul Bayern - Real 2-2
colaj ilie balint ucl
FOTBAL FEMININ:ROMANIA-KAZAHSTAN, PRELIMINARIILE C.E 2025 (9.04.2024)
Decizia luată de FRF, după ce Andrei Burcă a suferit o ruptură musculară înainte de EURO 2024
O tânără a creat isterie în mediul online după ce a dezvăluit de ce îi plac bărbații în vârstă: „Mă simt în siguranță”
Ofertă surprinzătoare din SuperLiga pentru Marius Șumudică: „Există interes!"
Situație ”explozivă” la națională înainte de EURO 2024! Jucătorul român riscă să rateze turneul final din Germania
Fiicele lui Nicole Kidman, apariție rară pe covorul roșu alături de mama lor. Puștoaicele au atras toate privirile
Lady Gaga, în fustă scurtă de tenis, la sport cu iubitul. Solista și Michael Polansky își trăiesc iubirea discret
Gigi Becali, „incurabil": ce se ascunde în spatele hăhăielilor sale
ALERTĂ Rusia lansează două noi nave de luptă în Marea Neagră cu rachete ce bat la 2.000 km. Ce vânează?
Toți șoferii care au asta în mașină iau amendă 2.900 lei și permisul suspendat. Se confiscă pe loc